Pomagam
Kryzys zdrowia psychicznego dzieci na świecie
W ostatnich latach pandemia pozbawiła dzieci na całym świecie stałego kontaktu z rówieśnikami i światem zewnętrznym. Miliony z nich popadły w depresję. COVID pogłębił istniejący już problem złego stanu psychicznego dzieci.
Przemoc, konflikty zbrojne, przesiedlenia, życie na uchodźstwie, bezdomność, nadużycia – dzieci na całym świecie codziennie cierpią w ciszy. Bez wsparcia, zrozumienia i opieki psychologicznej nie są w stanie poradzić sobie z emocjami i traumą, które przeżywają.
Zły stan zdrowia psychicznego jest jedną z głównych przyczyn śmierci, chorób i niepełnosprawności dzieci. Szacuje się, że ponad 13% dzieci na całym świecie cierpi z powodu depresji. Co roku niemal 46 tysięcy dzieci i młodzieży popełnia samobójstwo. Jedno dziecko umiera co 11 minut z powodu braku opieki psychologicznej.
Jak pomaga UNICEF?
Pomoc w zakresie zdrowia psychicznego ma zasadnicze znaczenie dla poprawy dobrostanu dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi. UNICEF działa na całym świecie, aby wzmocnić odporność dzieci i ich rodzin oraz pomóc im radzić sobie z przeciwnościami podczas kryzysu humanitarnego.
Dostosowujemy naszą pomoc do lokalnych kontekstów, wsłuchując się w to, co społeczności określają jako swoje priorytety. Oferujemy wsparcie psychologiczne dzieciom, młodzieży, opiekunom, rodzinom i szerszej społeczności poprzez szereg interwencji.
W 2020 roku UNICEF objął wsparciem psychologicznym aż 47,2 mln dzieci i ich opiekunów w 116 krajach.
Kryzys zdrowia psychicznego dzieci w Polsce
W ostatnich latach dramatycznie wzrosła liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Polsce. W samym 2021 roku odnotowano aż 1496 prób. W całym kraju, około 9% dzieci cierpi z powodu zaburzeń psychicznych.
Biorąc pod uwagę stan psychiatrii dziecięcej w Polsce, braki kadrowe i trudną sytuację systemu ochrony zdrowia, zapewnienie ochrony i wsparcia wszystkim dzieciom w potrzebie jest ogromnym wyzwaniem.
Dostęp do specjalistów jest w Polsce ograniczony. Szpitale są przepełnione, na wizytę trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Dzieci, które potrzebują natychmiastowej pomocy nie dostają jej.
Jak UNICEF pomaga dzieciom w Polsce?
W 2022 roku UNICEF Polska zorganizował skierowaną do szkół kampanię edukacyjną „eMOCje w GŁOWIE”, której celem było zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia psychicznego, a także wyposażenie młodzieży, nauczycieli i rodziców w wiedzę w tym zakresie.
Alarmujemy także o dramatycznej sytuacji opieki psychiatrycznej i psychologicznej dzieci w Polsce i wzywamy do podjęcia konsekwentnych działań i systemowych zmian w tym zakresie. Podkreślamy, jak ważny jest rozwój profilaktyki zdrowia psychicznego w szkołach, a także opracowanie standardów opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Do chwili obecnej nasz apel podpisało blisko 48 tysięcy osób. Ty też możesz dołączyć do naszego apelu TUTAJ.
Wraz z organizacjami partnerskimi tworzymy bezpieczne przestrzenie, często nazywane „Miejscami Przyjaznymi Dzieciom”.
Są to miejsca, które zapewniają regularne, zorganizowane zajęcia pomagające dzieciom i młodzieży rozwijać umiejętności: radzenia sobie z kryzysami, rozwiązywania problemów, wyrażania emocji oraz tworzenia i utrzymywania relacji.
Może to odbywać się poprzez grupy rówieśnicze, zajęcia rekreacyjne, sport oraz szkolenia zawodowe czy z umiejętności życiowych. W razie potrzeby zapewniamy bezpośrednie wsparcie indywidualne lub kierujemy dzieci do dalszej specjalistycznej opieki.
UNICEF pomaga rodzicom i opiekunom w zdobywaniu wiedzy i umiejętności potrzebnych do wspierania dzieci w trudnej sytuacji.
Podnosimy świadomość na temat reakcji, jakie mogą mieć dzieci podczas kryzysów humanitarnych. Promujemy prawidłowe postawy rodzicielskie oraz szkolimy rodziców i opiekunów we wspieraniu dzieci z zaburzeniami psychicznymi.
Organizujemy grupy wsparcia dla matek i ojców, aby wzmocnić ich kompetencje. UNICEF zapewnia również opiekę psychologiczną dla rodziców, opiekunów i nauczycieli.
Dlaczego prosimy Cię o pomoc?
Kryzys zdrowia psychicznego nie zniknie sam. Wspólnie możemy pracować nad zmniejszeniem jego konsekwencji dla dzieci i młodzieży. Żeby to osiągnąć, potrzebujemy wsparcia Darczyńców takich jak Ty. Dzięki Twojej pomocy będziemy w stanie zapewnić ochronę i bezpieczeństwo dla milionów dzieci.
Twoja pomoc przełoży się na:
- Inwestycje we wsparcie psychospołeczne i ochronę zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży, ich rodziców i opiekunów.
- Promocję zdrowia psychicznego w rodzinach poprzez programy wsparcia i edukację, a także dbanie o samopoczucie zarówno dzieci jak i ich opiekunów.
- Promocję zdrowia psychicznego w szkołach i społecznościach, ze szczególnym naciskiem na to, żeby dzieci i młodzież czuły się bezpiecznie, uczyły się zdrowej komunikacji i dbania o relacje, a także miały dostęp do specjalistów.