Dzieci odcięte od pomocy na skutek trzęsienia ziemi w Afganistanie i Pakistanie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI116941

Kabul/Islamabad, 27 października 2015 r. – Dzieci przebywające na obszarach dotkniętych przez trzęsienie ziemi w Afganistanie i Pakistanie są narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo. Na skutek bardzo trudnych warunków niektóre społeczności są zupełnie odcięte od pomocy, ostrzega UNICEF.

W wyniku trzęsienia ziemi o sile 7,5 stopni w skali Richtera zginęło 200 osób (w tym 12 dziewcząt), a 1000 zostało rannych. Szacuje się, że połowa poszkodowanych to dzieci.

Od dwóch dni dotknięte przez trzęsienie ziemi, górskie obszary są nawiedzane przez śnieg i ulewny deszcz. Komunikacja i dostęp do tych obszarów są więc bardzo utrudnione.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją dzieci poszkodowanych przez trzęsienie ziemi. Wraz ze spadkiem temperatur bezpieczeństwo dzieci i ich dobrobyt są zagrożone, mówi Karin Hulshof, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Azji Południowej.

Niektóre obszary są trudno dostępne nawet w normalnych warunkach. Teraz, kiedy zostały dotknięte przez kataklizm, dotarcie do nich stało się prawie niemożliwe.

UNICEF w Afganistanie i Pakistanie współpracuje z rządami państw i jest gotowy nieść pomoc ratującą życie. Czekają na nią dziesiątki tysięcy poszkodowanych dzieci i ich rodzin.

UNICEF alarmuje, że to właśnie zdrowie i życie dzieci jest w tej sytuacji najbardziej zagrożone. W najbliższym czasie może pojawić się również problem z dostępem do żywności, odpowiednich warunków sanitarnych i edukacji.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej