Zaostrzenie walk w Jemenie - zagrożony szpital dziecięcy w Al-Hudajda

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0253359

W ostatnich tygodniach działania wojenne w Jemenie znacznie się nasiliły. Bardzo ucierpiały placówki zdrowia, które zostały zniszczone bezpośrednio w ogniu walk lub okupują je zbrojne ugrupowania.

Szpital Al Thawra, jedyny funkcjonujący szpital w kluczowym porcie Jemenu - Al-Hudajda, jest obecnie zagrożony zamknięciem. Wiele dzieci przebywa na oddziale intensywnej terapii, a ich życie jest w niebezpieczeństwie. Personel medyczny słyszy strzały i czuje eksplozje wybuchających bomb – tak blisko toczą się walki.

Poziom zagrożenia bezpieczeństwa ludności cywilnej, w tym najbardziej bezbronnych dzieci, oraz ataki na ratującą życie infrastrukturę cywilną jest alarmujący.

Szpital Al Thawra jest jedynym źródłem pomocy medycznej dla milionów ludzi w tym regionie. Znajduje się w nim m.in. oddział leczenia niedożywienia, dwa oddziały intensywnej terapii, w tym jeden dla noworodków, oraz centrum leczenia cholery, które wyleczyło 1615 pacjentów od sierpnia 2018 roku. W zeszłym roku ponad 81 000 dzieci korzystało z leczenia w tej placówce. W tym roku szpital przyjął już ponad 45 000 dzieci. To niezwykle ważne, by szpital przetrwał, a każde dziecko miało dostęp do opieki medycznej.

40% dzieci dotkniętych ciężkim ostrym niedożywieniem mieszka w Al-Hudajda i polega właśnie na tym szpitalu. Jeśli Al Thawra zostanie zniszczona, dzieci nie będą miały gdzie szukać ratunku.

UNICEF przypomina wszystkim stronom konfliktu o obowiązku przestrzegania fundamentalnych zasad prowadzenia walk, dotyczących nieustannej troski o ochronę ludności cywilnej i cywilnej infrastruktury, takiej jak szpital Al Thawra i inne placówki zdrowotne. Wzywamy również strony do tego, aby zaprzestały wykorzystywania obiektów cywilnych – w tym także szpitala Al Thawra – do celów wojennych. Wszystkim pacjentom, ich bliskim oraz personelowi medycznemu należy zapewnić bezpieczny dostęp do szpitala przez cały czas.

UN0253352

W Jemenie co 10 minut umiera dziecko. Umiera z powodu niedożywienia i innych możliwych do uniknięcia przyczyn. 400 000 dzieci poniżej piątego roku życia jest ciężko niedożywionych. Grozi im śmierć głodowa.

Dzieci cierpiące z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia są najsłabsze. Są bardziej podatne na choroby, w tym biegunkę i cholerę. Ze względu na osłabione ciała i układ odpornościowy, ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami jest u nich znacząco wyższe niż u zdrowych dzieci.

UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc potrzebującym dzieciom. Dostarczamy żywność terapeutyczną, wspieramy ośrodki zdrowia oferujące niedożywionym dzieciom leczenie, szkolimy pracowników opieki medycznej.

Misją UNICEF jest dotarcie do każdego dziecka w Jemenie potrzebującego pomocy. Aby tak się stało potrzebujemy wsparcia Darczyńców oraz zniesienia wszelkich ograniczeń w dostępie i dostawach pomocy humanitarnej.

Zobacz, jak możesz pomóc na: unicef.pl/jemen.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej