Co należy wiedzieć o więzi między rodzicem a dzieckiem

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Co należy wiedzieć o więzi między rodzicem a dzieckiem

© UNICEF/Câtu

Dowiedz się, jak ważne jest budowanie więzi z dzieckiem i jak to robić.

Dzieci rozwijają się dobrze, gdy czują się bezpieczne, kochane i zaopiekowane. Wielu rodzicom tworzenie bliskiej więzi z dzieckiem przychodzi z łatwością. Dla innych, którzy nie czuli się wystarczająco chronieni lub doceniani w dzieciństwie, może być to wyzwaniem. Dobrą wiadomością jest to, że umiejętności rodzicielskich można się nauczyć. W dalszej części dowiesz się, dlaczego więź z dzieckiem ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju i dobrego samopoczucia, a także poznasz kilka prostych sposobów, jak rozwijać ją każdego dnia.

Dlaczego budowanie więzi z dzieckiem ma znaczenie?

Zapewnienie dziecku miłości i czułości jest podstawą dla prawidłowego rozwoju jego mózgu, pewności siebie, zdolności do funkcjonowania, a nawet umiejętności nawiązywania zdrowych relacji na dalszych etapach życia.
Nie da się dać dzieciom „za dużo” miłości. Nie da się ich rozpieścić poprzez zbyt częste przytulanie lub poświęcanie im zbyt dużej uwagi. Kiedy reagujemy na sygnały dotyczące karmienia i poczucia komfortu, dzieci czują się bezpiecznie. Dzieci, które są często pozostawiane same, myślą, że zostały porzucone, więc stają się bardziej „przylepne” i niepewne, gdy rodzice wracają. 

Kiedy zauważasz potrzeby swojego dziecka i reagujesz na nie z miłością, pomagasz maluchowi czuć się swobodnie. Poczucie bezpieczeństwa, bycia zauważonym, ukojonym i bezpiecznym zwiększa neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do zmian i adaptacji. Kiedy świat dziecka w domu jest pełen miłości, jest ono lepiej przygotowane do radzenia sobie z wyzwaniami świata na zewnątrz. Pozytywne wczesne więzi kładą podwaliny pod to, by dzieci wyrosły na szczęśliwych, niezależnych dorosłych. Kochające, bezpieczne relacje pomagają budować odporność, zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami i wychodzenia z niepowodzeń.

Jak nawiązać więź z dzieckiem?

Rodzicielstwo może być trudne, a idealny rodzic nie istnieje. Jeśli jednak jesteś w stanie zapewnić swojemu dziecku kochające i opiekuńcze środowisko, w którym będzie dorastać, jesteś obecny/a w jego życiu i może na Tobie polegać, to pomożesz mu w dobrym starcie życiowym. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci zbudować silną więź z dzieckiem od momentu, gdy się poznacie.

  • Zwracaj uwagę na to, co robi. Gdy niemowlę lub małe dziecko płacze, gestykuluje lub gaworzy, zareaguj przytuleniem, kontaktem wzrokowym lub słowami. To nie tylko uczy dziecko, że zwracasz na nie uwagę, ale także pomaga budować połączenia neuronowe w mózgu malucha, które wspierają rozwój komunikacji i umiejętności społecznych.
  • Wspólna zabawa. Bawiąc się z dzieckiem, pokazujesz mu, że jest ono ważne i fajnie spędza się z nim czas. Poświęć mu całą swoją uwagę podczas wspólnej zabawy i ciesz się światem z perspektywy dziecka. Kiedy wspólnie się bawicie i śmiejecie, Twoje ciało uwalnia endorfiny („hormony szczęścia”), które zapewniają dobre samopoczucie zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku.
  • Trzymaj je blisko. Przytulanie i kontakt „skóra do skóry” z dzieckiem pomaga zbliżyć się do siebie na wiele sposobów. Twoje dziecko poczuje się uspokojone biciem Twojego serca, a nawet pozna Twój zapach. Gdy dziecko trochę podrośnie, przytulanie może pomóc mu nauczyć się panować nad emocjami i radzić sobie ze stresem. Dzieje się tak dlatego, że kiedy dziecko zostaje przytulone, jego mózg uwalnia oksytocynę - substancję chemiczną „dobrego samopoczucia” - i redukuje uwalnianie kortyzolu, substancji chemicznej odpowiedzialnej za „stres”.
  • Rozmawiajcie. Zainteresowanie tym, co ma do powiedzenia Twój maluch, pokazuje mu, że zależy Ci, by poznać jego myśli i uczucia. Można to zrobić już od pierwszego dnia życia. Rozmawiając i delikatnie śpiewając noworodkowi, dajesz mu znać, że jesteś blisko i zwracasz na niego uwagę. Kiedy wydaje odgłosy gruchania, odpowiadaj słowami, aby pomóc mu nauczyć się prowadzenia rozmowy.
  • Reaguj na jego potrzeby. Zmiana pieluchy, karmienie i pomoc w zasypianiu daje dziecku pewność, że jego potrzeby zostaną zaspokojone oraz że jest bezpieczne i otoczone opieką. Opieka nad dzieckiem i zaspokajanie jego potrzeb to także dowód na to, że jesteś w stanie je wspierać.

Przede wszystkim ciesz się przebywaniem z dzieckiem, jak najlepiej wykorzystuj wspólny czas i wiedz, że Twoja miłość i obecność w znacznym stopniu pomagają mu w rozwoju.

Co należy wiedzieć o więzi między rodzicem a dzieckiem

© UNICEF/UN0705549

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej