Miałam 15 lat i nie wiedziałam, co robić

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Nikt nie przygotował Bridget na pierwszą w jej życiu miesiączkę.

© UNICEF/Sukali

Bridget Banda ma 18 lat i jest jedną z uczennic 7. klasy szkoły podstawowej Mfera w dystrykcie Chikwawa w południowym Malawi. 3 lata temu przeżyła nagłe zaskoczenie, gdy dostała pierwszej miesiączki podczas lekcji dla 150 uczniów.

Miałam 15 lat i nie wiedziałam, co robić. Nikt mnie do tego nie przygotował. Gdy chłopcy zobaczyli plamy krwi na moim mundurku, śmiali się ze mnie przez cała drogę powrotną do domu. Nie chodziłam do szkoły przez tydzień. Wstydziłam się. Nie mogłam wrócić na lekcje, póki nie odzyskałam choć trochę pewności, że będę mogła ponownie spojrzeć tym chłopcom w twarz – wspomina Bridget.

W szkole Bridget nie było dostępu do środków higienicznych oraz bezpiecznego miejsca, w którym dorastające dziewczęta mogłyby zmienić podpaski. Każdego miesiąca nastolatka z tych powodów opuszczała lekcje.

Lekcja w szkole podstawowej Mfera w dystrykcie Chikwawa w południowym Malawi

© UNICEF/Malawi

Obecnie Bridget i inne dorastające dziewczęta w szkole Mfera nie martwią się już o swoje zdrowie menstruacyjne. W 2021 r. nauczyciele i członkowie lokalnej społeczności stworzyli w szkole oddzielną przebieralnię dla dziewcząt. Tego samego roku (przy wsparciu UNICEF), przeszkolono nauczycieli i grupę matek w zakresie zdrowia menstruacyjnego i higieny.

Bridget otrzymała pięć podpasek wielokrotnego użytku i mogła wyrzucić starą, niewygodną bieliznę. Nowe podpaski są miękkie i delikatne. Piorę je i zmieniam, gdy jest to potrzebne – wyjaśnia. Bridget twierdzi, że poprawa higieny menstruacyjnej przywróciła jej poczucie własnej wartości i godności.

Nastolatka jest wdzięczna nauczycielom i matkom za zorganizowanie zebrania dla chłopców i dziewcząt na temat zmian związanych z dojrzewaniem. Po spotkaniu chłopcy, którzy wcześniej się z nas śmiali, mówią teraz kolegom, by traktowali nas z szacunkiem. Uwielbiamy to – mówi Bridget.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Bridget Banda ma 18 lat i jest jedną z uczennic 7. klasy szkoły podstawowej

© UNICEF/Malawi

Tabu wokół miesiączkowania w Malawi
James Chavula

Zobacz również

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Współczesna dynamiczna i złożona rzeczywistość gospodarcza coraz częściej pokazuje, że efektywnie prowadzony biznes powinien brać pod uwagę także kwestie społeczne i humanitarne. O wzajemnych benefitach dobrze zbudowanych i starannie prowadzonych relacji sektora pozarządowego oraz świata biznesu mówić będzie Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Więcej
Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Na platformie Spotify jest już dostępny drugi sezon podcastu UNICEF, pt. „W Mojej Głowie”. Ten sezon, oparty na programie Self-Help Plus (SH+) Światowej Organizacji Zdrowia, oferuje młodym ludziom praktyczne narzędzia do radzenia sobie ze stresem i promowania zdrowia psychicznego.

Więcej
3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej