UNICEF potępia atak na szkołę w Pakistanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Warszawa, 16 grudnia 2014 roku – UNICEF wyraża głębokie oburzenie z powodu brutalnego ataku na szkołę w Peszawarze. W zamachu terrorystycznym zginęło wiele osób, z czego większość to dzieci. Ostateczna liczba ofiar nie jest jeszcze znana.

Szkoły powinny być miejscem bezpiecznym dla dzieci. Tym bardziej bulwersuje fakt ataku na tych, którzy są najsłabsi. W Pakistanie, który od lat boryka się z problemem dostępu do edukacji i gdzie 1/3 kobiet jest niepiśmienna, prawo do nauki jest szczególnie ważne. Edukacja jest dla dzieci jedną z największych szans na zmianę ich życia, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Atak w Peszawarze jest dla nas tym większym wstrząsem, że miał on miejsce w kraju, z którego pochodzi tegoroczna laureatka Pokojowej Nagrody Nobla – Malala Yousafzai, która niemal straciła życie walcząc o dostęp do edukacji dla każdego dziecka, dodaje.

Pakistan jest członkiem ONZ od 1947 roku. Kraj ten zmaga się z wieloma problemami, m.in.: z problemem ubóstwa, dostępu do wody pitnej, przemocy i wysokiego poziomu umieralności dzieci poniżej 5. roku życia. Trzęsienie ziemi w 2005 i powódź w 2010 roku jeszcze bardziej pogorszyły warunki życia, szczególnie kobiet i dzieci.

UNICEF od wielu lat prowadzi w Pakistanie działania pomocowe. Swoją uwagę skupia na projektach edukacyjnych, wodnych, sanitarnych oraz na programach szczepień. Dzięki staraniom UNICEF tysiące uczniów ma dostęp do edukacji i pomocy żywnościowej. UNICEF otoczył również opieką osoby przesiedlone z regionu Północnego Waziristanu oraz poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi i powodzi, które dotknęły ten kraj w ubiegłych latach.

UNICEF przesyła wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim rodzicom oraz społecznościom dotkniętym tym bezsensownym czynem i wzywa do wzmocnienia wysiłków na rzecz ochrony dzieci w Pakistanie.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej