Hauwa i inne dziewczynki z Nigerii odzyskują godność

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Hauwa

© UNICEF/Adebayo/2022

Konieczność bycia poza szkołą w okresie menstruacji była ciosem dla 16-letniej Hauwy z północno-wschodniej Nigerii, która chce zostać lekarzem.

16-letnia Hauwa Bukar z Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii używała swoich chust na głowę w różny sposób. Przez większość miesiąca służyły jako ozdoba, ale podczas okresu zamieniały się w prowizoryczne podpaski.

Nie mogłam chodzić do szkoły, ponieważ chustki szybko przeciekały i pojawiały się plamy. Podczas okresu wolałam zostać w domu zamiast wstydzić się z powodu pokrwawionej sukienki – mówi Hauwa. 

Wygnana z Sandii, odległej społeczności w stanie Borno, Hauwa zapisując się do szkoły, napotkała duże wyzwania.

Konieczność opuszczania szkoły w okresie menstruacji była ciosem dla Hauwy, która chce zostać lekarką. Tak było, zanim UNICEF zaczął zaopatrywać w zestawy higieniczne dziewczęta, dotknięte skutkami walk zbrojnych w północno-wschodniej Nigerii.

Zestawy zawierają podpaski wielokrotnego użytku, proszek do prania, sznurek i klamerki do rozwieszania upranych rzeczy, bieliznę, pastę do zębów, podpaski, czajnik, wiaderko, kanister i inne materiały, które zapewniają dorastającym dziewczętom higienę i poczucie komfortu.

Zanim otrzymałam zestaw higieniczny, podczas menstruacji zawsze odczuwałam napięcie. Gdy nauczyłam się jak używać podpaski, poczułam się bardziej komfortowo i pewnie – powiedziała Hauwa.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Hauwa with her dignity kit.jpg

© UNICEF/Adebayo/2022

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej