190 zabitych i 1700 rannych dzieci - eskalacja kryzysu humanitarnego w Sudanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Eskalacja kryzysu humanitarnego w Sudanie

©UNICEF/Younis

Od trzech tygodni skala kryzysu humanitarnego w Sudanie stale rośnie. Jak w każdym konflikcie zbrojnym, to dzieci są najbardziej zagrożone.Dokładamy wszelkich starań, aby uchronić je przed niebezpieczeństwem. Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF, wzywa strony konfliktu do przestrzegania zobowiązań prawnych wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i zapewnienia, że dzieci nie znajdą na linii ognia. Także ataki na placówki medyczne, szkoły oraz infrastrukturę wodną i sanitarną muszą ustać.

Sytuacja w Sudanie jest katastrofalna. Dzieci nadal znajdują się na bezpośredniej linii ognia.

©UNICEF/Relano

Sytuacja w Sudanie jest katastrofalna. Dzieci nadal znajdują się na bezpośredniej linii ognia. Jeszcze nie jesteśmy w stanie określić pełnej skali strat, ale UNICEF otrzymał raporty, z których wynika, że 190 dzieci zostało zabitych, a 1700 rannych. Dla dobra sudańskich dzieci przemoc musi się skończyć – powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Od 15 kwietnia dzieci w Sudanie doświadczają przerażającej skali przemocy. Wraz z rodzinami uciekają przed zagrożeniem w bezpieczniejsze, południowe regiony kraju lub poza jego granice – do Czadu, Egiptu i Republiki Środkowoafrykańskiej. UNICEF dostarcza tam niezbędne zasoby, w tym leki i artykuły medyczne, by pokryć potrzeby zdrowotne, np. dla 60 tys. osób szukających schronienia w Egipcie. Wśród dzieci przesiedlonych do tego kraju potwierdzono przypadki zachorowań na odrę.

Pracownicy humanitarni również nie są bezpieczni. Zostali zaatakowani, a placówki niosące pomoc humanitarną, pojazdy i magazyny z zasobami - w tym te należące do UNICEF - zostały splądrowane lub zniszczone.

©UNICEF/Mostafa

Pracownicy humanitarni również nie są bezpieczni. Zostali zaatakowani, a placówki niosące pomoc humanitarną, pojazdy i magazyny z zasobami - w tym te należące do UNICEF - zostały splądrowane lub zniszczone.

Te ataki osłabiają naszą zdolność do niesienia najpilniejszej pomocy dzieciom w całym kraju. Odcinają je od ratującej życie opieki medycznej, odpowiedniego żywienia, źródeł czystej wody i zaplecza sanitarnego. Kluczowe jest, aby strony konfliktu przestrzegały prawa międzynarodowego poprzez zapewnienie, że organizacje humanitarne mogą bezpiecznie działać na miejscu i wspierać ludność cywilną – mówi Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

UNICEF Polska uruchomił zbiórkę, dzięki której wsparcie dla dzieci w Sudanie będzie nadal udzielane.

©UNICEF/Moussa

UNICEF Polska uruchomił zbiórkę, dzięki której wsparcie dla dzieci w Sudanie będzie nadal udzielane. Stały dopływ środków zapewnia nieprzerwane dostawy produktów humanitarnych i pozwala zapewniać sudańskim dzieciom ochronę, opiekę medyczną, czystą wodę i wsparcie psychologiczne. 

Dzieci w Sudanie potrzebują Twojej pomocy.

Dzieci w Sudanie potrzebują Twojej pomocy.

© UNICEF/Lok Ying Lau

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej