UNICEF alarmuje: Na całym świecie więcej dzieci niż kiedykolwiek potrzebuje natychmiastowej pomocy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
aktualność_04.12.19

Genewa, 4 grudnia 2019 r.

UNICEF zaapelował dziś o 4,2 mld dolarów, aby w 2020 r. dotrzeć z pomocą humanitarną do 59 mln dzieci w 64 krajach świata. Jest to najwyższa kwota, o którą kiedykolwiek zaapelowała organizacja.

1 na 4 dzieci żyje w kraju dotkniętym przez konflikt zbrojny lub katastrofę naturalną. To najwyższa liczba odkąd prowadzimy statystyki – mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Więcej dzieci niż kiedykolwiek zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Pilnie potrzebują naszej pomocy. Konflikty zbrojne są głównym powodem migracji, jednak niedożywienie, choroby i ekstremalne zjawiska pogodowe związane ze zmianami klimatu zmuszają miliony ludzi do poszukiwania ratującej życie pomocy.

O co apeluje UNICEF?

UNICEF co roku publikuje apel „Humanitarian Action for Children”, w którym określa ile dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej i jakiej kwoty potrzebuje organizacja, aby nieść pomoc najmłodszym i ich rodzinom. W 2020 r. UNICEF planuje dotrzeć ze wsparciem do 95 mln osób, w tym 59 mln dzieci dotkniętych przez konflikty zbrojne i klęski żywiołowe. Organizacja chce im zapewnić dostęp do czystej wody, sanitariatów, żywności, edukacji, zdrowia i ochrony.

Do pięciu głównych obszarów działań należy pomoc dla dzieci i rodzin w:

 • krajach przyjmujących uchodźców syryjskich – Egipcie, Jordanii, Libanie, Iraku i Turcji (864,1 mln dolarów),
 • Jemenie (535 mln dolarów),
 • Syrii (294,8 mln dolarów),
 • Demokratycznej Republice Konga (262,7 mln dolarów),
 • Sudanie Południowym (180,5 mln dolarów).

 

Potrzebna jest elastyczna pomoc finansowa

Jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom pomoc od momentu wystąpienia kryzysu do powrotu do normalnego życia. Wymaga to jednak elastycznego finansowania, które jest dostępne, długoterminowe i nie jest przypisane do konkretnego kraju czy obszaru działania. Takie finansowanie umożliwia uratowanie więcej istnień ludzkich i zabezpieczenie przyszłości najmłodszych, dodaje Henrietta Fore.

W tym roku nagle zwiększyło się zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci w Burkina Faso i Mali. Dzięki elastycznemu finansowaniu UNICEF mógł szybko zareagować i przyjść z pomocą w tych krajach.

Na początku 2019 r. UNICEF zaapelował o 3,92 mld dolarów. Do 1 listopada organizacja otrzymała niewiele ponad połowę środków. Stąd ponowny apel o pomoc.

UNICEF Polska dołącza do ogólnoświatowego apelu i prosi Polaków o wsparcie finansowe poprzez stronę unicef.pl/pomoc. Przekazane środki zostaną przeznaczone na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

aktualność_04.12.19_2

 

Informacje dodatkowe:

W 2020 r. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi planuje zapewnić:

 • leczenie 5,1 mln dzieci cierpiących na ciężkie ostre niedożywienie,
 • szczepienia przeciw odrze dla 8,5 mln dzieci,
 • dostęp do czystej wody dla 28,4 mln osób,
 • pomoc psychologiczną dla 4,5 mln dzieci i dorosłych,
 • wsparcie w zwalczaniu i zapobieganiu przemocy ze względu na płeć dla 1,4 mln dzieci i kobiet,
 • edukację formalną lub nieformalną dla 10,2 mln dzieci,
 • wsparcie finansowe dla 1,7 mln osób.

 

W pierwszych ośmiu miesiącach 2019 r., UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi dotarł z pomocą do niemal 51 mln osób, w tym 29 mln dzieci:

 • 2,1 mln dzieci zostało objętych leczeniem ciężkiego ostrego niedożywienia,
 • 28,9 mln dzieci zostało zaszczepionych przeciw odrze,
 • 32,2 mln osób otrzymało dostęp do czystej wody,
 • 2,6 mln dzieci i ich opiekunów zostało objętych pomocą psychologiczną,
 • 3,9 mln dzieci uzyskało dostęp do edukacji formalnej i nieformalnej,
 • 850 000 osób otrzymało wsparcie finansowe.

 

„Humanitarian Action for Children” w języku angielskim można pobrać tutaj.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej