UNICEF w Nepalu rozpoczyna już masowe szczepienia dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI183870

Katmandu, 4 maja 2015 r. – Od tragicznego trzęsienia ziemi w Nepalu minął już ponad tydzień. Ludzie gromadzą się w zwartych obozowiskach, a ryzyko wybuchu epidemii wzrasta z dnia na dzień. Dlatego nepalskie Ministerstwo Zdrowia, przy wsparciu UNICEF i WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), zainaugurowało kampanię szczepień dzieci najbardziej narażonych na zachorowanie. Akcją szczepień ma zostać objętych ponad pół miliona dzieci.

Wiele osób opuściło zniszczone domy, a niektórzy mieszkają w ich sąsiedztwie. Brak odpowiedniego schronienia i urządzeń sanitarnych zwiększa ryzyko zachorowania.

Pomóc można na stronie www.unicef.pl/nepal 

Według danych sprzed kataklizmu, 1 na 10 dzieci w Nepalu nie było zaszczepione przeciwko odrze.

Odra jest niezwykle zakaźną chorobą. Może skutkować śmiercią. Obawiamy się, że w obecnych warunkach odra może bardzo szybko się rozprzestrzeniać, szczególnie w zatłoczonych obozach, gdzie mieszka wiele dzieci,powiedział Tomoo Hozumi, przedstawiciel UNICEF w Nepalu.

Od dziesięcioleci staramy się wyeliminować odrę w Nepalu. Jeśli szybko nie zaczniemy działać, odra ponownie stanie się największym zagrożeniem dla dzieci i zniweczy wszystkie nasze dotychczasowe działania.

W pierwszej kolejności szczepieniami zostaną objęte dzieci poniżej 5. roku życia, które mieszkają w trzech najgęściej zaludnionych rejonach Katmandu. W następnych tygodniach akcja będzie rozszerzona na 12 regionów najbardziej dotkniętych przez kataklizm.

Przy dostarczaniu tysięcy szczepionek współpracujemy z organizacjami partnerskimi. Robimy wszystko, aby utrzymać je w odpowiedniej temperaturze i nienaruszonym stanie,mówi Tomoo Hozumi. Nie możemy narażać na dodatkowe niebezpieczeństwo dzieci, które już i tak wiele przeszły.

UNI183872

W rejonach dotkniętych trzęsieniem ziemi około 1,7 mln dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Oprócz akcji szczepień, UNICEF umożliwia poszkodowanym dzieciom dostęp do czystej wody i sanitariatów.

Ostatnie działania UNICEF obejmują:

  • Umożliwienie dostępu do czystej i pitnej wody dla niemal 90 000 ludzi w Lalitpur, Kavrepalanchok i Katmandu.
  • Dostarczenie zestawów sanitarnych do 80 000 ludzi w rejonach najbardziej dotkniętych przez katastrofę (Gorkha, Dhadin, Dolakha, Sindhupalchok, Kavrepalanchok, Lalitpur i Katmandu).
  • Dostarczenie drogą lotniczą zestawów sanitarnych, koców i namiotów. Transport ten wkrótce dotrze do dzieci mieszkających w trudnodostępnych regionach kraju.

UNICEF zaapelował o pomoc w wysokości 50 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli organizacji na prowadzenie niezbędnych działań przez najbliższe trzy miesiące. 

Dzieci potrzebują Twojej pomocy! Wejdź na stronę www.unicef.pl/nepal lub wyślij SMS o treści NEPAL pod numer 7245 (2,46 PLN)

900x323

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej