Tia, młoda dziewczyna nie do zatrzymania

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Uśmiechnięta Tia pozuje z piłką do futsalu na podwórku szkolnym w Larantuka.

© UNICEF/Al Asad

Tia ma 11 lat i mieszka w Larantuka na wyspie Flores w Indonezji. Jest uczennicą 6. klasy w jednej z lokalnych szkół podstawowych. Tia uwielbia grać w futstal i gdy o nim mówi to szeroko się uśmiecha. Jednak rok wcześniej nie miała tak wielu powodów do radości.

Gdy Tia była w 5 klasie, jako pierwsza dostała okresu. Ku jej dużemu zdziwieniu dowiedziała się, że musi przestrzegać wielu zasad i zwyczajów, o których wcześniej nie miała pojęcia. Ze względu na stereotypy związane z menstruacją nie pozwolono jej myć włosów i często zabraniano jej wychodzić z domu. Tia przeżyła też rozczarowanie, gdy nie pozwolono jej chodzić na zajęcia sportowe w szkole i grać w futsal na boisku nieopodal domu.

Uśmiechnięta Tia pozuje z piłką do futsalu na podwórku szkolnym w Larantuka

© UNICEF/Al Asad

Przełom nastąpił w styczniu 2023, gdy szkoła Tii została włączona do programu UNICEF dotyczącego higieny menstruacyjnej. Tia otrzymała dostęp do OkyApp - aplikacji śledzącej cykl menstruacyjny, stworzonej przez dziewczęta dla dziewcząt.

Moje doświadczenia z pierwszego roku menstruacji były ciężkie i deprymujące. Ale przy pomocy tego nowego kalendarzyka mogę łatwo dowiedzieć się nowych rzeczy o okresie i mniej się denerwować – mówi Tia

OkyApp jest aplikacją mobilną zaprojektowaną, by pomagać dorastającym dziewczętom w poznawaniu faktów na temat menstruacji w angażujący sposób. W aplikacji mogą śledzić, jak cykl menstruacyjny wpływa na ich ciało i nastrój. Dzięki spersonalizowanym funkcjom mogą planować i otrzymywać wskazówki, jak podczas okresu pozostać zdrową, szczęśliwą i aktywną.

OkyApp jest dostępna online i offl ine, co pozwala młodym dziewczętom, takim jak Tia korzystać z niej kiedykolwiek i gdziekolwiek, łącznie z odległymi obszarami, gdzie dostęp do internetu pozostaje ograniczony. Aplikacja pomaga także matce Tii inicjować rozmowy z córką na tematy, które przez wiele osób w ich społecznościach uważane są za tabu.

Uczniowie 6. klasy w jednej z lokalnych szkół podstawowych w Larantuka na wyspie Flores

© UNICEF/Al Asad

Uczestnicząc w programie i posługując się aplikacją OkyApp, Tia zrozumiała, że wiele rzeczy, które słyszała o menstruacji, to mity. Nabrała pewności siebie, ponieważ może w łatwy sposób śledzić przebieg swojego cyklu i planować mecze piłki nożnej, futsalu czy siatkówki. A co najważniejsze, ma teraz pełną świadomość, że menstruacja nie przeszkodzi jej w uprawianiu ulubionych sportów.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Uśmiechnięte dziewczęta w szkole

© UNICEF/Al Asad

Pomagamy uczennicom na wyspie Flores pozostać aktywnymi podczas menstruacji.
UNICEF Indonesia

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej