Nie wybrałeś jeszcze prezentu?
Podaruj Prezenty bez Pudła

WIDEO - 3 sposoby na zachęcenie nastolatka do szczerej rozmowy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Jak zachęcić nastolatka do szczerej rozmowy? Mamy na to trzy proste sposoby! Młodzi ludzie bardzo często mają trudność w rozpoznawaniu swoich emocji, nie wiedzą też, jak rozmawiać o nich z bliskimi. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak pomóc nastolatkom i zachęcić do rozmowy. 
 

Dla nastolatków dzielenie się emocjami, nie zawsze jest łatwe. Ale są trzy sposoby, które mogą im to ułatwić.

  1. Sprecyzuj swoje pytania
    Zamiast pytać nastolatka: “Jak było dzisiaj w szkole?". Spróbuj zadać bardziej pytania, takie jak: "Co było dziś najtrudniejsze, a co okazało się sukcesem?" lub "Podoba Ci się książka, którą czytasz na zajęcia?".

    Młodzież otwiera się przed nami chętniej, jeśli zamiast skupiać się na ogólnikach będziemy poruszać konkretne tematy. 
  2. Działaj na ich zasadach
    Niektórzy otwierają się bardziej, gdy rozmowa nie jest prowadzona "twarzą w twarz" np. na spacerze, czy w czasie jazdy samochodem. Inni dzielą się swoimi emocjami, kiedy wiedzą, że rozmowa nie będzie trwała długo np. gdy zbierają się do wyjścia lub zaraz przed pójściem spać. 

    Nastolatki mogą chętniej dzielić się swoimi myślami w komfortowych dla nich warunkach.

    Dla rodzica lub opiekuna powinno być ważne, żeby korzystać z takich okazji do nawiązania relacji z nastolatkiem, dbając przy tym o jego komfort i zasady.
  3. Po prostu bądź
    Młodzież szczerze docenia, kiedy dorośli zapewniają im swoją bezwarunkową obecność. 

    Kiedy jesteśmy przy nich, ale nie wymagamy od nich niczego i nie zadajemy zbyt wielu pytań. 

    Zadbaj o spędzanie czasu ze swoim dzieckiem, opartym na tym, by po prostu być ze sobą. To ważny sposób nawiązania kontaktu z nastolatkiem, a także moment, gdy twoje dziecko czuje, że może podzielić się tym, co mu leży na sercu. 

Wskazówki dla rodziców przygotowała dr Lisa Damour - psycholożka, współpracowniczka New York Times, matka dwójki dzieci.

Zobacz również

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej