Miałam 15 lat i nie wiedziałam, co robić

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Nikt nie przygotował Bridget na pierwszą w jej życiu miesiączkę.

© UNICEF/Sukali

Bridget Banda ma 18 lat i jest jedną z uczennic 7. klasy szkoły podstawowej Mfera w dystrykcie Chikwawa w południowym Malawi. 3 lata temu przeżyła nagłe zaskoczenie, gdy dostała pierwszej miesiączki podczas lekcji dla 150 uczniów.

Miałam 15 lat i nie wiedziałam, co robić. Nikt mnie do tego nie przygotował. Gdy chłopcy zobaczyli plamy krwi na moim mundurku, śmiali się ze mnie przez cała drogę powrotną do domu. Nie chodziłam do szkoły przez tydzień. Wstydziłam się. Nie mogłam wrócić na lekcje, póki nie odzyskałam choć trochę pewności, że będę mogła ponownie spojrzeć tym chłopcom w twarz – wspomina Bridget.

W szkole Bridget nie było dostępu do środków higienicznych oraz bezpiecznego miejsca, w którym dorastające dziewczęta mogłyby zmienić podpaski. Każdego miesiąca nastolatka z tych powodów opuszczała lekcje.

Lekcja w szkole podstawowej Mfera w dystrykcie Chikwawa w południowym Malawi

© UNICEF/Malawi

Obecnie Bridget i inne dorastające dziewczęta w szkole Mfera nie martwią się już o swoje zdrowie menstruacyjne. W 2021 r. nauczyciele i członkowie lokalnej społeczności stworzyli w szkole oddzielną przebieralnię dla dziewcząt. Tego samego roku (przy wsparciu UNICEF), przeszkolono nauczycieli i grupę matek w zakresie zdrowia menstruacyjnego i higieny.

Bridget otrzymała pięć podpasek wielokrotnego użytku i mogła wyrzucić starą, niewygodną bieliznę. Nowe podpaski są miękkie i delikatne. Piorę je i zmieniam, gdy jest to potrzebne – wyjaśnia. Bridget twierdzi, że poprawa higieny menstruacyjnej przywróciła jej poczucie własnej wartości i godności.

Nastolatka jest wdzięczna nauczycielom i matkom za zorganizowanie zebrania dla chłopców i dziewcząt na temat zmian związanych z dojrzewaniem. Po spotkaniu chłopcy, którzy wcześniej się z nas śmiali, mówią teraz kolegom, by traktowali nas z szacunkiem. Uwielbiamy to – mówi Bridget.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Bridget Banda ma 18 lat i jest jedną z uczennic 7. klasy szkoły podstawowej

© UNICEF/Malawi

Tabu wokół miesiączkowania w Malawi
James Chavula

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej