Marzenia Fatumaty

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
_X8A9780_rtr_aktu

Szeroki uśmiech Fatumaty to pierwsza rzecz, którą zauważa się po wejściu na oddział położniczy Centralnego Ośrodka Zdrowia w Sikasso. Ta pogodna, 24-letnia dziewczyna obydwa tu staż. Ma dwa marzenia. Po pierwsze pragnie zostać położną. Po drugie chce ratować życie dzieci, które w tak trudnych warunkach przychodzą na świat w Mali.

Fatumata pochodzi z Mopti. To miasto położone w środkowej części kraju, około 7 godzin drogi na północ od Sikasso. Nie jest tam teraz bezpiecznie, dlatego dziewczyna cieszy się, że może odbywać staż na południu kraju, gdzie jest znacznie spokojniej. Przyjechała tu dopiero półtora miesiąca temu, ale widać, że swoim wesołym usposobieniem zjednała sobie resztę personelu oddziału.

Praca na oddziale położniczym nie jest łatwa. Do Centralnego Ośrodka Zdrowia trafiają najcięższe przypadki z całego regionu.

Fatumata mówi o braku środków i odpowiedniego sprzętu, a przecież tu i tak szansę na przeżycie mamy i dziecka są dużo większe niż podczas porodu w domu (zaledwie 12% porodów w regionie Sikasso odbywa się przy udziale wykwalifikowanego personelu medycznego). Lekarze i pielęgniarki robią wszystko co w ich mocy, aby uratować jak najwięcej dzieci. 

_X8A9741_out_aktu
_MG_3072_aktu

Fatumata pokazuje nam instalację z żarówek, którą zbudowali lekarze, aby utrzymywać ciało noworodków w odpowiedniej temperaturze. Ośrodek nie dysponuje inkubatorami, nie zawsze starcza leków.

Kiedy rozmawiamy trwa pora deszczowa i bardzo wiele dzieci i matek choruje na malarię i infekcje płuc. Te choroby dziesiątkują dzieci, choć wiemy, jak im zapobiegać. UNICEF wspiera Ośrodek dostarczając leki i sprzęt medyczny, ale potrzeby są jeszcze większe. Magazyn dysponuje odżywkami dla niedożywionych dzieci, są szczepionki, brakuje jednak zestawów porodowych i leków dla ciężarnych mam. Dlatego razem z Fatumatą apelujemy o pomoc.

Za pomocą naszej strony przekaż darowiznę, którą przeznaczymy na wyposażenie ośrodków zdrowia w aparaturę medyczną służącą do ratowania życia dzieci w Mali (m. in. inkubatory, resuscytatory). Apelujemy o każdą pomoc!

Pomóż dziecku w Mali bezpiecznie przyjść na świat.

banner_528x220

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej