Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 2024 - UNICEF Polska

Akcje edukacyjne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2024

Zapraszamy wszystkie szkoły i przedszkola do akcji „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2024”

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Sprawdź, jak możecie wspólnie z UNICEF uczcić ten wyjątkowy dzień i pokazać, że prawa dziecka są dla Was ważne. 


Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

To okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.

 Jak co roku, zapraszamy Was do świętowania tego dnia wspólnie z UNICEF.

Jak włączyć się do akcji?

  1. Do 20 listopada rejestruj szkołę/przedszkole do akcji. Aby tego dokonać musisz założyć konto w naszym serwisie i dołączyć wybraną placówkę w zakładce "Szkoły" na koncie. 
  2. Przeprowadź zajęcia przybliżające uczniom/przedszkolakom prawa dziecka. Wykorzystaj do tego przygotowane przez UNICEF materiały edukacyjne. 
  3. Wybierzcie z Uczniami co najmniej jedną z propozycji aktywności, które udostępnimy Koordynatorom i przygotujcie 20. listopada wspólnie wydarzenie angażujące społeczność Waszej placówki i/lub społeczność lokalną.
  4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Cyjan to kolor UNICEF i stanowi symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 
  5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji (formularz raportu będzie dostępny na Koncie koordynatora od 22 listopada), a my udostępnimy Wam materiały potwierdzające udział w akcji - dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatorów.

Materiały do projektu:

Po rejestracji do akcji, Koordynator na swoim koncie w zakładce "Szkoły" znajdzie wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji: 

  • Propozycje aktywności dla różnych grup wiekowych na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
  • Link do materiałów edukacyjnych związanych z prawami dziecka
  • Grafikę do wykorzystania w mediach społecznościowych.

Dołączcie do akcji i świętujmy ten dzień razem! 

Zobacz również

Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Współpraca UNICEF Polska i Rzeczniczki Praw Dziecka w ramach programu Miasta Przyjazne Dzieciom

Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka dołącza do programu UNICEF Polska Miasto Przyjazne Dzieciom na mocy porozumienia podpisanego 28 października 2024 r. Troska o dobrostan najmłodszych i pełne wdrożenie praw dziecka na poziomie krajowym to priorytet na dla obu instytucji.

Więcej
Polio wraca w krajach dotkniętych konfliktami

Polio wraca w krajach dotkniętych konfliktami

24 października to Światowy Dzień Polio, który ma przypominać o walce z tą chorobą. Niestety liczba przypadków polio w krajach o wysokiej podatności na zagrożenia i dotkniętych konfliktami wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Więcej
Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

W Polsce 14% dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 19 lat jest zagrożonych wykluczeniem transportowym – wynika z raportu „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”, przygotowanego przez UNICEF Polska i zaprezentowanego 16 października w Centrum Prasowym PAP. v

Więcej