Zbyt niedożywiona, aby otrzymać szczepionkę

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN024984_Med-Res

Region Amhara, Etiopia, luty 2016 r. – Moyanesh Almerew, która pracuje w służbie zdrowia w Arara Kidanemeheret (region Amhara, północna Etiopia) opowiada, jak drastyczny wpływ na życie dzieci ma obecna susza w Etiopii. Moyanesh jest jedną z tysięcy członków społeczności zatrudnionych w Narodowym Programie Zdrowia, dostarczających podstawowe usługi zdrowotne dla mieszkańców etiopskich wsi. Moyanesh mówi, że w tym roku widziała znacznie więcej przypadków ostrego ciężkiego niedożywienia wśród dzieci w porównaniu z poprzednimi latami. Co więcej, przypadki z którymi spotykają się teraz są cięższe, niż poprzednio.

Wśród ofiar tegorocznej suszy jest 6-miesięczna Fikir, którą Moyanesh zobaczyła podczas wizyty w jednym z domów.

„Nie uwierzylibyście, jaka była chuda, gdy ją poznaliśmy”, opowiada Moyanesh. „Dziewczynka nigdy nie była szczepiona, ale wtedy również nie mogliśmy tego zrobić, gdyż patrząc na nią widać było tylko skórę i kości”, wyjaśnia Moyanesh. Kiedy Fikir pierwszy raz została przyniesiona do ośrodka leczenia niedożywienia, ważyła zaledwie 4,5 kilograma.

Obwód jej ramienia - sposób na rozpoznanie potencjalnego niedożywienia - wynosił 10,5 centymetra. Była skrajnie niedożywiona. 

Na szczęście, po zastosowaniu zaledwie kilkudniowego leczenia, Fikir przytyła 2 kilogramy. Dziewczynka otrzymała leki i terapeutyczną żywność, a obwód jej ramienia urósł do 11,8 centymetra. Fikir kontynuuje leczenie ambulatoryjne w ośrodku leczenia niedożywienia.

Aby walczyć ze skutkami suszy w Etiopii, UNICEF współpracuje ze Światowym Programem Żywnościowym (World Food Programme). Skrajnie niedożywione dzieci przez 6 miesięcy otrzymują terapeutyczną żywność i olej roślinny, aby wspomóc regenerację organizmu i prawidłowe odżywienie. To standardowe działania prowadzone w obliczu każdego tak wielkiego kryzysu.

UN021207_Med-Res

7-letnia Mastewal jest jednym z dzieci, które otrzymały pomoc w ośrodku leczenia niedożywienia w Arara Kidanemeheret. Jej mama, Weynitu, mówi, że susza odebrała jej rodzinie wiele, ale najbardziej ucierpiała na tym Mastewal. Dziecko było bardzo wychudzone, dlatego natychmiast zostało poddane leczeniu. Od tego momentu Weynitu regularnie zabiera Mastewal do lekarza, idąc przez ponad dwie godziny po podmokłym i pagórkowatym terenie. Nie zważa jednak na trudy wędrówki, gdyż jej córka w ciągu ostatnich kilku miesięcy osiągnęła duży postęp w leczeniu.

Moyanesh czuje ogromną ulgę obserwując, jak dzieci leczone terapeutyczną żywnością wracają do zdrowia. „Wątpię, czy niektóre z tych dzieci przetrwałyby, gdyby nie otrzymały tego leczenia”, mówi.

Szacuje się, że w samym tylko 2016 roku prawie pół miliona dzieci w Etiopii będzie potrzebowało leczenia z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia.

Co więcej, 10,2 miliona ludzi, w tym 6 milionów dzieci, już potrzebuje natychmiastowego wsparcia żywnościowego. UNICEF kontynuuje działania na rzecz zapewnienia wsparcia w czasie kryzysu. Jest to możliwe dzięki pomocy Darczyńców z całego świata. Dostarczamy produkty i leki niezbędne do leczenia niedożywienia wśród dzieci oraz przeszkalamy członków lokalnych społeczności w kwestiach związanych z żywieniem. UNICEF zapewnia również dostęp do czystej wody oraz ogólne wsparcie medyczne dla potrzebujących dzieci, nie tylko w kwestii niedożywienia.

Aby kontynuować te działania przez następne miesiące, potrzebnych jest 5 milionów dolarów. UNICEF chce wzmocnić system żywnościowy w Etiopii, aby zapobiec takim kryzysom w przyszłości. Na te działania w przeciągu najbliższych 4 lat potrzeba 42 miliony dolarów. 

Hawal523x220

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej