Hauwa i inne dziewczynki z Nigerii odzyskują godność

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Hauwa

© UNICEF/Adebayo/2022

Konieczność bycia poza szkołą w okresie menstruacji była ciosem dla 16-letniej Hauwy z północno-wschodniej Nigerii, która chce zostać lekarzem.

16-letnia Hauwa Bukar z Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii używała swoich chust na głowę w różny sposób. Przez większość miesiąca służyły jako ozdoba, ale podczas okresu zamieniały się w prowizoryczne podpaski.

Nie mogłam chodzić do szkoły, ponieważ chustki szybko przeciekały i pojawiały się plamy. Podczas okresu wolałam zostać w domu zamiast wstydzić się z powodu pokrwawionej sukienki – mówi Hauwa. 

Wygnana z Sandii, odległej społeczności w stanie Borno, Hauwa zapisując się do szkoły, napotkała duże wyzwania.

Konieczność opuszczania szkoły w okresie menstruacji była ciosem dla Hauwy, która chce zostać lekarką. Tak było, zanim UNICEF zaczął zaopatrywać w zestawy higieniczne dziewczęta, dotknięte skutkami walk zbrojnych w północno-wschodniej Nigerii.

Zestawy zawierają podpaski wielokrotnego użytku, proszek do prania, sznurek i klamerki do rozwieszania upranych rzeczy, bieliznę, pastę do zębów, podpaski, czajnik, wiaderko, kanister i inne materiały, które zapewniają dorastającym dziewczętom higienę i poczucie komfortu.

Zanim otrzymałam zestaw higieniczny, podczas menstruacji zawsze odczuwałam napięcie. Gdy nauczyłam się jak używać podpaski, poczułam się bardziej komfortowo i pewnie – powiedziała Hauwa.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Hauwa with her dignity kit.jpg

© UNICEF/Adebayo/2022

Zobacz również

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej