Zapalenie płuc zabija dzieci w najbiedniejszych krajach świata

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI149210

W Afryce Subsaharyjskiej i Azji zapalenie płuc każdego roku powoduje więcej zgonów wśród dzieci niż gruźlica, malaria i AIDS łącznie. W samym tylko 2013 roku choroba ta spowodowała śmierć aż 940 tys. dzieci. Większość z nich nie ukończyła nawet 2. roku życia.

Ratunek może im przynieść odpowiednio wcześnie podjęte leczenie z zastosowaniem antybiotyków. Często już po pierwszym dniu stan dziecka ulega poprawie, a po tygodniu maluch wraca do zdrowia. Niestety, dla wielu afrykańskich mam dostęp do najprostszych nawet leków jest mocno ograniczony.

Sytuacja taka jest bardzo trudna do wyobrażenia dla współczesnych mieszkańców Europy, którzy często wręcz nadużywają leków.

Ubóstwo i brak odpowiednich warunków sanitarnych sprzyjają szerzeniu się drobnoustrojów powodujących tę chorobę. Nawet tak prosta czynność, jak mycie rąk wodą i mydłem, może pomóc w walce z nią. Niezwykle ważne jest również zwiększenie dostępu do podstawowych leków, takich jak np. amoksycylina.

Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić dzieciom niezbędne szczepionki, diagnostykę i leki. Jeszcze w tym pokoleniu możemy sprawić, że dziecko w Etiopii czy Nigrze będzie miało takie same szanse na pokonanie zapalenia płuc, jak dziecko mieszkające w Nowym Jorku - mówi doktor Mickey Chopra z UNICEF.

Eldana Debash ma 7 miesięcy i choruje na zapalenie płuc. Jest właśnie badany przez doktora Attaye Nigussie, czemu bacznie przygląda się mama chłopca. Szpital w Korem w regionie Tigraj, w którym przebywa Eldana, został wybudowany 2 lata temu przy wsparciu UNICEF. To jedyna taka placówka na ogromnym obszarze zamieszkanym przez ponad 250 tys. osób. Chore dzieci, takie jak mały Eldana, znajdują tutaj właściwą opiekę.

UNICEF robi wszystko, aby chore dzieci mogły na czas otrzymać odpowiednią pomoc medyczną i właściwe leki. Jednak nadal zbyt wiele z nich traci życie na skutek chorób, które potrafimy skutecznie leczyć.

Tylko wspólnie z Darczyńcami możemy sprawić, że żadne dziecko nie będzie pozbawione opieki medycznej i możliwości leczenia. Dlatego tak ważne jest Państwa wsparcie. Pomóc może każdy z nas. Wystarczy wejść na stronę i przekazać darowiznę.

Abinet_banner

 

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej