Trzy lata po trzęsieniu ziemi na Haiti widać poprawę sytuacji dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI121142

Według wstępnych wyników badania Haiti Demographic and Health Survey (DHS), które objęło 13 350 gospodarstw domowych, w 2012 roku 77% dzieci w wieku 6-11 lat uczęszczało do szkoły podstawowej. Dla porównania, w latach 2005-2006, kiedy przeprowadzono ostatnie tego typu badanie, do szkoły podstawowej chodziła mniej niż połowa dzieci.

Poziom ostrego niedożywienia wśród dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszył się o połowę (z 10% do 5%), a przewlekłe niedożywienie dotyka obecnie 22% dzieci (w porównaniu z 29% w latach 2005-2006).

Wyniki tego badania dowodzą, że starania prowadzone w ciągu ostatnich trzech lat przez nas i naszych partnerów na Haiti przyczyniły się do postępu w wielu dziedzinach i złagodziły negatywne skutki trzęsienia ziemi z 2010 roku. Udało się zapobiec wybuchowi epidemii cholery i wystąpieniu innych katastrof zagrażających dzieciom - mówi Edouard Beigbeder, przedstawiciel UNICEF na Haiti. Rezultaty badania mobilizują do dalszych działań – dodaje Edouard Beigbeder.

UNI121605

W ciągu ostatnich 15 lat wskaźnik umieralności dzieci poniżej 5. roku życia wykazał tendencję spadkową: 88 zgonów na 1000 żywych urodzeń. Dla porównania, w latach 1997-2001 wynosił on 112, a w latach 2002-2006 - 96. Dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych pozostał na niezmienionym poziomie 65%, podczas gdy 82% osób zamieszkujących obozy dla uchodźców mogło korzystać ze zmodernizowanych urządzeń sanitarnych. Prawie dwukrotnie poprawił się dostęp do sanitariatów, z poziomu 14% w latach 2005-2006 do 26% w 2012 roku.

UNI111837

Polacy od samego początku wspierają ofiary kataklizmu. W 2010 roku, dzięki hojnemu wsparciu Darczyńców, UNICEF Polska przekazał 1,7 mln PLN na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Sytuacja polepsza się, ale osierocone i oddzielone od rodzin dzieci nadal często pozbawione są podstawowej ochrony i opieki. Przemoc, wyzysk, porwania i nielegalne adopcje zagrażają im każdego dnia. Dlatego właśnie w ubiegłym roku UNICEF Polska kolejny raz poprosił swoich Darczyńców o pomoc. Dzięki nim, w ramach kampanii charytatywnej „Ulice Haiti to nie miejsce dla dzieci”, organizacja przekazała dzieciom na Haiti ponad 451 tysięcy PLN. Środki te przeznaczono na dofinansowanie działań, których celem jest zapewnienie rejestracji, opieki i ochrony oraz powrotu do rodzin 30 tysiącom dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. W tym celu UNICEF przeprowadzi następujące działania:

  • Łączenie rozdzielonych rodzin, poszukiwanie krewnych dzieci przebywających w ośrodkach opieki – publikacja zdjęć dzieci w celu identyfikacji, prowadzenie wywiadu społecznego w celu zapobieżenia fałszowaniu informacji o rodzinach dzieci i wyeliminowania zagrożenia handlu dziećmi
  • Prowadzenie rejestru dzieci oczekujących na odnalezienie rodzin
  • Rejestracja dzieci nowonarodzonych oraz przebywających w ośrodkach opieki
  • Monitorowanie pracy ośrodków opieki
  • Zatrudnienie i szkolenie psychologów pracujących z dziećmi przebywającymi w ośrodkach opieki i więzieniach
  • Zatrudnienie  i szkolenie pedagogów pracujących z dziećmi przebywającymi w ośrodkach opieki. 

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej