WIDEO - 3 sposoby na zachęcenie nastolatka do szczerej rozmowy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Jak zachęcić nastolatka do szczerej rozmowy? Mamy na to trzy proste sposoby! Młodzi ludzie bardzo często mają trudność w rozpoznawaniu swoich emocji, nie wiedzą też, jak rozmawiać o nich z bliskimi. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak pomóc nastolatkom i zachęcić do rozmowy. 
 

Dla nastolatków dzielenie się emocjami, nie zawsze jest łatwe. Ale są trzy sposoby, które mogą im to ułatwić.

 1. Sprecyzuj swoje pytania
  Zamiast pytać nastolatka: “Jak było dzisiaj w szkole?". Spróbuj zadać bardziej pytania, takie jak: "Co było dziś najtrudniejsze, a co okazało się sukcesem?" lub "Podoba Ci się książka, którą czytasz na zajęcia?".

  Młodzież otwiera się przed nami chętniej, jeśli zamiast skupiać się na ogólnikach będziemy poruszać konkretne tematy. 
 2. Działaj na ich zasadach
  Niektórzy otwierają się bardziej, gdy rozmowa nie jest prowadzona "twarzą w twarz" np. na spacerze, czy w czasie jazdy samochodem. Inni dzielą się swoimi emocjami, kiedy wiedzą, że rozmowa nie będzie trwała długo np. gdy zbierają się do wyjścia lub zaraz przed pójściem spać. 

  Nastolatki mogą chętniej dzielić się swoimi myślami w komfortowych dla nich warunkach.

  Dla rodzica lub opiekuna powinno być ważne, żeby korzystać z takich okazji do nawiązania relacji z nastolatkiem, dbając przy tym o jego komfort i zasady.
 3. Po prostu bądź
  Młodzież szczerze docenia, kiedy dorośli zapewniają im swoją bezwarunkową obecność. 

  Kiedy jesteśmy przy nich, ale nie wymagamy od nich niczego i nie zadajemy zbyt wielu pytań. 

  Zadbaj o spędzanie czasu ze swoim dzieckiem, opartym na tym, by po prostu być ze sobą. To ważny sposób nawiązania kontaktu z nastolatkiem, a także moment, gdy twoje dziecko czuje, że może podzielić się tym, co mu leży na sercu. 

Wskazówki dla rodziców przygotowała dr Lisa Damour - psycholożka, współpracowniczka New York Times, matka dwójki dzieci.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej