Tia, młoda dziewczyna nie do zatrzymania

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Uśmiechnięta Tia pozuje z piłką do futsalu na podwórku szkolnym w Larantuka.

© UNICEF/Al Asad

Tia ma 11 lat i mieszka w Larantuka na wyspie Flores w Indonezji. Jest uczennicą 6. klasy w jednej z lokalnych szkół podstawowych. Tia uwielbia grać w futstal i gdy o nim mówi to szeroko się uśmiecha. Jednak rok wcześniej nie miała tak wielu powodów do radości.

Gdy Tia była w 5 klasie, jako pierwsza dostała okresu. Ku jej dużemu zdziwieniu dowiedziała się, że musi przestrzegać wielu zasad i zwyczajów, o których wcześniej nie miała pojęcia. Ze względu na stereotypy związane z menstruacją nie pozwolono jej myć włosów i często zabraniano jej wychodzić z domu. Tia przeżyła też rozczarowanie, gdy nie pozwolono jej chodzić na zajęcia sportowe w szkole i grać w futsal na boisku nieopodal domu.

Uśmiechnięta Tia pozuje z piłką do futsalu na podwórku szkolnym w Larantuka

© UNICEF/Al Asad

Przełom nastąpił w styczniu 2023, gdy szkoła Tii została włączona do programu UNICEF dotyczącego higieny menstruacyjnej. Tia otrzymała dostęp do OkyApp - aplikacji śledzącej cykl menstruacyjny, stworzonej przez dziewczęta dla dziewcząt.

Moje doświadczenia z pierwszego roku menstruacji były ciężkie i deprymujące. Ale przy pomocy tego nowego kalendarzyka mogę łatwo dowiedzieć się nowych rzeczy o okresie i mniej się denerwować – mówi Tia

OkyApp jest aplikacją mobilną zaprojektowaną, by pomagać dorastającym dziewczętom w poznawaniu faktów na temat menstruacji w angażujący sposób. W aplikacji mogą śledzić, jak cykl menstruacyjny wpływa na ich ciało i nastrój. Dzięki spersonalizowanym funkcjom mogą planować i otrzymywać wskazówki, jak podczas okresu pozostać zdrową, szczęśliwą i aktywną.

OkyApp jest dostępna online i offl ine, co pozwala młodym dziewczętom, takim jak Tia korzystać z niej kiedykolwiek i gdziekolwiek, łącznie z odległymi obszarami, gdzie dostęp do internetu pozostaje ograniczony. Aplikacja pomaga także matce Tii inicjować rozmowy z córką na tematy, które przez wiele osób w ich społecznościach uważane są za tabu.

Uczniowie 6. klasy w jednej z lokalnych szkół podstawowych w Larantuka na wyspie Flores

© UNICEF/Al Asad

Uczestnicząc w programie i posługując się aplikacją OkyApp, Tia zrozumiała, że wiele rzeczy, które słyszała o menstruacji, to mity. Nabrała pewności siebie, ponieważ może w łatwy sposób śledzić przebieg swojego cyklu i planować mecze piłki nożnej, futsalu czy siatkówki. A co najważniejsze, ma teraz pełną świadomość, że menstruacja nie przeszkodzi jej w uprawianiu ulubionych sportów.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Uśmiechnięte dziewczęta w szkole

© UNICEF/Al Asad

Pomagamy uczennicom na wyspie Flores pozostać aktywnymi podczas menstruacji.
UNICEF Indonesia

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej