Miałam 15 lat i nie wiedziałam, co robić

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Nikt nie przygotował Bridget na pierwszą w jej życiu miesiączkę.

© UNICEF/Sukali

Bridget Banda ma 18 lat i jest jedną z uczennic 7. klasy szkoły podstawowej Mfera w dystrykcie Chikwawa w południowym Malawi. 3 lata temu przeżyła nagłe zaskoczenie, gdy dostała pierwszej miesiączki podczas lekcji dla 150 uczniów.

Miałam 15 lat i nie wiedziałam, co robić. Nikt mnie do tego nie przygotował. Gdy chłopcy zobaczyli plamy krwi na moim mundurku, śmiali się ze mnie przez cała drogę powrotną do domu. Nie chodziłam do szkoły przez tydzień. Wstydziłam się. Nie mogłam wrócić na lekcje, póki nie odzyskałam choć trochę pewności, że będę mogła ponownie spojrzeć tym chłopcom w twarz – wspomina Bridget.

W szkole Bridget nie było dostępu do środków higienicznych oraz bezpiecznego miejsca, w którym dorastające dziewczęta mogłyby zmienić podpaski. Każdego miesiąca nastolatka z tych powodów opuszczała lekcje.

Lekcja w szkole podstawowej Mfera w dystrykcie Chikwawa w południowym Malawi

© UNICEF/Malawi

Obecnie Bridget i inne dorastające dziewczęta w szkole Mfera nie martwią się już o swoje zdrowie menstruacyjne. W 2021 r. nauczyciele i członkowie lokalnej społeczności stworzyli w szkole oddzielną przebieralnię dla dziewcząt. Tego samego roku (przy wsparciu UNICEF), przeszkolono nauczycieli i grupę matek w zakresie zdrowia menstruacyjnego i higieny.

Bridget otrzymała pięć podpasek wielokrotnego użytku i mogła wyrzucić starą, niewygodną bieliznę. Nowe podpaski są miękkie i delikatne. Piorę je i zmieniam, gdy jest to potrzebne – wyjaśnia. Bridget twierdzi, że poprawa higieny menstruacyjnej przywróciła jej poczucie własnej wartości i godności.

Nastolatka jest wdzięczna nauczycielom i matkom za zorganizowanie zebrania dla chłopców i dziewcząt na temat zmian związanych z dojrzewaniem. Po spotkaniu chłopcy, którzy wcześniej się z nas śmiali, mówią teraz kolegom, by traktowali nas z szacunkiem. Uwielbiamy to – mówi Bridget.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Bridget Banda ma 18 lat i jest jedną z uczennic 7. klasy szkoły podstawowej

© UNICEF/Malawi

Tabu wokół miesiączkowania w Malawi
James Chavula

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej
Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzież z całej Polski wypracowała listę zagadnień, jakie są dla nich szczególnie istotne i jakie powinny być według nich uwzględnione w kontekście europejskim.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej