Jak rozmawiać na temat zdrowia psychicznego z dzieckiem w wieku 14-18 lat

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Okres wchodzenia w dorosłość to dla nastolatka czas, kiedy rozwija swoją wyjątkową osobowość i poszukuje większej niezależności i odpowiedzialności. Młodzi ludzie coraz częściej kontaktują się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. W rezultacie mogą spędzać mniej czasu z rodziną, a więcej z przyjaciółmi, zarówno online, jak i poza domem. Jest to również czas kolejnych zmian fizycznych.

Przygotowaliśmy kilka wskazówek jak radzić sobie z zagrożeniami emocjonalnymi, behawioralnymi i zdrowotnymi, towarzyszącymi młodemu człowiekowi, które mogą mieć wpływ na resztę jego życia.

Jak rozmawiać na temat zdrowia psychicznego z dzieckiem?

© UNICEF/Ueslei Marcelino

Czego doświadcza nastolatek w wieku 14-18 lat:

  • gwałtownych zmian fizycznych, które mogą prowadzić do obaw związanych z ciałem - jego kształtem lub wagą
  • problemów z odżywianiem
  • zmienności nastrojów i lęku społecznego
  • smutku lub depresji, które mogą prowadzić do niskiej samooceny lub innych problemów

Więcej niż tylko złe samopoczucie

Zły stan psychiczny w okresie dojrzewania może iść w parze z innymi zagrożeniami dla zdrowia, np. piciem alkoholu lub zażywaniem narkotyków, agresywnym zachowaniem czy aktywnością seksualną bez zabezpieczenia. Ponieważ wiele zachowań i nawyków przenosi się z okresu dojrzewania na życie dorosłe człowieka, bardzo ważne jest, aby wspierać nastolatków w wyborze bezpiecznych praktyk, które pomogą im zdrowo funkcjonować.

Jak rozpocząć rozmowę?

Być może dobrze dogadujesz się ze swoim nastoletnim dzieckiem, a może masz z tym problem. Niezależnie od tego, jak układają się w tym momencie wasze relacje, ważne jest, aby pokazać, że zawsze jesteś gotowy/-a pomóc dziecku w trudnych chwilach, okazując mu miłość i wsparcie.
Zapytaj, jak minął dzień - staraj się wykorzystywać okazje do rozmowy, np. podczas wspólnego przygotowywania obiadu. Zadawaj otwarte, jasne pytania, aby zrozumieć, jak się czuje. Możesz powiedzieć: „Czy mógłbyś/mogłabyś wyjaśnić, co masz na myśli mówiąc...” lub „Jak myślisz, jak byś się czuł/-a, gdyby...”. Pytaj o jego opinie, a także podziel się swoją, aby lepiej się zrozumieć.

Samookaleczenie

Jeśli obawiasz się, że twoje dziecko może się samookaleczać, delikatnie porusz ten temat i spróbuj dowiedzieć się, czy kiedykolwiek miało takie myśli. Warto rozpocząć od pytania o innych, a nie o nich, na przykład: „Niektórzy ludzie w twoim wieku robią sobie krzywdę, czy kiedykolwiek słyszałeś/-aś o tym od swoich znajomych?”. Zapewnij, że zawsze jesteś gotów/gotowa pomóc, na przykład: „Wiesz, że zawsze możesz ze mną porozmawiać o wszystkim”. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że może się do ciebie zwrócić i że chcesz mu pomóc.

Co warto robić?

Twojemu nastoletniemu dziecku świat wydaje się nieprzewidywalny i może mieć trudności z poczuciem kontroli. Powiedz mu, że to rozumiesz. Dostrzegaj dobre i złe strony, chwal je za osiągnięcia, nawet te małe. Ten etap rozwoju to także czas na kreatywność i rozwój osobisty – porozmawiaj o tym ze swoim nastolatkiem. Monitoruj nawyki związane z korzystaniem z mediów i serwisów społecznościowych. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o czasie spędzanym online oraz o tym, jak chronić się przed nękaniem i prześladowaniem w sieci. Zapewnij go, że jeśli ma kłopoty lub popełniło jakiś błąd online, jesteś przy nim i możesz mu pomóc bez względu na wszystko. Otwarcie mów o własnych uczuciach. Pokazując dziecku, jak radzisz sobie ze stresem, będziesz dla niego przykładem. Opowiedz o tym, jak radziłeś/-aś sobie z problemami, będąc w jego wieku.

Czego nie należy robić?

  • Nie kontroluj dyskusji i nie mów dziecku, co ma robić. Zapytaj, co możesz zrobić ty, aby mu pomóc i wspólnie znaleźć rozwiązanie. 
  • Nie prowadź rozmowy, gdy jesteś zły/-a. Odejdź, weź głęboki oddech i uspokój się - możesz kontynuować rozmowę później, gdy się uspokoisz. 
  • Nie angażuj się w walkę kto jest silniejszy. Zamiast się kłócić, spróbuj wczuć się w to, co frustruje twoje dziecko.

Pamiętaj: wszystko jest ze sobą połączone

Dobrą wiadomością jest to, że nastolatki są odporne, a trudne doświadczenia stanowią element dojrzewania i stawania się niezależnymi dorosłymi. Pomaganie nastolatkom w tworzeniu więzi ze społecznością szkolną, rodziną i przyjaciółmi sprzyja zdrowiu psychicznemu i zapobiega wielu negatywnym zachowaniom, takim jak zażywanie narkotyków czy przemoc.

Poświęć czas na znalezienie sposobów wspierania, zachęcania i angażowania nastolatka. Nie zawsze będzie to łatwe i może wymagać z Twojej strony cierpliwości i samokontroli, ale jest to osiągalne i zawsze warto podjąć taką próbę.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej