Katmandu, 4 maja 2015 r. – Od tragicznego trzęsienia ziemi w Nepalu minął już ponad tydzień. Ludzie gromadzą się w zwartych obozowiskach, a ryzyko wybuchu epidemii wzrasta z dnia na dzień. Dlatego nepalskie Ministerstwo Zdrowia, przy wsparciu UNICEF i WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), zainaugurowało kampanię szczepień dzieci najbardziej narażonych na zachorowanie. Akcją szczepień ma zostać objętych ponad pół miliona dzieci.
Wiele osób opuściło zniszczone domy, a niektórzy mieszkają w ich sąsiedztwie. Brak odpowiedniego schronienia i urządzeń sanitarnych zwiększa ryzyko zachorowania.
Pomóc można na stronie www.unicef.pl/nepal
Według danych sprzed kataklizmu, 1 na 10 dzieci w Nepalu nie było zaszczepione przeciwko odrze.
Odra jest niezwykle zakaźną chorobą. Może skutkować śmiercią. Obawiamy się, że w obecnych warunkach odra może bardzo szybko się rozprzestrzeniać, szczególnie w zatłoczonych obozach, gdzie mieszka wiele dzieci,powiedział Tomoo Hozumi, przedstawiciel UNICEF w Nepalu.
Od dziesięcioleci staramy się wyeliminować odrę w Nepalu. Jeśli szybko nie zaczniemy działać, odra ponownie stanie się największym zagrożeniem dla dzieci i zniweczy wszystkie nasze dotychczasowe działania.
W pierwszej kolejności szczepieniami zostaną objęte dzieci poniżej 5. roku życia, które mieszkają w trzech najgęściej zaludnionych rejonach Katmandu. W następnych tygodniach akcja będzie rozszerzona na 12 regionów najbardziej dotkniętych przez kataklizm.
Przy dostarczaniu tysięcy szczepionek współpracujemy z organizacjami partnerskimi. Robimy wszystko, aby utrzymać je w odpowiedniej temperaturze i nienaruszonym stanie,mówi Tomoo Hozumi. Nie możemy narażać na dodatkowe niebezpieczeństwo dzieci, które już i tak wiele przeszły.
W rejonach dotkniętych trzęsieniem ziemi około 1,7 mln dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy.
Oprócz akcji szczepień, UNICEF umożliwia poszkodowanym dzieciom dostęp do czystej wody i sanitariatów.
Ostatnie działania UNICEF obejmują:
- Umożliwienie dostępu do czystej i pitnej wody dla niemal 90 000 ludzi w Lalitpur, Kavrepalanchok i Katmandu.
- Dostarczenie zestawów sanitarnych do 80 000 ludzi w rejonach najbardziej dotkniętych przez katastrofę (Gorkha, Dhadin, Dolakha, Sindhupalchok, Kavrepalanchok, Lalitpur i Katmandu).
- Dostarczenie drogą lotniczą zestawów sanitarnych, koców i namiotów. Transport ten wkrótce dotrze do dzieci mieszkających w trudnodostępnych regionach kraju.
UNICEF zaapelował o pomoc w wysokości 50 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli organizacji na prowadzenie niezbędnych działań przez najbliższe trzy miesiące.