UNICEF w Nepalu rozpoczyna już masowe szczepienia dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI183870

Katmandu, 4 maja 2015 r. – Od tragicznego trzęsienia ziemi w Nepalu minął już ponad tydzień. Ludzie gromadzą się w zwartych obozowiskach, a ryzyko wybuchu epidemii wzrasta z dnia na dzień. Dlatego nepalskie Ministerstwo Zdrowia, przy wsparciu UNICEF i WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), zainaugurowało kampanię szczepień dzieci najbardziej narażonych na zachorowanie. Akcją szczepień ma zostać objętych ponad pół miliona dzieci.

Wiele osób opuściło zniszczone domy, a niektórzy mieszkają w ich sąsiedztwie. Brak odpowiedniego schronienia i urządzeń sanitarnych zwiększa ryzyko zachorowania.

Pomóc można na stronie www.unicef.pl/nepal 

Według danych sprzed kataklizmu, 1 na 10 dzieci w Nepalu nie było zaszczepione przeciwko odrze.

Odra jest niezwykle zakaźną chorobą. Może skutkować śmiercią. Obawiamy się, że w obecnych warunkach odra może bardzo szybko się rozprzestrzeniać, szczególnie w zatłoczonych obozach, gdzie mieszka wiele dzieci,powiedział Tomoo Hozumi, przedstawiciel UNICEF w Nepalu.

Od dziesięcioleci staramy się wyeliminować odrę w Nepalu. Jeśli szybko nie zaczniemy działać, odra ponownie stanie się największym zagrożeniem dla dzieci i zniweczy wszystkie nasze dotychczasowe działania.

W pierwszej kolejności szczepieniami zostaną objęte dzieci poniżej 5. roku życia, które mieszkają w trzech najgęściej zaludnionych rejonach Katmandu. W następnych tygodniach akcja będzie rozszerzona na 12 regionów najbardziej dotkniętych przez kataklizm.

Przy dostarczaniu tysięcy szczepionek współpracujemy z organizacjami partnerskimi. Robimy wszystko, aby utrzymać je w odpowiedniej temperaturze i nienaruszonym stanie,mówi Tomoo Hozumi. Nie możemy narażać na dodatkowe niebezpieczeństwo dzieci, które już i tak wiele przeszły.

UNI183872

W rejonach dotkniętych trzęsieniem ziemi około 1,7 mln dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Oprócz akcji szczepień, UNICEF umożliwia poszkodowanym dzieciom dostęp do czystej wody i sanitariatów.

Ostatnie działania UNICEF obejmują:

  • Umożliwienie dostępu do czystej i pitnej wody dla niemal 90 000 ludzi w Lalitpur, Kavrepalanchok i Katmandu.
  • Dostarczenie zestawów sanitarnych do 80 000 ludzi w rejonach najbardziej dotkniętych przez katastrofę (Gorkha, Dhadin, Dolakha, Sindhupalchok, Kavrepalanchok, Lalitpur i Katmandu).
  • Dostarczenie drogą lotniczą zestawów sanitarnych, koców i namiotów. Transport ten wkrótce dotrze do dzieci mieszkających w trudnodostępnych regionach kraju.

UNICEF zaapelował o pomoc w wysokości 50 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli organizacji na prowadzenie niezbędnych działań przez najbliższe trzy miesiące. 

Dzieci potrzebują Twojej pomocy! Wejdź na stronę www.unicef.pl/nepal lub wyślij SMS o treści NEPAL pod numer 7245 (2,46 PLN)

900x323

Zobacz również

Iga Świątek wspiera działania UNICEF Polska na rzecz zdrowia psychicznego dzieci

Iga Świątek wspiera działania UNICEF Polska na rzecz zdrowia psychicznego dzieci

10 października 2024, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, Iga Świątek ogłosiła wsparcie dla UNICEF Polska, przekazując naszej organizacji 200 tys. złotych na programy wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.  

Więcej
Ponad 370 milionów dziewcząt i kobiet na świecie doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie

Ponad 370 milionów dziewcząt i kobiet na świecie doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie

Przemoc seksualna wobec dzieci to problem globalny, który nie zna granic – geograficznych, kulturowych czy ekonomicznych. Z najnowszych danych UNICEF wynika, że jedna na osiem dziewcząt i kobiet doświadczyła gwałtu lub napaści na tle seksualnym przed ukończeniem 18. roku życia.

Więcej
Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Warunki humanitarne w Libanie pogarszają się z każdą godziną. W wyniku nasilenia konfliktu potwierdzono śmierć 104 dzieci, a 350 tys. musiało opuścić swoje domy. 

Więcej