Stań w obronie praw dziewcząt! Pomóż przełamać okresowe tabu!

Podpisz apel!

Pomóż nam zdobyć
10 000 podpisów.

0
Pole wymagane
Pole wymagane
Proszę podać poprawny numer telefonu - 9 cyfr
Podaj prawidłowy adres e-mail
Potwierdzenie jest wymagane.

* pole obowiązkowe

Jak przetwarzamy Państwa dane osobowe?

Każdego miesiąca 1,8 miliarda osób na świecie dostaje okres. Niestety, dla blisko 500 milionów z nich wiąże się to ze strachem, wstydem i wykluczeniem. Brak edukacji, dostępu do środków higieny oraz wsparcia rodziców, a także przesądy i tabu związane z menstruacją niosą poważne konsekwencje dla zdrowia i życia dziewcząt.  Dla milionów z nich pierwsza miesiączka może być traumatycznym wydarzeniem. Nie mają wiedzy na temat tego co dzieje się z ich ciałem i jak o siebie zadbać. Dla wielu jest to początek nowych zmagań i zagrożeń. 

Dołącz do nas i pomóż przełamać tabu wokół menstruacji!

Ubóstwo menstruacyjne to problem globalny, jednak najdotkliwiej odczuwają go dziewczęta z krajów najuboższych i dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Przykładowo w Libanie czy Indiach większości kobiet i dziewcząt nie stać na podpaski. W Kenii przez brak wody i toalet 76% menstruujących nie może też zadbać o higienę. Powszechne jest też świadczenie usług seksualnych w zamian za podpaski. Z kolei w Afganistanie i Tanzanii pierwsza miesiączka bywa traktowana jako znak gotowości do małżeństwa, bez względu na wiek.

W wielu społecznościach menstruujące dziewczęta są postrzegane jako nieczyste. Nie mogą wchodzić do swoich domów, szkół czy świątyń. Wpaja im się, że miesiączka to coś brudnego, czego należy się wstydzić i co powinny ukrywać. Przez brak dostępu do odpowiednich środków higienicznych zmuszone są zastępować je starymi ubraniami, ręcznikami, a nawet piórami czy gazetami. Taka praktyka jest nie tylko niewygodna i upokarzająca, ale i groźna dla zdrowia. Brakuje też bezpiecznych miejsc do przebierania się i mycia. Dziewczęta podczas miesiączki zmuszone są opuszczać lekcje, co wpływa na ich oceny, ogranicza szanse na dalszą naukę i możliwość rozwoju kariery zawodowej w przyszłości. 

Brak odpowiedniej edukacji i wsparcia dziewcząt oraz środków higienicznych sprawiają, że okres z comiesięcznego, naturalnego procesu staje się walką z przeszkodami, zagrożeniami dla zdrowia, a nawet życia.

Wstyd i piętno wokół menstruacji mają poważny wpływ na prawa człowieka – kobiet i dziewcząt. Naszym obowiązkiem jest przerwanie milczenia na temat menstruacji i pomoc w zakończeniu dyskryminacji.

Catherine Russell
Dyrektor Generalna UNICEF

Podpisz apel i stań w obronie praw dziewcząt do zdrowia, godności i edukacji! 

Możemy budować świat, w którym okres nie będzie barierą, a naturalnym elementem życia, przeżywanym bez wstydu i strachu. To kluczowe zadanie dla skutecznej realizacji praw człowieka i Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Wobec niewystarczających postępów apelujemy do społeczności międzynarodowej i przywódców o zwiększenie inwestycji i bardziej zdecydowane działania w zakresie:

  • Walki ze stygmatyzacją i przesądami wokół menstruacji,
  • Edukacji dziewcząt, chłopców i rodziców na temat cyklu, zdrowia i higieny menstruacyjnej,
  • Zapewnienia dostępu do środków higieny i bezpiecznych warunków sanitarnych w miejscach zamieszkania, nauki i aktywności społecznej.
     

Menstruacja jest naturalnym elementem życia i każdy ma prawo przeżywać ją w godny i zdrowy sposób. Co miesiąc 1,8 miliarda osób na całym świecie doświadcza miesiączki. 

Niestety, dla blisko 500 milionów z nich jest to czas wstydu, strachu i wykluczenia. Brak dostępu do środków higieny osobistej, bezpiecznych warunków sanitarnych oraz niewiedza połączona z utrwalonymi przesądami sprawiają, że miliony dziewcząt drżą ze strachu na myśl o zbliżającej się miesiączce. W wielu społecznościach menstruacja jest tematem tabu, co pogłębia nierówności i dyskryminację.

Nadejście miesiączki oznacza nowy etap i nowe wyzwania w życiu nastolatek. Niestety wiele dorastających dziewcząt podczas menstruacji spotyka się z napiętnowaniem, molestowaniem i wykluczeniem społecznym. Nierówność płci, dyskryminujące normy społeczne, kulturowe tabu, ubóstwo, brak dostępu do toalet i produktów sanitarnych, niosą za sobą ogrom konsekwencji dla zdrowia i życia dziewcząt. Wyzwania te są szczególnie dotkliwe w przypadku kryzysów humanitarnych.

Zdrowie menstruacyjne, czyli dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny w odniesieniu do cyklu miesiączkowego jest kluczowe dla skutecznej realizacji praw człowieka i Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wpływa na nie m.in. edukacja nastolatków i dorosłych na temat menstruacji, dostęp do odpowiednich środków higieny menstruacyjnej, odpowiedniego miejsca do przebierania się i mycia oraz możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych, zawodowych i społecznych w czasie miesiączki.

Możemy skutecznie budować świat, w którym dziewczęta przeżywają miesiączkę bezpiecznie, higienicznie, bez strachu i wstydu. Stoimy jednak w obliczu braku postępu, przez który kolejne dziewczęta tracą szansę na dalszą edukację i rozwój swojego potencjału, są narażone na dyskryminację, napiętnowanie i wykluczenie, a ich zdrowie i bezpieczeństwo są zagrożone.

Wstyd i piętno wokół menstruacji mają poważny wpływ na prawa człowieka – kobiet i dziewcząt. Naszym obowiązkiem jest przerwanie milczenia na temat menstruacji i pomoc w zakończeniu dyskryminacji. –  Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

UNICEF jest światowym liderem w zakresie działań związanych ze zdrowiem i higieną menstruacyjną, realizowanych w ramach programów rozwojowych i humanitarnych na całym świecie. Realizuje programy zwiększające wiedzę, umiejętności i pewność siebie, a także poprawiające dostęp do materiałów higienicznych i udogodnień sanitarnych – dla dorastających dziewcząt, kobiet i osób transpłciowych i niebinarnych, aby mogły bezpiecznie i z godnością zarządzać swoją miesiączką. UNICEF wspiera też rządy w budowaniu krajowych strategii obejmujących różne sektory, m.in. zdrowia i edukacji, które uwzględniają zdrowie i higienę menstruacyjną i mają wspierać równości płci.

Aby położyć kres stygmatyzacji i ubóstwu menstruacyjnemu, niezbędne są jednak bardziej zdecydowane działania, znacznie większe inwestycje w obszarze zdrowia i higieny menstruacyjnej, a także zmiany w zakresie prawa i norm społecznych. Dlatego apelujemy do społeczności międzynarodowej i światowych przywódców na poziomie globalnym, regionalnym i lokalnym o podjęcie bardziej zdecydowanych działań w obszarach:

-    walki z niewiedzą, szkodliwymi przesądami i stygmatyzacją związanymi z menstruacją;
-    edukacji dziewcząt, chłopców i rodziców na temat cyklu menstruacyjnego oraz zdrowia i  higieny menstruacyjnej;
-    zapewniania dostępu do odpowiednich środków higieny menstruacyjnej oraz godnych i bezpiecznych warunków sanitarnych w miejscach zamieszkania, nauki i aktywności społecznej.

Nie odwracajmy wzroku od potrzeb dziewcząt i wszystkich osób dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym. Wspólnie możemy stworzyć świat, w którym menstruacja nie jest barierą, lecz naturalnym elementem życia przeżywanym bez wstydu i strachu.

UNICEF, jako lider w zakresie zdrowia i higieny menstruacyjnej, na całym świecie realizuje programy zwiększające wiedzę oraz poprawiające dostęp do materiałów higienicznych i udogodnień sanitarnych – dla dorastających dziewcząt, kobiet, osób transpłciowych i niebinarnych, aby mogły przeżywać miesiączkę bezpiecznie i z godnością. UNICEF wspiera też rządy w budowaniu strategii uwzględniających zdrowie menstruacyjne i wspierających równość płci. Więcej informacji o naszych działaniach na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym znajdziesz TUTAJ.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej