Tężec noworodkowy – cichy zabójca

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Tężec noworodkowy – cichy zabójca

Każdego roku na świecie umierają prawie 3 miliony noworodków. Ich śmierć stanowi aż 44% wszystkich przypadków śmiertelnych wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Większość z nich można uratować dzięki lepszej opiece okołoporodowej.

Nairobi, Kenia – Aliaphonse Arite jest trochę zdenerwowana. Dzisiaj otrzyma szczepionkę przeciwko tężcowi, która ochroni ją i jej przyszłe dzieci przed tą chorobą. Piętnastolatka za chwilę po raz pierwszy zostanie zaszczepiona przeciwko tężcowi w szkole, w Baringo. Nauczyciel opowiadał mi o tężcu, mówi. To bardzo ważne, żeby się zaszczepić.

Szczepienie ratujące życie

Tężec u matek i noworodków jest poważną chorobą, z wysokim poziomem śmiertelności wśród noworodków. Jest to choroba dotykająca przede wszystkim osoby ubogie; większość przypadków zdarza się w społecznościach, które mają ograniczony dostęp do opieki medycznej przed, podczas i po porodzie.

Tężec jest nazywany „cichym zabójcą”. Wiele noworodków i ich matek dotkniętych tą chorobą umiera pozostawiona w domu bez pomocy wykwalifikowanego personelu. Szczepienia są prostym i udowodnionym środkiem, dzięki któremu kobiety i ich dzieci nie umierają na takie choroby, jak tężec. Można mu zapobiec, jeśli kobieta zostanie wcześniej zaszczepiona, ponieważ przekazuje ona odporność swojemu dziecku podczas ciąży.

Kampania w Kenii

Aliaphonse otrzymała szczepionkę w ramach kampanii prowadzonej w całej Kenii. Region, w którym mieszka Aliaphonse jest jednym z najbardziej narażonych, dlatego celem kampanii było zaszczepienie tam 130 000 kobiet i dziewcząt.

Dr Charles Kurgat z regionu Baringo mówi o sytuacjach, w których zagrożenie tężcem jest największe. Może dojść do zakażenia w wyniku ciętych i odsłoniętych ran oraz od używania niesterylnych narzędzi – szczególnie podczas przecinania pępowiny. Tężec może być także przenoszony z matki na dziecko w trakcie porodu.

Sukces dzięki szkołom

UNICEF Tężec noworodkowy – cichy zabójca

Kluczem do sukcesu kampanii jest zaangażowanie szkół podstawowych, takich, jak szkoła Aliaphonse.  Poprzez szkoły - mówi Ann Talam, jedna z nauczycielek, która namawia dziewczęta do szczepień – kampania dociera nie tylko do uczennic, ale także do ich sióstr, które nie chodzą do szkoły. Radzę im, aby tego nie zaniedbały i poszły na szczepienie.

Teraz, kiedy Aliaphonse została zaszczepiona, ona i jej przyszłe dzieci są ochronione przed tą niebezpieczną chorobą.

Jak możesz pomóc?

W listopadzie 2014 roku oraz w styczniu i kwietniu 2015 roku, wraz z marką Pampers i UNICEF, każdy może pomóc uchronić od zakażenia tężcem przyszłe mamy mieszkające w krajach rozwijających się. Każda paczka pieluszek lub chusteczek Pampers kupiona w tym czasie w sieci sklepów Carrefour pomaga ufundować jedną szczepionkę chroniącą przed tężcem noworodkowym. 

Akcję wspierają także inne marki: Fairy, Ariel, Vizir, Lenor, Pantene, Head&Shoulders, Blend-a-med, Oral-B, Ambi-Pur, Always, Naturella oraz Gillette. Kupowanie produktów tych marek w sklepach sieci Carrefour, podczas trwania kampanii, pozwoli na ufundowanie dodatkowych szczepionek.

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej