Sprawdź, kiedy nastolatek potrzebuje twojego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Przez cały okres dojrzewania troskliwi i wspierający rodzice oraz opiekunowie pozostają jednym z najważniejszych czynników pozwalających na utrzymanie u dziecka dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Pozytywne relacje z najbliższymi są kluczowe dla rozwoju i dobrostanu psychicznego każdego nastolatka.

Kiedy nastolatek potrzebuje twojego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego?

© UNICEF

Naucz się zauważać znaki ostrzegawcze i dowiedz się, jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka.

Czasami możesz zauważyć zmiany w zachowaniu dziecka, jego nastroju lub odczuwanej radości z wykonywania ulubionych czynności. Być może martwisz się o nie i nie wiesz, jak mu pomóc. Niektóre z tych zmian mogą być związane z typowymi etapami rozwoju. Jeśli jednak zmiany te utrzymują się przez kilka tygodni i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, należy poszukać pomocy.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka jedno lub więcej z poniższych zachowań, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub psychologiem:

 • próba wyrządzenia sobie krzywdy lub planowanie takich działań, mówienie o samobójstwie
 • odczuwanie intensywnego smutku lub wycofanie utrzymujące się przez ponad dwa tygodnie
 • doświadczanie nagłego, przytłaczającego strachu bez powodu, związane czasem z przyspieszonym biciem serca lub przyspieszonym oddechem
 • angażowanie się w bójki lub wyrażanie chęci skrzywdzenia innych
 • niezdrowy stosunek do jedzenia, który może obejmować spożywanie zbyt dużych lub zbyt małych porcji, albo nadmierne ćwiczenia w celu utraty wagi
 • zamartwianie się lub lęki, które przeszkadzają w codziennych czynnościach
 • ekstremalne trudności z koncentracją lub pozostaniem w bezruchu
 • sięganie po narkotyki lub alkohol
 • duże wahania nastroju, które powodują problemy w relacjach z rodziną i przyjaciółmi
 • drastyczne zmiany w zachowaniu lub osobowości

Jeśli zauważysz, że twoje nastoletnie dziecko zmaga się z którymkolwiek z powyższych problemów, wspieraj je, dodawaj mu otuchy, powiedz mu, że może na ciebie liczyć. Poproś o pozwolenie na skorzystanie ze specjalistycznej pomocy dla dziecka. Jeśli uważasz, że dziecko stanowi zagrożenie dla siebie lub innych – nie czekaj. Działaj! 

Co możesz powiedzieć w takiej sytuacji? Oto przykłady:
 

 • „To bardzo dobrze, że mi o tym mówisz. Nie musisz się tak czuć – razem możemy sięgnąć po dodatkowe wsparcie. Czy nie masz nic przeciwko temu?”
 • „Zauważyłam, że ostatnio nie jesteś sobą, a biorąc pod uwagę wszystko, co się dzieje, jest to całkowicie zrozumiałe. Znam zaufaną osobę, która może pomóc Ci poczuć się lepiej. Czy byłoby ok, gdybyśmy ustalili dla ciebie termin na spotkanie z nią?”

Jeśli dziecko odmawia pomocy, to omów swoje obawy z lekarzem, który doradzi, co zrobić, aby wesprzeć nastolatka lub pomóc w ocenie wszelkich sygnałów ostrzegawczych.

Najważniejsze jest pokazanie dziecku, że ci na nim zależy, że je kochasz i wspierasz oraz że będziesz dla niego oparciem bez względu na wszystko. Oboje możecie być nieco niepewni co do tego, jakie kroki należy podjąć, ale zapewnij nastolatka, że wspólnie się tym zajmiecie i że jego dobre samopoczucie jest dla ciebie priorytetem.

Jeśli uważasz, że twoje dziecko stanowi zagrożenie dla siebie lub innych, możesz zasięgnąć pomocy, dzwoniąc na krajowy telefon zaufania.

Znajdziesz je tutaj: https://unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka/gdzie-szukac-pomocy 

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej