Podpisz apel!
Pomóż nam zdobyć
10 000 podpisów.
Każdego miesiąca 1,8 miliarda osób na świecie dostaje okres. Niestety, dla blisko 500 milionów z nich wiąże się to ze strachem, wstydem i wykluczeniem. Brak edukacji, dostępu do środków higieny oraz wsparcia rodziców, a także przesądy i tabu związane z menstruacją niosą poważne konsekwencje dla zdrowia i życia dziewcząt. Dla milionów z nich pierwsza miesiączka może być traumatycznym wydarzeniem. Nie mają wiedzy na temat tego co dzieje się z ich ciałem i jak o siebie zadbać. Dla wielu jest to początek nowych zmagań i zagrożeń.
Dołącz do nas i pomóż przełamać tabu wokół menstruacji!
Ubóstwo menstruacyjne to problem globalny, jednak najdotkliwiej odczuwają go dziewczęta z krajów najuboższych i dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Przykładowo w Libanie czy Indiach większości kobiet i dziewcząt nie stać na podpaski. W Kenii przez brak wody i toalet 76% menstruujących nie może też zadbać o higienę. Powszechne jest też świadczenie usług seksualnych w zamian za podpaski. Z kolei w Afganistanie i Tanzanii pierwsza miesiączka bywa traktowana jako znak gotowości do małżeństwa, bez względu na wiek.
W wielu społecznościach menstruujące dziewczęta są postrzegane jako nieczyste. Nie mogą wchodzić do swoich domów, szkół czy świątyń. Wpaja im się, że miesiączka to coś brudnego, czego należy się wstydzić i co powinny ukrywać. Przez brak dostępu do odpowiednich środków higienicznych zmuszone są zastępować je starymi ubraniami, ręcznikami, a nawet piórami czy gazetami. Taka praktyka jest nie tylko niewygodna i upokarzająca, ale i groźna dla zdrowia. Brakuje też bezpiecznych miejsc do przebierania się i mycia. Dziewczęta podczas miesiączki zmuszone są opuszczać lekcje, co wpływa na ich oceny, ogranicza szanse na dalszą naukę i możliwość rozwoju kariery zawodowej w przyszłości.
Brak odpowiedniej edukacji i wsparcia dziewcząt oraz środków higienicznych sprawiają, że okres z comiesięcznego, naturalnego procesu staje się walką z przeszkodami, zagrożeniami dla zdrowia, a nawet życia.
Wstyd i piętno wokół menstruacji mają poważny wpływ na prawa człowieka – kobiet i dziewcząt. Naszym obowiązkiem jest przerwanie milczenia na temat menstruacji i pomoc w zakończeniu dyskryminacji.
Catherine Russell
Dyrektor Generalna UNICEF
Podpisz apel i stań w obronie praw dziewcząt do zdrowia, godności i edukacji!
Możemy budować świat, w którym okres nie będzie barierą, a naturalnym elementem życia, przeżywanym bez wstydu i strachu. To kluczowe zadanie dla skutecznej realizacji praw człowieka i Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Wobec niewystarczających postępów apelujemy do społeczności międzynarodowej i przywódców o zwiększenie inwestycji i bardziej zdecydowane działania w zakresie:
- Walki ze stygmatyzacją i przesądami wokół menstruacji,
- Edukacji dziewcząt, chłopców i rodziców na temat cyklu, zdrowia i higieny menstruacyjnej,
- Zapewnienia dostępu do środków higieny i bezpiecznych warunków sanitarnych w miejscach zamieszkania, nauki i aktywności społecznej.
Menstruacja jest naturalnym elementem życia i każdy ma prawo przeżywać ją w godny i zdrowy sposób. Co miesiąc 1,8 miliarda osób na całym świecie doświadcza miesiączki.
Niestety, dla blisko 500 milionów z nich jest to czas wstydu, strachu i wykluczenia. Brak dostępu do środków higieny osobistej, bezpiecznych warunków sanitarnych oraz niewiedza połączona z utrwalonymi przesądami sprawiają, że miliony dziewcząt drżą ze strachu na myśl o zbliżającej się miesiączce. W wielu społecznościach menstruacja jest tematem tabu, co pogłębia nierówności i dyskryminację.
Nadejście miesiączki oznacza nowy etap i nowe wyzwania w życiu nastolatek. Niestety wiele dorastających dziewcząt podczas menstruacji spotyka się z napiętnowaniem, molestowaniem i wykluczeniem społecznym. Nierówność płci, dyskryminujące normy społeczne, kulturowe tabu, ubóstwo, brak dostępu do toalet i produktów sanitarnych, niosą za sobą ogrom konsekwencji dla zdrowia i życia dziewcząt. Wyzwania te są szczególnie dotkliwe w przypadku kryzysów humanitarnych.
Zdrowie menstruacyjne, czyli dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny w odniesieniu do cyklu miesiączkowego jest kluczowe dla skutecznej realizacji praw człowieka i Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wpływa na nie m.in. edukacja nastolatków i dorosłych na temat menstruacji, dostęp do odpowiednich środków higieny menstruacyjnej, odpowiedniego miejsca do przebierania się i mycia oraz możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych, zawodowych i społecznych w czasie miesiączki.
Możemy skutecznie budować świat, w którym dziewczęta przeżywają miesiączkę bezpiecznie, higienicznie, bez strachu i wstydu. Stoimy jednak w obliczu braku postępu, przez który kolejne dziewczęta tracą szansę na dalszą edukację i rozwój swojego potencjału, są narażone na dyskryminację, napiętnowanie i wykluczenie, a ich zdrowie i bezpieczeństwo są zagrożone.
Wstyd i piętno wokół menstruacji mają poważny wpływ na prawa człowieka – kobiet i dziewcząt. Naszym obowiązkiem jest przerwanie milczenia na temat menstruacji i pomoc w zakończeniu dyskryminacji. – Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF
UNICEF jest światowym liderem w zakresie działań związanych ze zdrowiem i higieną menstruacyjną, realizowanych w ramach programów rozwojowych i humanitarnych na całym świecie. Realizuje programy zwiększające wiedzę, umiejętności i pewność siebie, a także poprawiające dostęp do materiałów higienicznych i udogodnień sanitarnych – dla dorastających dziewcząt, kobiet i osób transpłciowych i niebinarnych, aby mogły bezpiecznie i z godnością zarządzać swoją miesiączką. UNICEF wspiera też rządy w budowaniu krajowych strategii obejmujących różne sektory, m.in. zdrowia i edukacji, które uwzględniają zdrowie i higienę menstruacyjną i mają wspierać równości płci.
Aby położyć kres stygmatyzacji i ubóstwu menstruacyjnemu, niezbędne są jednak bardziej zdecydowane działania, znacznie większe inwestycje w obszarze zdrowia i higieny menstruacyjnej, a także zmiany w zakresie prawa i norm społecznych. Dlatego apelujemy do społeczności międzynarodowej i światowych przywódców na poziomie globalnym, regionalnym i lokalnym o podjęcie bardziej zdecydowanych działań w obszarach:
- walki z niewiedzą, szkodliwymi przesądami i stygmatyzacją związanymi z menstruacją;
- edukacji dziewcząt, chłopców i rodziców na temat cyklu menstruacyjnego oraz zdrowia i higieny menstruacyjnej;
- zapewniania dostępu do odpowiednich środków higieny menstruacyjnej oraz godnych i bezpiecznych warunków sanitarnych w miejscach zamieszkania, nauki i aktywności społecznej.
Nie odwracajmy wzroku od potrzeb dziewcząt i wszystkich osób dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym. Wspólnie możemy stworzyć świat, w którym menstruacja nie jest barierą, lecz naturalnym elementem życia przeżywanym bez wstydu i strachu.
UNICEF, jako lider w zakresie zdrowia i higieny menstruacyjnej, na całym świecie realizuje programy zwiększające wiedzę oraz poprawiające dostęp do materiałów higienicznych i udogodnień sanitarnych – dla dorastających dziewcząt, kobiet, osób transpłciowych i niebinarnych, aby mogły przeżywać miesiączkę bezpiecznie i z godnością. UNICEF wspiera też rządy w budowaniu strategii uwzględniających zdrowie menstruacyjne i wspierających równość płci. Więcej informacji o naszych działaniach na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym znajdziesz TUTAJ.