Ubóstwo menstruacyjne w obozach dla uchodźców w Kaczin (Mjanma)

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNICEF i partnerzy rozdają podpaski i bieliznę dziewczętom w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Mjanmie

© UNICEF/Nyan Zay Htet

Jest ciężko. O tych sprawach się nie rozmawia. Zużyte podpaski higieniczne trzymam w plastikowej torbie, dopóki nie przyjedzie śmieciarka, by opróżnić główny kontener na odpady. Niestety przyjeżdża tylko raz na tydzień – mówi bardzo wstydliwie 19-letnia Zaw Mar Luu, która mieszka w obozie dla uchodźców w Kaczin w Mjanmie.

Podobnie jak Zaw Mar Luu, kobiety i dorastające dziewczęta żyjące w obozach dla uchodźców w Mjanmie, walczą, by przeżyć okres bezpiecznie i godnie. Dla wielu z nich głównym problemem jest brak darmowych podpasek oraz prywatności w namiotach, w których może mieszkać nawet 6 osób. Takie warunki nie zapewniają nawet miejsca na wysuszenie po praniu wielorazowych podpasek. Ponadto podczas pory deszczowej panuje duża wilgotność, co sprzyja rozwijaniu się infekcji. 

W Mjanmie coraz mniej środków publicznych przeznaczanych jest na walkę z ubóstwem menstruacyjnym. W stanie Kaczin zaledwie jedna trzecia kobiet i dziewcząt używa podpasek.

UNICEF i partnerzy rozdają podpaski i bieliznę dziewczętom w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Mjanmie

© UNICEF/Htet

Dzięki wsparciu UNICEF (oraz lokalnych organizacji) w obozie dla uchodźców w Kaczin odbywają się regularne spotkania edukacyjne dotyczące menstruacji. Podczas nich kobiety i dziewczęta mogą otwarcie porozmawiać o swoich problemach, dowiedzieć się więcej o swoim ciele i otrzymać darmowe środki higieniczne, w tym podpaski jednorazowe.

Spotkania są także okazją do omówienia rozwiązań, które poprawiają komfort kobiet i dziewcząt podczas okresu. Jednym z nich jest stworzenie systemu, w którym pojemniki na zużyte podpaski zostałyby umieszczone wewnątrz toalet, by zapewnić większą prywatność podczas miesiączkowania.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Spotkania są także okazją do omówienia rozwiązań, które poprawiają komfort kobiet i dziewcząt podczas okresu

© UNICEF/Htet

Edukacja i darmowe środki higieniczne
Macarena Aguilar

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej