WIDEO - 3 sposoby na zachęcenie nastolatka do szczerej rozmowy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Jak zachęcić nastolatka do szczerej rozmowy? Mamy na to trzy proste sposoby! Młodzi ludzie bardzo często mają trudność w rozpoznawaniu swoich emocji, nie wiedzą też, jak rozmawiać o nich z bliskimi. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak pomóc nastolatkom i zachęcić do rozmowy. 
 

Dla nastolatków dzielenie się emocjami, nie zawsze jest łatwe. Ale są trzy sposoby, które mogą im to ułatwić.

  1. Sprecyzuj swoje pytania
    Zamiast pytać nastolatka: “Jak było dzisiaj w szkole?". Spróbuj zadać bardziej pytania, takie jak: "Co było dziś najtrudniejsze, a co okazało się sukcesem?" lub "Podoba Ci się książka, którą czytasz na zajęcia?".

    Młodzież otwiera się przed nami chętniej, jeśli zamiast skupiać się na ogólnikach będziemy poruszać konkretne tematy. 
  2. Działaj na ich zasadach
    Niektórzy otwierają się bardziej, gdy rozmowa nie jest prowadzona "twarzą w twarz" np. na spacerze, czy w czasie jazdy samochodem. Inni dzielą się swoimi emocjami, kiedy wiedzą, że rozmowa nie będzie trwała długo np. gdy zbierają się do wyjścia lub zaraz przed pójściem spać. 

    Nastolatki mogą chętniej dzielić się swoimi myślami w komfortowych dla nich warunkach.

    Dla rodzica lub opiekuna powinno być ważne, żeby korzystać z takich okazji do nawiązania relacji z nastolatkiem, dbając przy tym o jego komfort i zasady.
  3. Po prostu bądź
    Młodzież szczerze docenia, kiedy dorośli zapewniają im swoją bezwarunkową obecność. 

    Kiedy jesteśmy przy nich, ale nie wymagamy od nich niczego i nie zadajemy zbyt wielu pytań. 

    Zadbaj o spędzanie czasu ze swoim dzieckiem, opartym na tym, by po prostu być ze sobą. To ważny sposób nawiązania kontaktu z nastolatkiem, a także moment, gdy twoje dziecko czuje, że może podzielić się tym, co mu leży na sercu. 

Wskazówki dla rodziców przygotowała dr Lisa Damour - psycholożka, współpracowniczka New York Times, matka dwójki dzieci.

Zobacz również

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Na platformie Spotify jest już dostępny drugi sezon podcastu UNICEF, pt. „W Mojej Głowie”. Ten sezon, oparty na programie Self-Help Plus (SH+) Światowej Organizacji Zdrowia, oferuje młodym ludziom praktyczne narzędzia do radzenia sobie ze stresem i promowania zdrowia psychicznego.

Więcej
3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej