Tia, młoda dziewczyna nie do zatrzymania

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Uśmiechnięta Tia pozuje z piłką do futsalu na podwórku szkolnym w Larantuka.

© UNICEF/Al Asad

Tia ma 11 lat i mieszka w Larantuka na wyspie Flores w Indonezji. Jest uczennicą 6. klasy w jednej z lokalnych szkół podstawowych. Tia uwielbia grać w futstal i gdy o nim mówi to szeroko się uśmiecha. Jednak rok wcześniej nie miała tak wielu powodów do radości.

Gdy Tia była w 5 klasie, jako pierwsza dostała okresu. Ku jej dużemu zdziwieniu dowiedziała się, że musi przestrzegać wielu zasad i zwyczajów, o których wcześniej nie miała pojęcia. Ze względu na stereotypy związane z menstruacją nie pozwolono jej myć włosów i często zabraniano jej wychodzić z domu. Tia przeżyła też rozczarowanie, gdy nie pozwolono jej chodzić na zajęcia sportowe w szkole i grać w futsal na boisku nieopodal domu.

Uśmiechnięta Tia pozuje z piłką do futsalu na podwórku szkolnym w Larantuka

© UNICEF/Al Asad

Przełom nastąpił w styczniu 2023, gdy szkoła Tii została włączona do programu UNICEF dotyczącego higieny menstruacyjnej. Tia otrzymała dostęp do OkyApp - aplikacji śledzącej cykl menstruacyjny, stworzonej przez dziewczęta dla dziewcząt.

Moje doświadczenia z pierwszego roku menstruacji były ciężkie i deprymujące. Ale przy pomocy tego nowego kalendarzyka mogę łatwo dowiedzieć się nowych rzeczy o okresie i mniej się denerwować – mówi Tia

OkyApp jest aplikacją mobilną zaprojektowaną, by pomagać dorastającym dziewczętom w poznawaniu faktów na temat menstruacji w angażujący sposób. W aplikacji mogą śledzić, jak cykl menstruacyjny wpływa na ich ciało i nastrój. Dzięki spersonalizowanym funkcjom mogą planować i otrzymywać wskazówki, jak podczas okresu pozostać zdrową, szczęśliwą i aktywną.

OkyApp jest dostępna online i offl ine, co pozwala młodym dziewczętom, takim jak Tia korzystać z niej kiedykolwiek i gdziekolwiek, łącznie z odległymi obszarami, gdzie dostęp do internetu pozostaje ograniczony. Aplikacja pomaga także matce Tii inicjować rozmowy z córką na tematy, które przez wiele osób w ich społecznościach uważane są za tabu.

Uczniowie 6. klasy w jednej z lokalnych szkół podstawowych w Larantuka na wyspie Flores

© UNICEF/Al Asad

Uczestnicząc w programie i posługując się aplikacją OkyApp, Tia zrozumiała, że wiele rzeczy, które słyszała o menstruacji, to mity. Nabrała pewności siebie, ponieważ może w łatwy sposób śledzić przebieg swojego cyklu i planować mecze piłki nożnej, futsalu czy siatkówki. A co najważniejsze, ma teraz pełną świadomość, że menstruacja nie przeszkodzi jej w uprawianiu ulubionych sportów.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Uśmiechnięte dziewczęta w szkole

© UNICEF/Al Asad

Pomagamy uczennicom na wyspie Flores pozostać aktywnymi podczas menstruacji.
UNICEF Indonesia

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej