WIDEO - 3 sposoby na motywowanie nastolatka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Czy twoje nastoletnie dziecko ma problemy z motywacją? Ekspertka UNICEF, Dr Lisa Damour, dzieli się 3 prostymi sposobami, które pomogą ci zmotywować nastolatka.

Nastolatki muszą czasami robić rzeczy, na które nie mają ochoty. W takich sytuacjach pojawia się czasem rezygnacja oraz inne trudne emocje. Istnieją jednak trzy sposoby, przy pomocy których dorośli mogą budować motywację do działania u młodych osób.

1. Daj dziecku wybór

Badania pokazują, że nastolatki są bardziej zmotywowane, gdy mają możliwość wyboru sposobu wykonania zadania. Bądź otwarty na pomysły dziecka dotyczące rozwiązywania problemów, wykonywania zadań lub ćwiczenia nowych umiejętności. Jeśli to możliwe bądź elastyczny co do tego, w jaki sposób nastolatki robią rzeczy, o które je prosimy. Dobrze jest mieć wybór.

2. Chwal każdy wysiłek

Właściwe chwalenie nastolatków może pomóc im poczuć się zmotywowanymi. Nasze pochwały powinny być szczere i doceniać wysiłek, a nie talent.
Powiedzenie: „Wiem, że ciężko na tym pracowałaś", „Widzę, ile uwagi w to włożyłeś" lub „Jestem pod wrażeniem twojej wytrwałości" zbuduje większą motywację niż powiedzenie: „Jesteś naprawdę mądry".

Pochwała, która przekazuje zachętę, a nie presję, pomaga nastolatkom czuć się zmotywowanymi.

3. Nagradzaj kreatywnie

Każdy czasem potrzebuje zachęty. Do tematu nagradzania warto podejść kreatywnie. Tak jak dorośli nie cieszą się z każdej pozycji na swojej liście rzeczy do zrobienia, tak nastolatkom czasami trudno jest zabrać się za rzeczy, które muszą wykonać.

W takich sytuacjach warto rozważyć kreatywną nagrodę. Możesz zasugerować, aby nastolatek robił sobie 5-minutowe przerwy między 25-minutowymi okresami pracy, zachęcić go do zaplanowania zjedzenia ulubionej przekąski, lub spędzenia czasu z przyjacielem zaraz po zakończeniu danego zadania.

Trzymamy kciuki za ciebie i twojego szczęśliwego, zmotywowanego nastolatka!

Wskazówki dla rodziców przygotowała dr Lisa Damour (@lisa.damour) - psycholożka, współpracowniczka New York Times, matka dwójki dzieci.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej