Obalamy mity na temat zdrowia psychicznego

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Zarówno dla nastolatków, jak i rodziców zdrowie psychiczne może wydawać się trudnym tematem. Bez względu na wiek każdy szuka wsparcia i jego okazanie powinno być pierwszym krokiem w rozmowie. Ponadto posiadanie rzetelnej wiedzy na temat zdrowia psychicznego jest tutaj kluczową kwestią. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów, które pogłębiają stygmatyzowanie zdrowia psychicznego i umniejszanie jego roli w życiu człowieka. W tym artykule obalimy najczęściej powielane mity. Zdobyta wiedza może pomóc zarówno tobie, jak i twoim bliskim.

Obalamy mity na temat zdrowia psychicznego

© UNICEF

Obalamy siedem mitów związanych ze zdrowiem psychicznym:

Mit: Jeśli ktoś cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego, oznacza to, że nie jest inteligentny.

Fakt: Choroba psychiczna, podobnie jak choroba fizyczna, może dotknąć każdego, niezależnie od inteligencji, klasy społecznej czy poziomu dochodów.

Mit: O zdrowie psychiczne należy dbać tylko w przypadku choroby psychicznej.

Fakt:Każdy powinien dbać o dobre samopoczucie i dążyć do poprawy zdrowia psychicznego, które jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Wprowadzanie zdrowych nawyków na obu tych obszarach pozwala na poprawę ogólnej jakości życia.

Mit: Nastolatki nie doświadczają problemów w zakresie zdrowia psychicznego. Po prostu mają wahania nastroju spowodowane buzującymi hormonami i chcą zwrócić na siebie uwagę.

Fakt: Nastolatki często miewają wahania nastrojów, ale nie oznacza to, że nie mają problemów ze zdrowiem psychicznym. 14% nastolatków na świecie doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Na całym świecie wśród osób w wieku 10-15 lat samobójstwo jest piątą najczęstszą przyczyną śmierci, a wśród nastolatków w wieku 15-19 lat jest to czwarta najczęstsza przyczyna. Połowa wszystkich zaburzeń psychicznych objawia się przed ukończeniem 14 roku życia.

Mit: Nie da się uniknąć kryzysu zdrowia psychicznego.  

Fakt: Wiele czynników ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i pomaga w jego utrzymaniu. Jest to między innymi wzmacnianie umiejętności społecznych i emocjonalnych, wczesne poszukiwanie pomocy i wsparcia, odpowiednia ilość snu, a także przyjazne, wpierające środowisko i relacje w szkole, pracy, domu.  

Zdolność do przezwyciężania przeciwności losu jest złożoną kwestią. Wpływ otoczenia, a także indywidualnych czynników nie musi skutkować problemami ze zdrowiem psychicznym.

To między innymi relacje mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Osoby, które dobrze radzą sobie w trudnych sytuacjach zazwyczaj posiadają odpowiednie relacje z rodziną, przyjaciółmi i innymi osobami wokół nich.

Mit: Kryzys zdrowia psychicznego jest oznaką słabości.

Fakt: Choroba psychiczna nie ma nic wspólnego z byciem słabym lub brakiem silnej woli. Nie jest to stan, który ludzie wybierają, a przyjęcie pomocy w przypadku zaburzeń psychicznych wymaga wielkiej siły i odwagi.

Mit: Nastolatek, który ma dobre oceny i wielu przyjaciół, nie może mieć depresji.

Fakt: Depresja jest powszechną chorobą psychiczną wynikającą ze z oddziaływania wielu czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych. Może dotknąć każdego, niezależnie od jego statusu społeczno-ekonomicznego lub tego, jak dobre wydaje się jego życie na pierwszy rzut oka. Młodzi ludzie dobrze radzący sobie w szkole mogą odczuwać presję, aby odnieść sukces w nauce. To z kolei prowadzi do odczuwania ciągłego niepokoju. Na zdrowie psychiczne duży wpływ mają także relacje rodzinne. Warto pamiętać, że depresja, a także poczucie lęku pojawiają się także z przyczyn, których nie da się tak łatwo zidentyfikować.

Mit: Nieodpowiednia opieka rodzicielska powoduje zaburzenia psychiczne u nastolatków.

Fakt: Wiele czynników ma wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne nastolatków, ich opiekunów i relacje między nimi, m.in. przemoc, ubóstwo, bezrobocie, migracje. Także nastolatkowie posiadający kochających i wspierających rodziców mogą mierzyć się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Dzięki okazywaniu wsparcia, opiekunowie odgrywają istotną rolę w pomaganiu nastolatkom w przezwyciężaniu wszelkich problemów, których doświadczają.

Obalamy mity na temat zdrowia psychicznego

© UNICEF

Niniejszy artykuł powstał na podstawie przewodnika dla nauczycieli do serii komiksów "Wspaniała Mei i przyjaciele" opracowanego przez UNICEF i Światową Organizację Zdrowia. 

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej