UNICEF Polska zaprasza samorządy miast do współpracy z okazji obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0258743_Sydney

Najbardziej znane miasta na świecie włączają się każdego roku w działania UNICEF na rzecz dzieci.

Nie może zabraknąć w tej grupie polskich miast. 

W tym roku przypada wyjątkowa 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, po wielu latach pracy, przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie prawo do życia, prawidłowego rozwoju i wykorzystania w pełni swojego potencjału. Na naszym kraju spoczywa szczególna odpowiedzialność monitorowania przestrzegania praw dziecka, gdyż to właśnie Polska była inicjatorem powstania Konwencji, i to nasz kraj przedłożył na forum międzynarodowym jej pierwszą wersję.

Realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka spoczywa przede wszystkim na państwie oraz jego strukturach. Samorządy, będące najbliżej obywateli, poprzez codzienną realizację założeń polityki społecznej, rodzinnej czy kulturalnej, są jednym z głównych gwarantów i promotorów praw dziecka wśród lokalnych społeczności.

Przypadająca 20 listopada 2019 roku 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to  wspaniała okazja do zaprezentowania działań samorządu prowadzonych w zakresie ochrony praw dziecka, a także zwrócenia uwagi na wyzwania, które stoją przed lokalnymi społecznościami. 

UN0259298_Wegry

UNICEF, w ramach obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, zaprasza wszystkie samorządy miast do uczczenia tego szczególnego dnia.

Zapraszamy samorządy do:

  • włączenia się w obchody rocznicy Konwencji o prawach dziecka (szczegółowe informacje znajdują się poniżej),
  • udziału w Konferencji poświęconej tematyce praw dziecka z perspektywy lokalnych społeczności i samorządów.

Konferencja odbędzie się 20 listopada 2019 r. w Warszawie. Szczególna uwaga w czasie konferencji zostanie zwrócona na rolę samorządów w tworzeniu szeroko pojętej przestrzeni przyjaznej dzieciom – zostaną zaprezentowane międzynarodowe i polskie dobre praktyki oraz założenia Programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom (więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie Miasto Przyjazne Dzieciom). Szczegółowe informacje dotyczące Konferencji zostaną opublikowane w październiku na stronie www.unicef.pl.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: apacak@unicef.pl tel: 22 568 03 34

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej