WIDEO - 3 sposoby, aby pomóc nastolatkowi wyrażać emocje

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Chcesz pomóc nastolatkowi otwarcie rozmawiać o emocjach? Przygotowaliśmy 3 proste rady.

Wyrażanie emocji jest zdrowe i ważne dla nastolatków. Oto trzy sposoby, jak dorośli mogą wspierać dzieci w wyrażaniu swoich uczuć.

  1. Odpowiadaj z empatią
    Kiedy nastolatki mówią nam, że są zdenerwowane, dorośli mogą chcieć odpowiadać poradą, zachętą lub pytaniami. Mogą one być przydatne, ale często tym, czego najbardziej potrzebują młodzi ludzie jest empatia. Gdy dzieci dzielą się bolesnymi uczuciami, starajmy się zareagować najpierw współczuciem, mówiąc: „Przykro mi, że tak się czujesz” lub: „To normalne, że jesteś zdenerwowany”. Często zapewnia to wsparcie, jakiego oczekują, co może pomóc utrzymywać otwartą komunikację.
  2. Bądź konkretny
    Mówienie o uczuciach zapewnia ulgę emocjonalną. Badania pokazują, że mówienie w bardzo konkretny sposób na temat emocji jest szczególnie pomocne. Jeśli Twoje nastoletnie dziecko mówi, że odczuwa niepokój, zapytaj je, co się dzieje i słuchaj uważnie. Następnie sprawdź, czy możesz dobrać w bardziej precyzyjne słowa to, co odczuwa. W zależności od tego, co dziecko powiedziało, można opowiedzieć: „Rozumiem, dlaczego odczuwasz niepokój. Zastanawiam się, czy czujesz się też sfrustrowany, zaniepokojony lub przygnębiony?”.
  3. Doceniaj komunikację niewerbalną
    Nastolatki nie zawsze są w nastroju, żeby mówić o tym, jak się czują i to też jest w porządku. Istnieje wiele zdrowych sposobów dla młodych ludzi na wyrzucenie z siebie emocji bez użycia słów. Młode osoby często odnajdują emocjonalną ulgę w aktywności fizycznej lub porządnym wypłakaniu się, w słuchaniu muzyki lub w tworzeniu sztuki, która wyraża to, co czują.

Otwórz się i wspieraj wiele zdrowych sposobów wyrażania emocji przez dziecko.

Wskazówki dla rodziców przygotowała dr Lisa Damour - psycholożka, współpracowniczka New York Times, matka dwójki dzieci.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej