UNICEF potępia atak na szkołę w Pakistanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Warszawa, 16 grudnia 2014 roku – UNICEF wyraża głębokie oburzenie z powodu brutalnego ataku na szkołę w Peszawarze. W zamachu terrorystycznym zginęło wiele osób, z czego większość to dzieci. Ostateczna liczba ofiar nie jest jeszcze znana.

Szkoły powinny być miejscem bezpiecznym dla dzieci. Tym bardziej bulwersuje fakt ataku na tych, którzy są najsłabsi. W Pakistanie, który od lat boryka się z problemem dostępu do edukacji i gdzie 1/3 kobiet jest niepiśmienna, prawo do nauki jest szczególnie ważne. Edukacja jest dla dzieci jedną z największych szans na zmianę ich życia, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Atak w Peszawarze jest dla nas tym większym wstrząsem, że miał on miejsce w kraju, z którego pochodzi tegoroczna laureatka Pokojowej Nagrody Nobla – Malala Yousafzai, która niemal straciła życie walcząc o dostęp do edukacji dla każdego dziecka, dodaje.

Pakistan jest członkiem ONZ od 1947 roku. Kraj ten zmaga się z wieloma problemami, m.in.: z problemem ubóstwa, dostępu do wody pitnej, przemocy i wysokiego poziomu umieralności dzieci poniżej 5. roku życia. Trzęsienie ziemi w 2005 i powódź w 2010 roku jeszcze bardziej pogorszyły warunki życia, szczególnie kobiet i dzieci.

UNICEF od wielu lat prowadzi w Pakistanie działania pomocowe. Swoją uwagę skupia na projektach edukacyjnych, wodnych, sanitarnych oraz na programach szczepień. Dzięki staraniom UNICEF tysiące uczniów ma dostęp do edukacji i pomocy żywnościowej. UNICEF otoczył również opieką osoby przesiedlone z regionu Północnego Waziristanu oraz poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi i powodzi, które dotknęły ten kraj w ubiegłych latach.

UNICEF przesyła wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim rodzicom oraz społecznościom dotkniętym tym bezsensownym czynem i wzywa do wzmocnienia wysiłków na rzecz ochrony dzieci w Pakistanie.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej