UNICEF_Polska_Prawa_Dziecka_Raport_LP.jpg

Raport z badań

Prawa dziecka w Polsce 2024

Raport „Prawa dziecka w Polsce 2024” dostarcza najnowszych informacji na temat sytuacji dzieci w Polsce oraz stanu realizacji ich praw. Opracowanie łączy dane, analizy i rekomendacje, wskazując kierunki niezbędnych działań.

Raport opiera się na badaniach przeprowadzonych z udziałem dzieci, młodzieży,  rodziców i nauczycieli, dzięki czemu ukazuje szeroką perspektywę i realne wyzwania związane z prawami dziecka. Wyniki pozwalają zrozumieć, jak zmieniła się percepcja tych praw w porównaniu z badaniem z 2019 roku. 

„Prawa dziecka w Polsce 2024” to nie tylko raport, ale także zachęcenie do refleksji i działania. Publikacja stanowi podstawę do otwarcia szerokiej debaty o przyszłości dzieci w Polsce. 

5 najważniejszych wniosków:

  1. Regres w przestrzeganiu praw dziecka w szkole
    Tylko 38% badanych dzieci i młodzieży uważa, że nauczyciele przestrzegają praw dziecka. Jest to aż o 32 p.p. mniej niż w 2019 roku.
  2. Spadek roli szkoły jako głównego źródła informacji o prawach dziecka
    Głównym źródłem informacji dzieci i młodzieży o swoich prawach jest internet. Rola szkoły w tym zakresie zdecydowanie zmalała od 2019 roku
  3. Ograniczona decyzyjność dzieci i młodzieży 
    Wśród dzieci i młodzieży widać wyraźny brak wpływu na sprawy dotyczące ich codziennego funkcjonowania w szkole.
  4. Małe zainteresowanie aktywnością społeczną
    Najbardziej atrakcyjne są inicjatywy związane z ochroną środowiska i wsparciem potrzebujących (36%). Tylko 20-28% młodzieży interesuje się działalnością społeczną, jak prace samorządu uczniowskiego, młodzieżowe rady miasta czy protesty. 
  5. Stres szkolny jako najpoważniejszy problem młodzieży
    7 na 10 dzieci wskazuje na stres związany ze szkołą jako najpoważniejszy problem. Tymczasem tylko 9% nauczycieli uznaje go za kluczowy.

Badanie "Prawa dziecka w Polsce 2024" zostało przeprowadzone w październiku i listopadzie 2024 roku na grupie 1 068 dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat oraz 547 nauczycielach i 600 rodzicach. Badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS.

Wypełnij formularz. Na podany adres e-mail otrzymasz link do pobrania raportu (PDF).

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

30% badanych młodych osób uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. To dane z raportu UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”. 

Więcej
Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

W Polsce 14% dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 19 lat jest zagrożonych wykluczeniem transportowym – wynika z raportu „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”, przygotowanego przez UNICEF Polska i zaprezentowanego 16 października w Centrum Prasowym PAP. v

Więcej