Hauwa i inne dziewczynki z Nigerii odzyskują godność

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Hauwa

© UNICEF/Adebayo/2022

Konieczność bycia poza szkołą w okresie menstruacji była ciosem dla 16-letniej Hauwy z północno-wschodniej Nigerii, która chce zostać lekarzem.

16-letnia Hauwa Bukar z Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii używała swoich chust na głowę w różny sposób. Przez większość miesiąca służyły jako ozdoba, ale podczas okresu zamieniały się w prowizoryczne podpaski.

Nie mogłam chodzić do szkoły, ponieważ chustki szybko przeciekały i pojawiały się plamy. Podczas okresu wolałam zostać w domu zamiast wstydzić się z powodu pokrwawionej sukienki – mówi Hauwa. 

Wygnana z Sandii, odległej społeczności w stanie Borno, Hauwa zapisując się do szkoły, napotkała duże wyzwania.

Konieczność opuszczania szkoły w okresie menstruacji była ciosem dla Hauwy, która chce zostać lekarką. Tak było, zanim UNICEF zaczął zaopatrywać w zestawy higieniczne dziewczęta, dotknięte skutkami walk zbrojnych w północno-wschodniej Nigerii.

Zestawy zawierają podpaski wielokrotnego użytku, proszek do prania, sznurek i klamerki do rozwieszania upranych rzeczy, bieliznę, pastę do zębów, podpaski, czajnik, wiaderko, kanister i inne materiały, które zapewniają dorastającym dziewczętom higienę i poczucie komfortu.

Zanim otrzymałam zestaw higieniczny, podczas menstruacji zawsze odczuwałam napięcie. Gdy nauczyłam się jak używać podpaski, poczułam się bardziej komfortowo i pewnie – powiedziała Hauwa.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Hauwa with her dignity kit.jpg

© UNICEF/Adebayo/2022

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej