Tężec noworodkowy – cichy zabójca

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Tężec noworodkowy – cichy zabójca

Każdego roku na świecie umierają prawie 3 miliony noworodków. Ich śmierć stanowi aż 44% wszystkich przypadków śmiertelnych wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Większość z nich można uratować dzięki lepszej opiece okołoporodowej.

Nairobi, Kenia – Aliaphonse Arite jest trochę zdenerwowana. Dzisiaj otrzyma szczepionkę przeciwko tężcowi, która ochroni ją i jej przyszłe dzieci przed tą chorobą. Piętnastolatka za chwilę po raz pierwszy zostanie zaszczepiona przeciwko tężcowi w szkole, w Baringo. Nauczyciel opowiadał mi o tężcu, mówi. To bardzo ważne, żeby się zaszczepić.

Szczepienie ratujące życie

Tężec u matek i noworodków jest poważną chorobą, z wysokim poziomem śmiertelności wśród noworodków. Jest to choroba dotykająca przede wszystkim osoby ubogie; większość przypadków zdarza się w społecznościach, które mają ograniczony dostęp do opieki medycznej przed, podczas i po porodzie.

Tężec jest nazywany „cichym zabójcą”. Wiele noworodków i ich matek dotkniętych tą chorobą umiera pozostawiona w domu bez pomocy wykwalifikowanego personelu. Szczepienia są prostym i udowodnionym środkiem, dzięki któremu kobiety i ich dzieci nie umierają na takie choroby, jak tężec. Można mu zapobiec, jeśli kobieta zostanie wcześniej zaszczepiona, ponieważ przekazuje ona odporność swojemu dziecku podczas ciąży.

Kampania w Kenii

Aliaphonse otrzymała szczepionkę w ramach kampanii prowadzonej w całej Kenii. Region, w którym mieszka Aliaphonse jest jednym z najbardziej narażonych, dlatego celem kampanii było zaszczepienie tam 130 000 kobiet i dziewcząt.

Dr Charles Kurgat z regionu Baringo mówi o sytuacjach, w których zagrożenie tężcem jest największe. Może dojść do zakażenia w wyniku ciętych i odsłoniętych ran oraz od używania niesterylnych narzędzi – szczególnie podczas przecinania pępowiny. Tężec może być także przenoszony z matki na dziecko w trakcie porodu.

Sukces dzięki szkołom

UNICEF Tężec noworodkowy – cichy zabójca

Kluczem do sukcesu kampanii jest zaangażowanie szkół podstawowych, takich, jak szkoła Aliaphonse.  Poprzez szkoły - mówi Ann Talam, jedna z nauczycielek, która namawia dziewczęta do szczepień – kampania dociera nie tylko do uczennic, ale także do ich sióstr, które nie chodzą do szkoły. Radzę im, aby tego nie zaniedbały i poszły na szczepienie.

Teraz, kiedy Aliaphonse została zaszczepiona, ona i jej przyszłe dzieci są ochronione przed tą niebezpieczną chorobą.

Jak możesz pomóc?

W listopadzie 2014 roku oraz w styczniu i kwietniu 2015 roku, wraz z marką Pampers i UNICEF, każdy może pomóc uchronić od zakażenia tężcem przyszłe mamy mieszkające w krajach rozwijających się. Każda paczka pieluszek lub chusteczek Pampers kupiona w tym czasie w sieci sklepów Carrefour pomaga ufundować jedną szczepionkę chroniącą przed tężcem noworodkowym. 

Akcję wspierają także inne marki: Fairy, Ariel, Vizir, Lenor, Pantene, Head&Shoulders, Blend-a-med, Oral-B, Ambi-Pur, Always, Naturella oraz Gillette. Kupowanie produktów tych marek w sklepach sieci Carrefour, podczas trwania kampanii, pozwoli na ufundowanie dodatkowych szczepionek.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej