Jest ciężko. O tych sprawach się nie rozmawia. Zużyte podpaski higieniczne trzymam w plastikowej torbie, dopóki nie przyjedzie śmieciarka, by opróżnić główny kontener na odpady. Niestety przyjeżdża tylko raz na tydzień – mówi bardzo wstydliwie 19-letnia Zaw Mar Luu, która mieszka w obozie dla uchodźców w Kaczin w Mjanmie.
Podobnie jak Zaw Mar Luu, kobiety i dorastające dziewczęta żyjące w obozach dla uchodźców w Mjanmie, walczą, by przeżyć okres bezpiecznie i godnie. Dla wielu z nich głównym problemem jest brak darmowych podpasek oraz prywatności w namiotach, w których może mieszkać nawet 6 osób. Takie warunki nie zapewniają nawet miejsca na wysuszenie po praniu wielorazowych podpasek. Ponadto podczas pory deszczowej panuje duża wilgotność, co sprzyja rozwijaniu się infekcji.
W Mjanmie coraz mniej środków publicznych przeznaczanych jest na walkę z ubóstwem menstruacyjnym. W stanie Kaczin zaledwie jedna trzecia kobiet i dziewcząt używa podpasek.
Dzięki wsparciu UNICEF (oraz lokalnych organizacji) w obozie dla uchodźców w Kaczin odbywają się regularne spotkania edukacyjne dotyczące menstruacji. Podczas nich kobiety i dziewczęta mogą otwarcie porozmawiać o swoich problemach, dowiedzieć się więcej o swoim ciele i otrzymać darmowe środki higieniczne, w tym podpaski jednorazowe.
Spotkania są także okazją do omówienia rozwiązań, które poprawiają komfort kobiet i dziewcząt podczas okresu. Jednym z nich jest stworzenie systemu, w którym pojemniki na zużyte podpaski zostałyby umieszczone wewnątrz toalet, by zapewnić większą prywatność podczas miesiączkowania.
Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.
Edukacja i darmowe środki higieniczne
Macarena Aguilar