WIDEO - 3 sposoby na motywowanie nastolatka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Czy twoje nastoletnie dziecko ma problemy z motywacją? Ekspertka UNICEF, Dr Lisa Damour, dzieli się 3 prostymi sposobami, które pomogą ci zmotywować nastolatka.

Nastolatki muszą czasami robić rzeczy, na które nie mają ochoty. W takich sytuacjach pojawia się czasem rezygnacja oraz inne trudne emocje. Istnieją jednak trzy sposoby, przy pomocy których dorośli mogą budować motywację do działania u młodych osób.

1. Daj dziecku wybór

Badania pokazują, że nastolatki są bardziej zmotywowane, gdy mają możliwość wyboru sposobu wykonania zadania. Bądź otwarty na pomysły dziecka dotyczące rozwiązywania problemów, wykonywania zadań lub ćwiczenia nowych umiejętności. Jeśli to możliwe bądź elastyczny co do tego, w jaki sposób nastolatki robią rzeczy, o które je prosimy. Dobrze jest mieć wybór.

2. Chwal każdy wysiłek

Właściwe chwalenie nastolatków może pomóc im poczuć się zmotywowanymi. Nasze pochwały powinny być szczere i doceniać wysiłek, a nie talent.
Powiedzenie: „Wiem, że ciężko na tym pracowałaś", „Widzę, ile uwagi w to włożyłeś" lub „Jestem pod wrażeniem twojej wytrwałości" zbuduje większą motywację niż powiedzenie: „Jesteś naprawdę mądry".

Pochwała, która przekazuje zachętę, a nie presję, pomaga nastolatkom czuć się zmotywowanymi.

3. Nagradzaj kreatywnie

Każdy czasem potrzebuje zachęty. Do tematu nagradzania warto podejść kreatywnie. Tak jak dorośli nie cieszą się z każdej pozycji na swojej liście rzeczy do zrobienia, tak nastolatkom czasami trudno jest zabrać się za rzeczy, które muszą wykonać.

W takich sytuacjach warto rozważyć kreatywną nagrodę. Możesz zasugerować, aby nastolatek robił sobie 5-minutowe przerwy między 25-minutowymi okresami pracy, zachęcić go do zaplanowania zjedzenia ulubionej przekąski, lub spędzenia czasu z przyjacielem zaraz po zakończeniu danego zadania.

Trzymamy kciuki za ciebie i twojego szczęśliwego, zmotywowanego nastolatka!

Wskazówki dla rodziców przygotowała dr Lisa Damour (@lisa.damour) - psycholożka, współpracowniczka New York Times, matka dwójki dzieci.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej