Radhika, Aarti i Pragya obalają mity na temat menstruacji

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Radhika tłumaczy swojej matce Durgavati Devi zasady higieny menstruacyjnej przed ich domem w Amini koło Varanasi w stanie Uttar Pradesh.

© UNICEF/Bhardwaj

Radhika, Aarti i Pragya to młode dziewczęta z Uttar Pradesh, które skutecznie rozprawiają się ze stereotypami i mitami wokół menstruacji, funkcjonującymi w ich społeczności. Po przeszkoleniu przez UNICEF edukują kobiety, jak zadbać o zdrowie i komfort podczas menstruacji.

Pochodzą z rodzin, gdzie okres jest tematem tabu. W swoich domach nie mają dostępu do toalet i zaplecza sanitarnego. Pomimo tych niedogodności, wiele młodych dziewcząt takich jak Radhika, Aarti i Pragya czynnie działa na rzecz normalizowania tematu menstruacji w swoich społecznościach.

Córka tłumaczy swojej matce zasady higieny menstruacyjnej

© UNICEF/Bhardwaj

We wiosce Amini 19-letnia Radhika Pal mieszka w domu bez łazienki. W wieku 14 lat dostała pierwszą miesiączkę. Matka wręczyła jej kawałek materiału i powiedziała, by używała go co miesiąc. Podobnie jak większość dziewcząt z wioski, o menstruacji nie dowiedziała się niczego więcej. Młode kobiety nie posiadają wiedzy o przyczynach zmian zachodzących w ich ciałach. Z kolei te starsze często mają błędne pojęcie o menstruacji i trzymają się dyskryminujących norm i zwyczajów.

Brak łazienki i odpowiedniej wiedzy bardzo jej doskwierał. Wszystko zmieniło się po szkoleniu z higieny menstruacyjnej przeprowadzonemu przez UNICEF. Dzięki niemu Radhika dowiedziała się jak funkcjonuje ciało podczas menstruacji. Zdała sobie też sprawę, że okes nie jest niczym wstydliwym, a zupełnie naturalnym procesem. Zaczęła też zachęcać inne kobiety do korzystania z konsultacji lekarskich podczas miesiączki.

W jej społeczności funkcjonuje wiele mitów na temat okresu. Jeden z nich dotyczy utylizacji odpadów menstruacyjnych. Wyrzucane są przy domach, co powoduje rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. Radhika popularyzuje spalanie tego typu odpadów, ale napotyka na sprzeciw ze strony starszych kobiet, włączając w to nawet swoją matkę. Pozostaje jednak nieugięta w obalaniu mitów wokół menstruacji.

Tutaj wiele kobiet wierzy, że spalanie odpadów menstruacyjnych uniemożliwi im zajście w ciążę lub urodzenie dziecka – tłumaczy Radisha.

Córka tłumaczy swojej matce zasady higieny menstruacyjnej

© UNICEF/Bhardwaj

Radhika tłumaczy swojej matce Durgavati Devi zasady higieny menstruacyjnej przed ich domem w Amini koło Varanasi w stanie Uttar Pradesh.

W okolicy jest więcej dziewcząt, które dzielą się wiedzą na temat menstruacji. Jedne z nich to Aarti i Pragya, które także działają w podobny sposób. Te młode kobiety z samego serca Indii stały się lokalnymi aktywistkami. Dzięki wiedzy, którą otrzymały, mogą skutecznie zmieniać poglądy i postawy wobec menstruacji w swoich społecznościach.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Córka tłumaczy swojej matce zasady higieny menstruacyjnej

© UNICEF/Bhardwaj

Spotkanie z młodymi dziewczętami z Uttar Pradesh,które normalizują temat menstruacji.
Furkan Latif Khan, VARANASI, Indie

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej