Jak oddzielne toalety zmieniły moje życie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Shwe Yamin Khin

© Community Development Association/2023/Han Wunna Htun

Nowe, oddzielne toalety dla dziewcząt i chłopców oznaczają ogromną poprawę dla dorastających uczennic takich jak Shwe Yamin Khin.

Nazywam się Shwe Yamin Khin. Mam 12 lat i uczę się w szkole podstawowej Mon National w wiosce Mae Than koło miasta Kyeikmaraw w stanie Mon. Podczas menstruacji nie chodziłam do szkoły, ponieważ dziewczęta musiały korzystać tam z tych samych toalet co chłopcy. Z tego powodu ja i wiele moich koleżanek czuło się niekomfortowo.

Wszystko zmieniło się, gdy UNICEF zbudował w naszej szkole oddzielne toalety dla dziewcząt i chłopców oraz umywalki i kosze na odpady sanitarne. Otrzymałyśmy także zestawy higieniczne oraz nauczyłyśmy się, że okres to coś naturalnego. Byłyśmy szczęśliwe, bo to bardzo poprawiło nasze samopoczucie w szkole. Te zmiany są szczególnie ważne dla takich dziewcząt jak ja. Teraz możemy skupić się na nauce bez zmartwień i wstydu.

Student girl infornt of latrine Photo by Han Wunna Htun.JPG

© Community Development Association/2023/Han Wunna Htun

Pochodzę z rodziny rolniczej. Mój starszy brat nie chodzi już do szkoły. Pomaga rodzinie pracując razem z naszym ojcem, by zarobić dodatkowe pieniądze na moją edukację. Moja mama z trudem czyta i pisze, dlatego tym bardziej chce, bym chodziła do szkoły. Cała rodzina cieszyła się, gdy opowiedziałam im o nowych toaletach i innych udogodnieniach. Powiedzieli, że sami nigdy nie mieli dostępu do takich urządzeń i że są szczęśliwi, że już dłużej nie muszę co miesiąc opuszczać ważnych lekcji.

Toalety są bardzo ładne i wyposażone w umywalki, co ułatwia utrzymanie czystości. Dzięki tej zmianie czuję się pewniej. Wspaniale, że coś tak prostego, jak oddzielne toalety, zmieniło tak wiele w moim życiu. Mam nadzieję, że inne szkoły w naszej wiosce także otrzymają podobne wsparcie. 

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Program UNICEF WASH w szkołach w Mjanmie (Birma)
Napisane przez Shwe Yamin Khin

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej