Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Motywem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w 2024 r. jest hasło Listen to the Future. Kampania ta kładzie nacisk na wsłuchanie się w dziecięce nadzieje, marzenia i wizje przyszłości.

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

© UNICEF/Yurii Makalis

Buduj z dzieckiem jego przyszłość

Jako rodzic lub opiekun odgrywasz kluczową rolę w kształtowaniu pewności siebie u swojego dziecka. Jesteś dla niego pierwszym źródłem wsparcia, od którego oczekuje nie tylko wskazówek, ale także zachęty do działania.

Ważne, aby dziecko miało bezpieczną przestrzeń do rozmowy, gdzie może swobodnie wyrażać swoje opinie na każdy temat.  Angażując je w we wspólne dyskusje wzmacniasz z nim więź, a co więcej dajesz mu możliwość odkrycia jego wizji przyszłości.

Słuchanie to super moc każdego rodzica

  • Budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości: Kiedy dzieci czują się wysłuchane i zrozumiane, zwiększa to ich pewność siebie. Pokazuje im, że ich myśli i pomysły są ważne.
  • Zachęcanie do krytycznego myślenia: Słuchanie dzieci pomaga im rozwijać umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Zachęca je do głębszego spojrzenia na świat i odnalezienia w nim swojego miejsca.
  • Rozwijanie kreatywności: Dając dzieciom swobodę wyrażania swoich planów na przyszłość, nawet tych oderwanych od rzeczywistości, pomagasz im kreatywnie myśleć o wyzwaniach i możliwościach, przed którymi mogą stanąć.
  • Wzmacnianie więzi rodzic-dziecko: Otwarty dialog sprzyja zaufaniu między rodzicem a dzieckiem. Dzięki niemu dzieci czują się komfortowo, przychodząc do ciebie ze swoimi marzeniami, obawami i pomysłami.

Przeczytaj więcej na temat przyszłości dzieciństwa w zmieniającym się świecie.

Jak wpierać dziecko w budowaniu jego przyszłości?

  • Słuchaj: Daj dziecku przestrzeń do dzielenia się swoimi pomysłami, nawet jeśli wydają się zbyt ambitne. Zadawaj pytania i angażuj się w to, co mówi.
  • Zastanów się: Poświęć czas na zastanowienie się nad tym, co mówi twoje dziecko. Jak jego pomysły mogą wpływać na rodzinę, społeczność, a nawet świat?
  • Wspieraj i angażuj: Pomóż dziecku realizować jego marzenia - zarówno poprzez działanie, jak i rozmowę.
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

© UNICEF/Nadia Bseiso

Praktyczne pomysły na aktywności związane z przyszłością

1. Rozmowy o przyszłości
Wyznacz specjalny czas na rodzinną dyskusję, podczas której każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przyszłości. Może to być kolacja, spacer, weekendowy wyjazd, a nawet czas spędzany w drodze do szkoły.

Zadawaj otwarte pytania, takie jak:

  • W jakim świecie chcesz żyć, gdy dorośniesz?
  • Czy chcesz coś zmienić w świecie?
  • Jak myślisz, w jaki sposób możemy stworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich?

Słuchaj uważnie odpowiedzi, zadawaj dodatkowe pytania i zachęcaj do rozwijania wypowiedzi. Nagraj lub zapisz te przemyślenia, aby móc za jakiś czas o nich porozmawiać i sprawdzić, jak się zmieniły.

2. Artystyczne wizje przyszłości

Kolaż: Przygotuj gazety i magazyny lub wydrukuj zdjęcia z internetu. Poproś dziecko o stworzenie z wycinków tych czasopism kolażu, który przedstawia jego marzenia na przyszłość. Zaproponuj tematykę związaną ze środowiskiem, nowymi technologiami, rodziną itp. Powieś kolaż w miejscu, w którym wszyscy będą mogli go zobaczyć.

Opisz przyszłość: Zachęć dziecko opisania własnej wizji przyszłości. Zapytaj, jak za parę lat będzie wyglądać szkoła, a jak miasto? Jak będą żyć i co będą jeść ludzie? Zainspiruj dziecko do kreatywnego myślenia. Omówcie wspólnie tę opowieść o przyszłości.

3. Listy i dzienniki przyszłości

Dziennik przyszłości: Zachęć dziecko do prowadzenia dziennika, w którym będzie zapisywać swoje przemyślenia na temat przyszłości, w tym to, jak poradziłoby sobie z wyzwaniami, takimi jak zmiana klimatu lub nowe technologie.

List z przyszłości: Poproś dziecko, aby napisało list do samego siebie z przyszłości - za 10 lub 20 lat. Niech zawrze w nim swoje nadzieje, marzenia i to, co chciałoby zobaczyć w świecie po upływie tego czasu. Wróćcie do tego listu za jakiś czas, aby sprawdzić, jak ewoluowały te wizje.

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

© UNICEF/Sibylle Desjardins

Buduj z nami lepszy świat – dla każdego dziecka!

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej