Zaostrzenie walk w Jemenie - zagrożony szpital dziecięcy w Al-Hudajda

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0253359

W ostatnich tygodniach działania wojenne w Jemenie znacznie się nasiliły. Bardzo ucierpiały placówki zdrowia, które zostały zniszczone bezpośrednio w ogniu walk lub okupują je zbrojne ugrupowania.

Szpital Al Thawra, jedyny funkcjonujący szpital w kluczowym porcie Jemenu - Al-Hudajda, jest obecnie zagrożony zamknięciem. Wiele dzieci przebywa na oddziale intensywnej terapii, a ich życie jest w niebezpieczeństwie. Personel medyczny słyszy strzały i czuje eksplozje wybuchających bomb – tak blisko toczą się walki.

Poziom zagrożenia bezpieczeństwa ludności cywilnej, w tym najbardziej bezbronnych dzieci, oraz ataki na ratującą życie infrastrukturę cywilną jest alarmujący.

Szpital Al Thawra jest jedynym źródłem pomocy medycznej dla milionów ludzi w tym regionie. Znajduje się w nim m.in. oddział leczenia niedożywienia, dwa oddziały intensywnej terapii, w tym jeden dla noworodków, oraz centrum leczenia cholery, które wyleczyło 1615 pacjentów od sierpnia 2018 roku. W zeszłym roku ponad 81 000 dzieci korzystało z leczenia w tej placówce. W tym roku szpital przyjął już ponad 45 000 dzieci. To niezwykle ważne, by szpital przetrwał, a każde dziecko miało dostęp do opieki medycznej.

40% dzieci dotkniętych ciężkim ostrym niedożywieniem mieszka w Al-Hudajda i polega właśnie na tym szpitalu. Jeśli Al Thawra zostanie zniszczona, dzieci nie będą miały gdzie szukać ratunku.

UNICEF przypomina wszystkim stronom konfliktu o obowiązku przestrzegania fundamentalnych zasad prowadzenia walk, dotyczących nieustannej troski o ochronę ludności cywilnej i cywilnej infrastruktury, takiej jak szpital Al Thawra i inne placówki zdrowotne. Wzywamy również strony do tego, aby zaprzestały wykorzystywania obiektów cywilnych – w tym także szpitala Al Thawra – do celów wojennych. Wszystkim pacjentom, ich bliskim oraz personelowi medycznemu należy zapewnić bezpieczny dostęp do szpitala przez cały czas.

UN0253352

W Jemenie co 10 minut umiera dziecko. Umiera z powodu niedożywienia i innych możliwych do uniknięcia przyczyn. 400 000 dzieci poniżej piątego roku życia jest ciężko niedożywionych. Grozi im śmierć głodowa.

Dzieci cierpiące z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia są najsłabsze. Są bardziej podatne na choroby, w tym biegunkę i cholerę. Ze względu na osłabione ciała i układ odpornościowy, ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami jest u nich znacząco wyższe niż u zdrowych dzieci.

UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc potrzebującym dzieciom. Dostarczamy żywność terapeutyczną, wspieramy ośrodki zdrowia oferujące niedożywionym dzieciom leczenie, szkolimy pracowników opieki medycznej.

Misją UNICEF jest dotarcie do każdego dziecka w Jemenie potrzebującego pomocy. Aby tak się stało potrzebujemy wsparcia Darczyńców oraz zniesienia wszelkich ograniczeń w dostępie i dostawach pomocy humanitarnej.

Zobacz, jak możesz pomóc na: unicef.pl/jemen.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej