Jak oddzielne toalety zmieniły moje życie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Shwe Yamin Khin

© Community Development Association/2023/Han Wunna Htun

Nowe, oddzielne toalety dla dziewcząt i chłopców oznaczają ogromną poprawę dla dorastających uczennic takich jak Shwe Yamin Khin.

Nazywam się Shwe Yamin Khin. Mam 12 lat i uczę się w szkole podstawowej Mon National w wiosce Mae Than koło miasta Kyeikmaraw w stanie Mon. Podczas menstruacji nie chodziłam do szkoły, ponieważ dziewczęta musiały korzystać tam z tych samych toalet co chłopcy. Z tego powodu ja i wiele moich koleżanek czuło się niekomfortowo.

Wszystko zmieniło się, gdy UNICEF zbudował w naszej szkole oddzielne toalety dla dziewcząt i chłopców oraz umywalki i kosze na odpady sanitarne. Otrzymałyśmy także zestawy higieniczne oraz nauczyłyśmy się, że okres to coś naturalnego. Byłyśmy szczęśliwe, bo to bardzo poprawiło nasze samopoczucie w szkole. Te zmiany są szczególnie ważne dla takich dziewcząt jak ja. Teraz możemy skupić się na nauce bez zmartwień i wstydu.

Student girl infornt of latrine Photo by Han Wunna Htun.JPG

© Community Development Association/2023/Han Wunna Htun

Pochodzę z rodziny rolniczej. Mój starszy brat nie chodzi już do szkoły. Pomaga rodzinie pracując razem z naszym ojcem, by zarobić dodatkowe pieniądze na moją edukację. Moja mama z trudem czyta i pisze, dlatego tym bardziej chce, bym chodziła do szkoły. Cała rodzina cieszyła się, gdy opowiedziałam im o nowych toaletach i innych udogodnieniach. Powiedzieli, że sami nigdy nie mieli dostępu do takich urządzeń i że są szczęśliwi, że już dłużej nie muszę co miesiąc opuszczać ważnych lekcji.

Toalety są bardzo ładne i wyposażone w umywalki, co ułatwia utrzymanie czystości. Dzięki tej zmianie czuję się pewniej. Wspaniale, że coś tak prostego, jak oddzielne toalety, zmieniło tak wiele w moim życiu. Mam nadzieję, że inne szkoły w naszej wiosce także otrzymają podobne wsparcie. 

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Program UNICEF WASH w szkołach w Mjanmie (Birma)
Napisane przez Shwe Yamin Khin

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej