UNICEF: Dzieci zawrócone do Ameryki Środkowej i Meksyku są narażone na przemoc oraz stygmatyzację

Dzieci podróżujące bez opieki przez Gwatemalę

Nowy Jork/Panama, 17 sierpnia 2018 r. – Przemoc, ubóstwo i brak szans na lepszą przyszłość są nie tylko przyczynami nielegalnej migracji dzieci z Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu i Meksyku, ale także konsekwencjami deportacji z Meksyku i Stanów Zjednoczonych. UNICEF apeluje do rządów państw o współpracę we wdrażaniu rozwiązań zwalczających przyczyny nielegalnej migracji oraz ochronę dzieci. Organizacja opublikowała raport o sytuacji dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów w Ameryce Środkowej.

UNICEF w raporcie analizuje szereg wyzwań i niebezpieczeństw, z którymi borykają się dzieci-uchodźcy i ich rodziny w trakcie żmudnego procesu migracji i powrotu.

Miliony dzieci w tym regionie świata są ofiarami ubóstwa, obojętności, przemocy, przymusowej migracji i strachu przed deportacją,

powiedziała María Cristina Perceval, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W wielu przypadkach dzieci, które zostały zawrócone do kraju swojego pochodzenia nie mają dokąd wrócić, popadają w długi lub stają się ofiarami grup przestępczych. Jest bardzo prawdopodobne, że te dzieci znów zdecydują się na migrację.

Autorzy raportu zwracają uwagę na następujące kwestie:

  • Ubóstwo – Salwador, Gwatemala i Honduras są jednymi z najuboższych krajów na zachodniej półkuli, gdzie odpowiednio 44%, 68% i 74% dzieci żyje w ubóstwie. Ubogie dzieci i rodziny często zaciągają kredyty, aby sfinansować nielegalną migrację do USA. Kiedy są zatrzymywane i deportowane do swojego kraju, ich sytuacja jeszcze bardziej się pogarsza, ponieważ bez środków finansowych nie są w stanie spłacić pożyczek. Ta presja może pozbawić dzieci i rodziny miejsca zamieszkania oraz środków niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb.
  • Przemoc – Przemoc, którą stosują grupy przestępcze jest codziennością dla wielu społeczności w Ameryce Środkowej. Dzieci są ofiarami rekrutacji do gangów, wykorzystywania, a nawet morderstw. W latach 2008-2016 w Hondurasie każdego dnia jedno dziecko padało ofiarą zabójstwa. Podobnie w Salwadorze, gdzie w 2017 r. zostało zamordowanych 365 dzieci, a w Gwatemali odnotowano 942 zgony dzieci na skutek przemocy. Dzieci i rodziny, które migrują z powodu zagrożenia przemocą mogą być na nią jeszcze bardziej narażone, jeśli zostaną deportowane do społeczności, z których pochodzą bez jakiegokolwiek wsparcia i ochrony. W konsekwencji, dla wielu rodzin powrót do domu jest zbyt niebezpieczny.
  • Stygmatyzacja – Powracające dzieci i rodziny muszą stawić czoła stygmatyzacji w swojej społeczności, ze względu na nieudaną próbę migracji do Meksyku lub USA. Taka sytuacja może utrudnić dzieciom integrację w szkole, a dorosłym – znalezienie pracy.
  • Oddzielenie i zatrzymanie – Zatrzymanie i rozdzielenie rodziny przez władze migracyjne jest głęboko traumatycznym przeżyciem, które może negatywnie wpłynąć na długofalowy rozwój dziecka. Utrzymywanie jedności rodzin jest najlepszym sposobem ochrony dzieci
    i realizacji ich najlepszego interesu.

Raport zawiera również szereg rekomendacji, których wdrożenie pozwoli na ochronę dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów oraz ograniczenie czynników, które zmuszają dzieci i rodziny do opuszczenia domów oraz nielegalnej migracji w poszukiwaniu bezpieczeństwa lub w nadziei na lepszą przyszłość.

Przywódcy państw mają teraz okazję zrobić to, co należy. Oznacza to wdrożenie sprawdzonych rozwiązań, które pomogą walczyć z przyczynami migracji; chronić dzieci
w trakcie przemieszczania się i po dotarciu do celu; zapewnić dzieciom dostęp do podstawowych usług; upewnić się, że deportacja i powrót odbywają się tylko wtedy, gdy leżą
w najlepszym interesie dziecka oraz zapewnić najmłodszym ochronę i wsparcie, jakiego potrzebują w integracji z otoczeniem, dodaje María Cristina Perceval.

Kluczowe informacje:

  • 68 409 dzieci-migrantów było przetrzymywanych w Meksyku między 2016 r., a kwietniem 2018 r. 91% z nich było deportowanych do Ameryki Środkowej.
  • 96 216 migrantów z Ameryki Środkowej, w tym 24 189 kobiet i dzieci zostało zawróconych z Meksyku i Stanów Zjednoczonych między styczniem, a czerwcem tego roku.
    Ponad 90% z nich było deportowanych z Meksyku.

Więcej informacji (w jęz. angielskim) TUTAJ

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej