Hauwa i inne dziewczynki z Nigerii odzyskują godność

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Hauwa

© UNICEF/Adebayo/2022

Konieczność bycia poza szkołą w okresie menstruacji była ciosem dla 16-letniej Hauwy z północno-wschodniej Nigerii, która chce zostać lekarzem.

16-letnia Hauwa Bukar z Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii używała swoich chust na głowę w różny sposób. Przez większość miesiąca służyły jako ozdoba, ale podczas okresu zamieniały się w prowizoryczne podpaski.

Nie mogłam chodzić do szkoły, ponieważ chustki szybko przeciekały i pojawiały się plamy. Podczas okresu wolałam zostać w domu zamiast wstydzić się z powodu pokrwawionej sukienki – mówi Hauwa. 

Wygnana z Sandii, odległej społeczności w stanie Borno, Hauwa zapisując się do szkoły, napotkała duże wyzwania.

Konieczność opuszczania szkoły w okresie menstruacji była ciosem dla Hauwy, która chce zostać lekarką. Tak było, zanim UNICEF zaczął zaopatrywać w zestawy higieniczne dziewczęta, dotknięte skutkami walk zbrojnych w północno-wschodniej Nigerii.

Zestawy zawierają podpaski wielokrotnego użytku, proszek do prania, sznurek i klamerki do rozwieszania upranych rzeczy, bieliznę, pastę do zębów, podpaski, czajnik, wiaderko, kanister i inne materiały, które zapewniają dorastającym dziewczętom higienę i poczucie komfortu.

Zanim otrzymałam zestaw higieniczny, podczas menstruacji zawsze odczuwałam napięcie. Gdy nauczyłam się jak używać podpaski, poczułam się bardziej komfortowo i pewnie – powiedziała Hauwa.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Hauwa with her dignity kit.jpg

© UNICEF/Adebayo/2022

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej