Jak oddzielne toalety zmieniły moje życie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Shwe Yamin Khin

© Community Development Association/2023/Han Wunna Htun

Nowe, oddzielne toalety dla dziewcząt i chłopców oznaczają ogromną poprawę dla dorastających uczennic takich jak Shwe Yamin Khin.

Nazywam się Shwe Yamin Khin. Mam 12 lat i uczę się w szkole podstawowej Mon National w wiosce Mae Than koło miasta Kyeikmaraw w stanie Mon. Podczas menstruacji nie chodziłam do szkoły, ponieważ dziewczęta musiały korzystać tam z tych samych toalet co chłopcy. Z tego powodu ja i wiele moich koleżanek czuło się niekomfortowo.

Wszystko zmieniło się, gdy UNICEF zbudował w naszej szkole oddzielne toalety dla dziewcząt i chłopców oraz umywalki i kosze na odpady sanitarne. Otrzymałyśmy także zestawy higieniczne oraz nauczyłyśmy się, że okres to coś naturalnego. Byłyśmy szczęśliwe, bo to bardzo poprawiło nasze samopoczucie w szkole. Te zmiany są szczególnie ważne dla takich dziewcząt jak ja. Teraz możemy skupić się na nauce bez zmartwień i wstydu.

Student girl infornt of latrine Photo by Han Wunna Htun.JPG

© Community Development Association/2023/Han Wunna Htun

Pochodzę z rodziny rolniczej. Mój starszy brat nie chodzi już do szkoły. Pomaga rodzinie pracując razem z naszym ojcem, by zarobić dodatkowe pieniądze na moją edukację. Moja mama z trudem czyta i pisze, dlatego tym bardziej chce, bym chodziła do szkoły. Cała rodzina cieszyła się, gdy opowiedziałam im o nowych toaletach i innych udogodnieniach. Powiedzieli, że sami nigdy nie mieli dostępu do takich urządzeń i że są szczęśliwi, że już dłużej nie muszę co miesiąc opuszczać ważnych lekcji.

Toalety są bardzo ładne i wyposażone w umywalki, co ułatwia utrzymanie czystości. Dzięki tej zmianie czuję się pewniej. Wspaniale, że coś tak prostego, jak oddzielne toalety, zmieniło tak wiele w moim życiu. Mam nadzieję, że inne szkoły w naszej wiosce także otrzymają podobne wsparcie. 

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Program UNICEF WASH w szkołach w Mjanmie (Birma)
Napisane przez Shwe Yamin Khin

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej