UNICEF alarmuje: Na całym świecie więcej dzieci niż kiedykolwiek potrzebuje natychmiastowej pomocy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
aktualność_04.12.19

Genewa, 4 grudnia 2019 r.

UNICEF zaapelował dziś o 4,2 mld dolarów, aby w 2020 r. dotrzeć z pomocą humanitarną do 59 mln dzieci w 64 krajach świata. Jest to najwyższa kwota, o którą kiedykolwiek zaapelowała organizacja.

1 na 4 dzieci żyje w kraju dotkniętym przez konflikt zbrojny lub katastrofę naturalną. To najwyższa liczba odkąd prowadzimy statystyki – mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Więcej dzieci niż kiedykolwiek zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Pilnie potrzebują naszej pomocy. Konflikty zbrojne są głównym powodem migracji, jednak niedożywienie, choroby i ekstremalne zjawiska pogodowe związane ze zmianami klimatu zmuszają miliony ludzi do poszukiwania ratującej życie pomocy.

O co apeluje UNICEF?

UNICEF co roku publikuje apel „Humanitarian Action for Children”, w którym określa ile dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej i jakiej kwoty potrzebuje organizacja, aby nieść pomoc najmłodszym i ich rodzinom. W 2020 r. UNICEF planuje dotrzeć ze wsparciem do 95 mln osób, w tym 59 mln dzieci dotkniętych przez konflikty zbrojne i klęski żywiołowe. Organizacja chce im zapewnić dostęp do czystej wody, sanitariatów, żywności, edukacji, zdrowia i ochrony.

Do pięciu głównych obszarów działań należy pomoc dla dzieci i rodzin w:

  • krajach przyjmujących uchodźców syryjskich – Egipcie, Jordanii, Libanie, Iraku i Turcji (864,1 mln dolarów),
  • Jemenie (535 mln dolarów),
  • Syrii (294,8 mln dolarów),
  • Demokratycznej Republice Konga (262,7 mln dolarów),
  • Sudanie Południowym (180,5 mln dolarów).

 

Potrzebna jest elastyczna pomoc finansowa

Jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom pomoc od momentu wystąpienia kryzysu do powrotu do normalnego życia. Wymaga to jednak elastycznego finansowania, które jest dostępne, długoterminowe i nie jest przypisane do konkretnego kraju czy obszaru działania. Takie finansowanie umożliwia uratowanie więcej istnień ludzkich i zabezpieczenie przyszłości najmłodszych, dodaje Henrietta Fore.

W tym roku nagle zwiększyło się zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci w Burkina Faso i Mali. Dzięki elastycznemu finansowaniu UNICEF mógł szybko zareagować i przyjść z pomocą w tych krajach.

Na początku 2019 r. UNICEF zaapelował o 3,92 mld dolarów. Do 1 listopada organizacja otrzymała niewiele ponad połowę środków. Stąd ponowny apel o pomoc.

UNICEF Polska dołącza do ogólnoświatowego apelu i prosi Polaków o wsparcie finansowe poprzez stronę unicef.pl/pomoc. Przekazane środki zostaną przeznaczone na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

aktualność_04.12.19_2

 

Informacje dodatkowe:

W 2020 r. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi planuje zapewnić:

  • leczenie 5,1 mln dzieci cierpiących na ciężkie ostre niedożywienie,
  • szczepienia przeciw odrze dla 8,5 mln dzieci,
  • dostęp do czystej wody dla 28,4 mln osób,
  • pomoc psychologiczną dla 4,5 mln dzieci i dorosłych,
  • wsparcie w zwalczaniu i zapobieganiu przemocy ze względu na płeć dla 1,4 mln dzieci i kobiet,
  • edukację formalną lub nieformalną dla 10,2 mln dzieci,
  • wsparcie finansowe dla 1,7 mln osób.

 

W pierwszych ośmiu miesiącach 2019 r., UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi dotarł z pomocą do niemal 51 mln osób, w tym 29 mln dzieci:

  • 2,1 mln dzieci zostało objętych leczeniem ciężkiego ostrego niedożywienia,
  • 28,9 mln dzieci zostało zaszczepionych przeciw odrze,
  • 32,2 mln osób otrzymało dostęp do czystej wody,
  • 2,6 mln dzieci i ich opiekunów zostało objętych pomocą psychologiczną,
  • 3,9 mln dzieci uzyskało dostęp do edukacji formalnej i nieformalnej,
  • 850 000 osób otrzymało wsparcie finansowe.

 

„Humanitarian Action for Children” w języku angielskim można pobrać tutaj.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej