Cudowne mleko, dwie mądre babcie i nowy braciszek

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
Gift w szpitalu

Gift niedługo ukończy 2 latka. Kiedy po raz pierwszy trafił do szpitala dzięcięcego Al Sabbah w Dżubie, w Sudanie Południowym, z powodu ciężkiego niedożywienia, jego stan był tak poważny, że ledwo otwierał oczy z powodu obrzęku ciała. Miesiąc wcześniej zachorował na malarię, a jego malutki organizm nie był w stanie walczyć z chorobą.

Mama Gifta, w zaawansowanej ciąży z drugim dzieckiem, czuła się kompletnie bezsilna widząc, jak stan zdrowia jej synka pogarsza się z dnia na dzień. Ostatecznie udało jej się zabrać chłopca do szpitala.

Gift przez miesiąc chorował na malarię, bardzo mało jadł, nie chciał się bawić ani ruszać. Zwykle uwielbia bawić się piłką albo samochodzikiem. Było z nim coraz gorzej. - opowiada jego mama Tabu, tuląc synka mocniej do siebie. Przyszliśmy tutaj, bo wszyscy wiedzą, że to jedyne miejsce w Dżubie, gdzie leczy się dzieci. Bardzo się martwimy. Mam nadzieję, że mój synek wyzdrowieje. Chciałabym, żeby mógł pójść do szkoły.

Chaos spowodowany konfliktem

Wojna nęka Sudan Południowy od lat, sprawiając, że dzieci cierpią z powodu niedożywienia, przemocy i ciągłego chaosu. Nie mają też możliwości chodzenia do szkoły. Nadzieja na lepszą przyszłość, jaką przyniosło uzyskanie niepodległości w 2011 roku była chwilowa. W 2013 roku wybuchła wojna domowa, która zniweczyła możliwość rozwoju i szanse na lepszą przyszłość tysięcy dzieci.

Ze względu na niestabilną sytuację, ponad milion dzieci jest ciężko niedożywionych, w tym 250 000  dzieci tak jak Gift, zagrożonych jest śmiercią głodową. Odsetek ludzi, którzy nie wiedzą, czy i kiedy będzie ich kolejny posiłek, wzrósł z 35% w 2014 do 60% w chwili obecnej. Widmo kolejnej klęski głodu jest bliskie.

Nasza walka z niedożywieniem jest niezwykle trudna. Matki przeżywają ogromny dramat, często opiekując się więcej niż jednym dzieckiem. Trafia do nas całe mnóstwo dzieci, nie możemy i nie chcemy ich odsyłać. – mówi Yama Samson, dietetyczka pracująca na wspieranym przez UNICEF oddziale, który jest największą leczącą niedożywione dzieci placówką w Sudanie Południowym.

„Cudowne mleko”

Gdy skrajnie niedożywione dziecko otrzymuje dostęp do prostego leczenia, poprawa stanu zdrowia jest diametralna. Towarzyszyliśmy Giftowi przez 10 dni jego leczenia. Pod ścisłą obserwacją wspieranych przez UNICEF specjalistów, chłopiec otrzymywał mleko terapeutyczne, znane jako „cudowne mleko”, dopóki nie ustąpiły obrzęki jego ciała.

W czasie, gdy Gift przebywał w szpitalu, jego mama zaczęła rodzić i na świat przyszedł jego braciszek. Gdy jego mama dochodziła do siebie w domu, Giftem zaopiekowały się jego babcie.

Gift z babciami

Ze szpitala do domu

Po blisko dwóch tygodniach w szpitalu i czujnej, całodobowej opiece, Gift nabrał wystarczająco sił, aby wrócić do domu, do swojej mamy. UNICEF zaopatrzył babcie Gifta w zapas wzbogaconej pasty orzechowej, znanej jako pastę terapeutyczną, aby kontynuować jego leczenie jeszcze przez 8 tygodni po wyjściu ze szpitala.

Gdy mama Gifta zapoznała chłopca z jego nowonarodzonym braciszkiem, opowiada, jak ogromnie szczęśliwa jest widząc, że jej synek znów się uśmiecha. Cała rodzina się teraz angażuje w to, żeby Gift wracał do pełni sił, pozostał zdrowy i szczęśliwy.

UNICEF zapewnia leczenie niedożywienia oraz doraźną pomoc w całym Sudanie Południowym. Docierając nawet do najtrudniej dostępnych i najbardziej niestabilnych miejsc w kraju, UNICEF stara się dostarczyć pomoc wszystkim dzieciom dotkniętym kryzysem.

Tylko w 2018 roku UNICEF zapewnił pomoc w walce z niedożywieniem dla ponad miliona dzieci, w tym 200 000 dzieci cierpiących na skrajnie ostre niedożywienie, tak jak Gift. Dzięki takiemu wsparciu, żywności terapeutycznej i dużej dawce miłości, dziecko może wrócić do zdrowia nawet w skrajnym stadium niedożywienia.

Kiedy widzę dziecko, które trafia do nas w bardzo ciężkim stanie, chore i wyczerpane, wydaje się, że jest bez szans. Ale jak tylko rozpoczyna leczenie, po 2-3 tygodniach wyraźnie widać, że wraca do życia. To dla mnie niesamowita radość widzieć dziecko, które pokonało niedożywienie. Dodaje mi sił do dalszego działania. - mówi Jesca Wude Mury, Specialistka ds. Żywienia UNICEF, odwiedzając Gifta w szpitalu Al Sabbah.

UN0232201

Jak możesz pomóc?

Dziecko cierpiące na skrajnie ostre niedożywienie może wrócić do zdrowia, jeśli otrzyma właściwą opiekę medyczną i dostęp do podstawowego, innowacyjnego leczenia żywnością terapeutyczną.

„Cudowne mleko”: Mleko terapeutyczne to proszek na bazie mleka, który leczy najcięższe przypadki skrajnego niedożywienia. W Sudanie Południowym otrzymują je dzieci, które znalazły się na oddziałach intensywnej terapii w regionalnych szpitalach. W skład mleka wchodzą m.in. tłuszcze warzywne, węglowodany, witaminy i minerały, co mocno zwiększa szanse dziecka na przeżycie.

Gotowa do spożycia pasta terapeutyczna: wysokoenergetyczna pasta orzechowa ratująca życie dzieciom będącym w stanie ciężkiego niedożywienia, jak Gift. Jedną z dodatkowych zalet jest to, że można ją jeść prosto z opakowania, bez potrzeby dodawania wody.

UNICEF apeluje o 179 mln dolarów, aby w 2019 roku nieść pomoc humanitarną dzieciom w Sudanie Południowym. Liczy się każda, nawet najmniejsza kwota. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/sudan

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej