Niemal 945 dzieci urodzi się w Polsce w Nowy Rok

UN0146999

UNICEF apeluje do narodów na całym świecie, aby podjęły działania na rzecz zmniejszenia umieralności nowonarodzonych dzieci w pierwszych dniach życia

Warszawa, 1 stycznia 2018r. – Około 945 dzieci urodzi się w Polsce w Nowy Rok, ogłosił dziś UNICEF. Polskie dzieci będą stanowiły 0,24% oszacowanej liczby 385 793 wszystkich noworodków narodzonych dziś na całym świecie.

Państwo Kiribati na Wyspie Bożego Narodzenia położonej na Pacyfiku prawdopodobnie powita pierwsze dziecko narodzone w 2018 roku. Stany Zjednoczone – ostatnie. W skali globalnej ponad połowa wszystkich narodzin będzie miała miejsce w dziewięciu krajach:

  • Indie — 69 070
  • Chiny — 44 760
  • Nigeria — 20 210
  • Pakistan — 14 910
  • Indonezja — 13 370
  • Stany Zjednoczone — 11 280
  • Demokratyczna Republika Konga — 9 400
  • Etiopia — 9 020
  • Bangladesz — 8 370

Niektóre dzieci nie przeżyją swojego pierwszego dnia na świecie. W 2016 roku każdego dnia około 2600 najmłodszych umarło w ciągu pierwszych 24 godzin życia.

Dla niemal 2 milionów noworodków ich pierwszy tydzień życia był jednocześnie ostatnim. Ogółem 2,6 miliona dzieci zmarło przed ukończeniem pierwszego miesiąca życia. Ponad 80% zgonów tych noworodków zostało spowodowanych przyczynami, którym łatwo zapobiec, takimi jak przedwczesne rozwiązanie, powikłania przy porodzie i zakażenia sepsą czy zapaleniem płuc.

Nasze noworoczne postanowienie to ofiarowanie każdemu dziecku szansy na przeżycie więcej niż godziny, więcej niż dnia i miesiąca, to zapewnienie im szansy na lepsze życie – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska – Apelujemy do rządów państw oraz organizacji partnerskich do przyłączenia się do walki na rzecz ratowania życia milionów dzieci, poprzez wprowadzenie sprawdzonych i niskonakładowych rozwiązań.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat na świecie nastąpił bezprecedensowy postęp w ratowaniu życia dzieci. Na całym świecie zmniejszono o połowę umieralność dzieci poniżej 5. roku życia, do 5,6 miliona w 2016 roku. Jednak pomimo ogólnej poprawy, dla noworodków progres nie był tak znaczący. Dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią 46% zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia.

Wkrótce UNICEF rozpocznie nową kampanię Every Child Alive, której celem będzie zapewnienie pomocy medycznej dla matek i noworodków. Będzie to między innymi stały dostęp do czystej wody i elektryczności w ośrodkach zdrowia, zapewnienie obecności wykwalifikowanych pracowników medycznych podczas porodu, dezynfekowanie pępowiny, wsparcie karmienia piersią w pierwszej godzinie po narodzinach i zagwarantowanie bezpośredniego kontaktu matki z dzieckiem.

Wchodzimy w erę, kiedy wszystkie nowonarodzone dzieci powinny mieć możliwość dożycia do XXII wieku – dodaje Marek Krupiński – Niestety niemal połowa dzieci urodzonych w tym roku nie ma na to szans. Dziecko urodzone w Szwecji w styczniu 2018 r. ma większe szanse doczekania 2100 roku, natomiast dziecko z Somalii prawdopodobnie nie będzie już żyło po 2075 roku.

Dane zostały zebrane przez UNICEF we współpracy z World Data Lab.

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej