Dlaczego warto sporządzić testament?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska Dlaczego warto sporządzić testament?

© UNICEF/Sala Font

Listopad to tradycyjnie miesiąc zadumy i refleksji. Wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Rozmyślamy nad przemijaniem oraz kruchością życia. Wiele osób w tym czasie zastanawia się: co jestem w stanie przekazać następnym pokoleniom? UNICEF Polska odpowiada na to pytanie i zachęca Polaków do sporządzenia testamentu.

Podejmujemy w życiu wiele różnych decyzji. Ważniejsze mogą dotyczyć wybranej drogi życiowej, bardziej prozaiczne - codziennych zakupów czy decyzji konsumenckich. Ważne jest, aby wszelkie decyzje podejmować świadomie. Każda z nich ma bowiem wpływ na otoczenie, środowisko czy innych ludzi.

Możemy także zadecydować o tym, co stanie się z dorobkiem naszego życia, kiedy nas już zabraknie na świecie. Niestety, zaledwie 13% Polaków sporządza testament. Dlaczego jest to tak ważne? Testament ułatwia obdarowanie rodziny i bliskich zgodnie z naszą wolą i decyzją. Daje też możliwość uwzględnienia wśród spadkobierców osoby spoza rodziny, np. przyjaciela, który opiekował się nami w chorobie czy organizacji charytatywnej, której działania są bliskie naszemu sercu.

W małżeństwie, zgodnie z prawem, po zmarłym dziedziczą małżonek i dzieci, a gdy ich nie ma - dalsza rodzina. W przypadku braku rodziny majątek przechodzi na własność gminy lub Skarbu Państwa. Sporządzony wcześniej testament upraszcza postępowanie spadkowe.

Spisanie testamentu jest proste i wymaga jedynie zastanowienia, jak chcemy zadysponować swoim dobytkiem. Dokument można napisać w całości odręcznie, podpisać i wskazać na nim datę sporządzenia. W celu napisania testamentu można także udać się do notariusza. Koszt sporządzenia testamentu u notariusza wynosi od 100 do około 300 zł.

Zostań Ponadczasowym!

UNICEF Polska prowadzi program „Ponadczasowi”, w którym zachęca Polaków do sporządzania testamentów. Ze strony unicef.pl/ponadczasowi można pobrać bezpłatną broszurę, która zawiera wszystkie niezbędne informacje, jak prawidłowo spisać testament. UNICEF zachęca też, aby spisując ostatnią wolę, uwzględnić w testamencie cele charytatywne.

Każda darowizna przekazana w testamencie na rzecz najbardziej potrzebujących i bezbronnych, czyni świat lepszym dla następnych pokoleń i zostawia ponadczasowe dziedzictwo. Majątek, niezależnie od wielkości, ma największą wartość, gdy można się nim podzielić i zdziałać coś dobrego.

UNICEF od ponad 70 lat niesie pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Nawet niewielkie wsparcie finansowe może uratować zdrowie i życie dzieci, a także dać im szansę na lepszą przyszłość. Uwzględniając UNICEF w testamencie, pozostawiamy po sobie dobro, które nie przeminie.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej