UNICEF Polska zaprasza samorządy miast do współpracy z okazji obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0258743_Sydney

Najbardziej znane miasta na świecie włączają się każdego roku w działania UNICEF na rzecz dzieci.

Nie może zabraknąć w tej grupie polskich miast. 

W tym roku przypada wyjątkowa 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, po wielu latach pracy, przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie prawo do życia, prawidłowego rozwoju i wykorzystania w pełni swojego potencjału. Na naszym kraju spoczywa szczególna odpowiedzialność monitorowania przestrzegania praw dziecka, gdyż to właśnie Polska była inicjatorem powstania Konwencji, i to nasz kraj przedłożył na forum międzynarodowym jej pierwszą wersję.

Realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka spoczywa przede wszystkim na państwie oraz jego strukturach. Samorządy, będące najbliżej obywateli, poprzez codzienną realizację założeń polityki społecznej, rodzinnej czy kulturalnej, są jednym z głównych gwarantów i promotorów praw dziecka wśród lokalnych społeczności.

Przypadająca 20 listopada 2019 roku 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to  wspaniała okazja do zaprezentowania działań samorządu prowadzonych w zakresie ochrony praw dziecka, a także zwrócenia uwagi na wyzwania, które stoją przed lokalnymi społecznościami. 

UN0259298_Wegry

UNICEF, w ramach obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, zaprasza wszystkie samorządy miast do uczczenia tego szczególnego dnia.

Zapraszamy samorządy do:

  • włączenia się w obchody rocznicy Konwencji o prawach dziecka (szczegółowe informacje znajdują się poniżej),
  • udziału w Konferencji poświęconej tematyce praw dziecka z perspektywy lokalnych społeczności i samorządów.

Konferencja odbędzie się 20 listopada 2019 r. w Warszawie. Szczególna uwaga w czasie konferencji zostanie zwrócona na rolę samorządów w tworzeniu szeroko pojętej przestrzeni przyjaznej dzieciom – zostaną zaprezentowane międzynarodowe i polskie dobre praktyki oraz założenia Programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom (więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie Miasto Przyjazne Dzieciom). Szczegółowe informacje dotyczące Konferencji zostaną opublikowane w październiku na stronie www.unicef.pl.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: apacak@unicef.pl tel: 22 568 03 34

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej