
Trzy młode kobiety, trzy historie i jeden cel: zmienić świat
Dziewczęta biorą sprawy w swoje ręce!
W Jemenie dostęp do podstawowych środków takich jak żywność czy leki jest dramatycznie ograniczony. Ponad 1,5 miliona dzieci głoduje, a 400 tysięcy z nich cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia – są na granicy życia i śmierci.
Poważnie niedożywionym dzieciom podajemy m.in. pastę terapeutyczną z orzeszków ziemnych, wzbogaconą witaminami i mikroelementami. Pasta jest odżywcza, a dzieci bardzo lubią jej smak. Podawanie 3 saszetek dziennie przez tydzień wystarczy, aby dziecko przybrało na wadze kilogram, co jest pierwszym i najważniejszym krokiem w powrocie do zdrowia. Dla skrajnie niedożywionych niemowląt, które nie są w stanie jeść samodzielnie, przeznaczone jest z kolei terapeutyczne mleko w proszku. Zawiera ono wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które umożliwiają dzieciom powrót do zdrowia (białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz makro- i mikroelementy).
151 zł to koszt 10 puszek sproszkowanego preparatu, który pozwala na przygotowanie aż 22 litrów mleka. To cena przeżycia takich dzieci jak Gosson.
Każda darowizna ma znaczenie. Twoje dodatkowe wsparcie pomoże uratować dzieci w Jemenie przed śmiercią z głodu.
Ojciec czuwa przy swoim dziecku, które cierpi z powodu niedożywienia. Maluszek jest w trakcie terapii, która może uratować mu życie.
Lekarz Walid Ibrahim bada i waży 7-miesięczną Imetanan Taha, która znajduje się w ośrodku leczenia niedożywienia.
Rana waży 5 kilogramów, cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. Jest pod opieką lekarzy w ośrodku leczenia niedożywienia – to jej jedyna szansa na powrót do zdrowia.
Riad ma 7 miesięcy. Jest skrajnie niedożywiony. W ramach leczenia otrzymuje specjalistyczne mleko terapeutyczne, ponieważ nie jest w stanie przyjmować innego pokarmu.
Moneer trafił do ośrodka leczenia niedożywienia ważąc 5,5 kilograma. Ma 65,5 cm wysokości, a obwód jego ramienia wynosi 9 cm. Ma biegunkę, wymiotuje. Tylko specjalistyczne leczenie może pomóc mu przeżyć i wrócić do zdrowia.
Do szpitali trafiają dzieci wewnętrznie przesiedlone, których trudna sytuacja dodatkowo pogarsza stan ich zdrowia. Są skrajnie niedożywione z dodatkowymi komplikacjami, takimi jak infekcje płucne czy niedotlenienie. Lekarze robią co mogą, aby uratować wszystkie dzieci, jednak potrzebna jest bardziej specjalistyczna pomoc.
Mierzenie obwodu ramienia taśmą MUAC jest najszybszym sposobem na oszacowanie poziomu niedożywienia u dziecka. Czerwony kolor oznacza skrajne niedożywienie – dziecko w tym stanie powinno natychmiast rozpocząć leczenie, aby mieć szanse na przeżycie.
Aseel ma 2 lata, cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia niemalże od swoich narodzin. Jego stan jest ciężki, lekarze walczą o jego życie.
Dostęp do żywności i bezpiecznej do picia wody jest ograniczony, a wielu ludzi nie ma go wcale. Dla dzieci to często wyrok. Ich malutkie organizmy nie są odporne na chroniczny brak pokarmu, a picie brudnej wody powoduje infekcje i zakażenia, które nieleczone zagrażają ich życiu. Wiele szpitali zostało zniszczonych, a dostawy środków medycznych do tych funkcjonujących często są znacznie opóźnione, co oznacza, że dzieci nie mają gdzie się leczyć.
To wszystko przyczynia się do wzrastającej liczby dzieci poważnie niedożywionych. Przychodzi taki moment, gdy liczy się każda godzina i jeśli nie zaczną odpowiedniego leczenia, grozi im śmierć z głodu.
Wojna nie skończy się z dnia na dzień, ale już teraz możesz zagwarantować dzieciom pomoc, która uratuje im życie. Liczy się każdy dzień, każda godzina.
Zebraną kwotę przeznaczymy m.in. na zakup żywności terapeutycznej, która z powodzeniem ratuje życie niedożywionych dzieci. Zatroszczymy się o nie kompleksowo i zapewnimy im dostęp do wszelkich środków, które wspomagają walkę o powrót do zdrowia, w tym do leków i sprzętu medycznego, tabletek odrobaczających oraz czystej wody i sanitariatów.
Pracownicy UNICEF są na miejscu i są gotowi nieść pomoc dzieciom. Naszym jedynym ograniczeniem jest brak funduszy, aby dotrzeć do nich wszystkich. Każda przekazana darowizna oznacza, że kolejne potrzebujące dziecko otrzyma od nas wsparcie.
Dziewczęta biorą sprawy w swoje ręce!
Raport został opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF - Innocenti we Florencji.
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska jako Koordynator ds. IT!