WIDEO - 3 sposoby, aby pomóc nastolatkowi wyrażać emocje

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Chcesz pomóc nastolatkowi otwarcie rozmawiać o emocjach? Przygotowaliśmy 3 proste rady.

Wyrażanie emocji jest zdrowe i ważne dla nastolatków. Oto trzy sposoby, jak dorośli mogą wspierać dzieci w wyrażaniu swoich uczuć.

  1. Odpowiadaj z empatią
    Kiedy nastolatki mówią nam, że są zdenerwowane, dorośli mogą chcieć odpowiadać poradą, zachętą lub pytaniami. Mogą one być przydatne, ale często tym, czego najbardziej potrzebują młodzi ludzie jest empatia. Gdy dzieci dzielą się bolesnymi uczuciami, starajmy się zareagować najpierw współczuciem, mówiąc: „Przykro mi, że tak się czujesz” lub: „To normalne, że jesteś zdenerwowany”. Często zapewnia to wsparcie, jakiego oczekują, co może pomóc utrzymywać otwartą komunikację.
  2. Bądź konkretny
    Mówienie o uczuciach zapewnia ulgę emocjonalną. Badania pokazują, że mówienie w bardzo konkretny sposób na temat emocji jest szczególnie pomocne. Jeśli Twoje nastoletnie dziecko mówi, że odczuwa niepokój, zapytaj je, co się dzieje i słuchaj uważnie. Następnie sprawdź, czy możesz dobrać w bardziej precyzyjne słowa to, co odczuwa. W zależności od tego, co dziecko powiedziało, można opowiedzieć: „Rozumiem, dlaczego odczuwasz niepokój. Zastanawiam się, czy czujesz się też sfrustrowany, zaniepokojony lub przygnębiony?”.
  3. Doceniaj komunikację niewerbalną
    Nastolatki nie zawsze są w nastroju, żeby mówić o tym, jak się czują i to też jest w porządku. Istnieje wiele zdrowych sposobów dla młodych ludzi na wyrzucenie z siebie emocji bez użycia słów. Młode osoby często odnajdują emocjonalną ulgę w aktywności fizycznej lub porządnym wypłakaniu się, w słuchaniu muzyki lub w tworzeniu sztuki, która wyraża to, co czują.

Otwórz się i wspieraj wiele zdrowych sposobów wyrażania emocji przez dziecko.

Wskazówki dla rodziców przygotowała dr Lisa Damour - psycholożka, współpracowniczka New York Times, matka dwójki dzieci.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej