Światowy Dzień Wody

UNI151083

UNICEF w Światowy Dzień Wody: Na świecie co minutę jedno dziecko umiera z powodu braku dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych.

UNICEF i WHO opublikowały w 2013 roku dane, z których wynika, że 768 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody. Każdego dnia 1,4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu chorób biegunkowych wywołanych brakiem dostępu do czystej wody oraz odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych.

Z okazji Światowego Dnia Wody, który obchodzony jest 22 marca, UNICEF podkreśla, że brak dostępu do czystej wody w nieproporcjonalnym stopniu dotyka kobiety i dziewczęta. Szacuje się, że 71% ciężaru pozyskiwania czystej wody spoczywa właśnie na nich.

UNICEF i WHO informują, że aż 2/3 populacji, która nie posiada dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej, żyje w 10 krajach: Chinach (108 mln), Indiach (99 mln), Nigerii (63 mln), Etiopii (43 mln), Indonezji (39 mln), Demokratycznej Republice Konga (37 mln), Bangladeszu (26 mln), Tanzanii (22 mln), Kenii (16 mln) i Pakistanie (16 mln).

Każde dziecko, bez względu na status materialny, ma prawo do życia, zdrowia i bezpiecznej przyszłości. Nie możemy ustawać w działaniach, dopóki nie będziemy mieli pewności, że każda kobieta, mężczyzna i dziecko mają dostęp do czystej wody i do urządzeń sanitarnych. To prawo każdego człowieka - mówi Sanjay Wijesekera, koordynator programu ds. wody, warunków sanitarnych i higieny w UNICEF.

Świat osiągnął Milenijny Cel Rozwoju dotyczący wody pitnej w 2010 roku, kiedy 89% ludności na świecie miało dostęp do ulepszonych źródeł wody pochodzącej z odpowiednio zabezpieczonych studni, wody doprowadzanej rurami i specjalnymi otworami wyposażonymi w pompy. W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której uznano, że każdy człowiek ma prawo do bezpiecznej, czystej wody zdatnej do picia oraz do urządzeń sanitarnych. Niestety, w dalszym ciągu odmawia się tego prawa najbiedniejszym ludziom na świecie.

Uderzające, a może nawet szokujące jest to, że nawet w krajach o średnich dochodach żyją miliony biednych ludzi, którzy nie mają czystej wody do picia. W swoich działaniach musimy koncentrować się na marginalizowanych i często zapomnianych grupach ludzi, czyli tych, którzy żyją w biednych i trudno dostępnych regionach świata - dodaje Sanjay Wijesekera z UNICEF.

W ponad 100 krajach UNICEF realizuje program o nazwie WASH (Water, Sanitation and Hygiene). Nowe inicjatywy, takie jak efektywne kosztowo wiercenie otworów oraz planowanie bezpieczeństwa wodnego w porozumieniu ze społecznością lokalną, zapewniają dostęp do czystej wody rodzinom mieszkającym w niektórych z najbardziej odizolowanych zakątków świata. UNICEF prowadzi odwierty np. w Pakistanie, dzięki którym w 2012 roku dostęp do czystej wody uzyskało 100 tys. osób. UNICEF wspiera także program „WASH in Schools”, który zapewnił dostęp do urządzeń wodnych, sanitarnych i higienicznych dla milionów dzieci w wieku szkolnym na całym świecie.

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej