WIDEO - 3 sposoby na motywowanie nastolatka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Czy twoje nastoletnie dziecko ma problemy z motywacją? Ekspertka UNICEF, Dr Lisa Damour, dzieli się 3 prostymi sposobami, które pomogą ci zmotywować nastolatka.

Nastolatki muszą czasami robić rzeczy, na które nie mają ochoty. W takich sytuacjach pojawia się czasem rezygnacja oraz inne trudne emocje. Istnieją jednak trzy sposoby, przy pomocy których dorośli mogą budować motywację do działania u młodych osób.

1. Daj dziecku wybór

Badania pokazują, że nastolatki są bardziej zmotywowane, gdy mają możliwość wyboru sposobu wykonania zadania. Bądź otwarty na pomysły dziecka dotyczące rozwiązywania problemów, wykonywania zadań lub ćwiczenia nowych umiejętności. Jeśli to możliwe bądź elastyczny co do tego, w jaki sposób nastolatki robią rzeczy, o które je prosimy. Dobrze jest mieć wybór.

2. Chwal każdy wysiłek

Właściwe chwalenie nastolatków może pomóc im poczuć się zmotywowanymi. Nasze pochwały powinny być szczere i doceniać wysiłek, a nie talent.
Powiedzenie: „Wiem, że ciężko na tym pracowałaś", „Widzę, ile uwagi w to włożyłeś" lub „Jestem pod wrażeniem twojej wytrwałości" zbuduje większą motywację niż powiedzenie: „Jesteś naprawdę mądry".

Pochwała, która przekazuje zachętę, a nie presję, pomaga nastolatkom czuć się zmotywowanymi.

3. Nagradzaj kreatywnie

Każdy czasem potrzebuje zachęty. Do tematu nagradzania warto podejść kreatywnie. Tak jak dorośli nie cieszą się z każdej pozycji na swojej liście rzeczy do zrobienia, tak nastolatkom czasami trudno jest zabrać się za rzeczy, które muszą wykonać.

W takich sytuacjach warto rozważyć kreatywną nagrodę. Możesz zasugerować, aby nastolatek robił sobie 5-minutowe przerwy między 25-minutowymi okresami pracy, zachęcić go do zaplanowania zjedzenia ulubionej przekąski, lub spędzenia czasu z przyjacielem zaraz po zakończeniu danego zadania.

Trzymamy kciuki za ciebie i twojego szczęśliwego, zmotywowanego nastolatka!

Wskazówki dla rodziców przygotowała dr Lisa Damour (@lisa.damour) - psycholożka, współpracowniczka New York Times, matka dwójki dzieci.

Zobacz również

Zapomniane choroby wracają i ponownie zagrażają życiu dzieci

Zapomniane choroby wracają i ponownie zagrażają życiu dzieci

Szczepionki są najbezpieczniejszą na świecie metodą ochrony dzieci przed chorobami zagrażającymi życiu. Co roku zapobiegają śmierci nawet trzech milionów najmłodszych. Pomimo korzyści płynących z tej formy ochrony zdrowia, po raz pierwszy od trzech dekad jesteśmy świadkami największego, trwałego spadku wskaźników wyszczepialności dzieci.

Więcej
5 faktów o wirusie HPV

5 faktów o wirusie HPV

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV odgrywają kluczową rolę w eliminacji raka szyjki macicy, ale miliony dziewcząt nadal nie mają do nich dostępu.

Więcej
UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej