UNICEF mobilizuje siły, aby dotrzeć do dzieci i rodzin poszkodowanych przez tajfun Hagupit

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI175840

Manila/Nowy Jork, 8 grudnia 2014 r. – Tajfun Hagupit sieje spustoszenie na Filipinach. UNICEF działa natychmiast dostarczając ratujące życie artykuły pomocowe dla dzieci i kobiet zamieszkujących obszary najbardziej dotknięte przez silny wiatr i ulewne deszcze.

Ostatnie doniesienia wskazują, że ponad milion ludzi zostało poszkodowanych, w tym ponad 400 000 dzieci. Wielu z nich pozostaje w ośrodkach ewakuacyjnych.

Tajfun Hagupit przemieszcza się niosąc ze sobą niszczący wiatr, intensywne opady deszczu, wysoki poziom wód i osunięcia ziemi. Całkowity rozmiar strat nie jest jeszcze znany. 

Decyzja władz o ewakuacji uchroniła wiele osób od obrażeń, a nawet śmierci, powiedziała Lotta Sylwander, Przedstawiciel UNICEF na Filipinach. Ale Hagupit nadal stanowi poważne zagrożenie, szczególnie dla tysięcy dzieci i ich matek. UNICEF i jego partnerzy pracują nieustannie, aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby. 

W ubiegłym tygodniu biuro UNICEF w Tacloban (powołane do życia po zeszłorocznym tajfunie Haiyan) uruchomiło system szybkiego reagowania. Jego 54 pracowników pozostaje w gotowości do pomocy przy ewakuacji osób poszkodowanych. Obecnie przygotowują oni ciężarówki z pomocą dla tych obszarów wyspy Samar, które jak dotąd ucierpiały w największym stopniu. 

UNI175873

Priorytetem w ciągu kilku dni po tajfunie będzie odbudowa istniejących źródeł wody. Ich zanieczyszczenie stanowi największe zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. UNICEF posiada niezbędne produkty w magazynach w Tacloban, Manili i Cotabato. Są to między innymi: zestawy sanitarne, pompy wodne czy generatory prądu.

UNICEF dysponuje również artykułami medycznymi, gotową do spożycia żywnością terapeutyczną, aby zapobiec niedożywieniu, doustnymi solami nawadniającymi, a także plandekami, które mogą stanowić schronienie dla co najmniej 12 000 rodzin.

Zaledwie po 13 miesiącach od tajfunu Haiyan, który zdewastował wschodnią część Filipin, Tajfun Hagupit spowodował wiele osuwisk ziemi. Działania UNICEF będą również skoncentrowane na zapewnieniu dzieciom pomocy psychologicznej, aby załagodzić negatywne skutki traumy, której doświadczyły. Zorganizujemy tymczasowe szkoły oraz zapewnimy materiały do nauki, aby ewakuowane dzieci mogły kontynuować edukację.

Na szczęście ten tajfun nie przyniósł aż tak dużych zniszczeń, jak tajfun Haiyan. Nadal jednak ponad milion osób zostało poszkodowanych. Wiele z nich do tej pory odczuwa skutki zeszłorocznego żywiołu, powiedziała Sylwander. Przez ostatnie 12 miesięcy ci ludzie dokonali ogromnego wysiłku, aby odbudować swoje życie. Potrzebują naszej pomocy, aby ich starania nie poszły na marne wraz z nowym kataklizmem.

***

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl

Więcej informacji:

Monika Kacprzak
Biuro Komunikacji i Marketingu Internetowego
UNICEF Polska
mkacprzak@unicef.pl
22 568 03 81, 509 224 588

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej