40 000 dzieci w Iraku potrzebuje pilnej pomocy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN021459_Med-Res

24 czerwca 2016 r. – 85 000 rodzin uciekło z irackiego miasta Al-Falludża i okolicznych miejscowości w regionie Al-Anbar.

UNICEF szacuje, że wśród nich jest niemal 40 000 dzieci.

Większość osób szuka schronienia u krewnych oraz w obozach dla uchodźców. Największy z nich znajduje się 40 km od Bagdadu. UNICEF jest zaniepokojony doniesieniami o przetrzymywaniu około 8200 mężczyzn, z czego ponad 1200 to młodzi chłopcy. Niektórzy z nich mogą mieć nawet 14 lat. Wiele kobiet musi teraz samodzielnie zatroszczyć się o swoje rodziny. Nie mają pewności, czy jeszcze kiedyś ujrzą swoich mężów i synów.

Według UNICEF, obozy, do których dotarły osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów są bardzo przepełnione. Brakuje w nich wody, żywności i schronienia. Dzieci często muszą przebywać długie godziny na otwartej przestrzeni, w wysokich temperaturach. Istniejąca w obozach infrastruktura jest przeciążona, a pomoc niewystarczająca.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby zapewnić ratującą życie pomoc. Od 1 czerwca dostarczyliśmy pomoc żywnościową i wodno-sanitarną do niemal 80 000 osób, które musiały opuścić swoje domy. UNICEF prowadzi również kampanie szczepień przeciwko polio i odrze.

UNICEF szacuje, że tylko w jednym obozie dla uchodźców znajduje się 18 000 dzieci w wieku szkolnym, które od września powinny rozpocząć nowy rok szkolny. Obecnie korzystają z tymczasowych miejsc do nauki, które dają im namiastkę normalności. Dzieci otrzymują tam również pomoc psychologiczną. Wiele z nich doświadczyło ogromnego stresu i traumy. UNICEF robi wszystko, aby dotrzeć z pomocą do każdego potrzebującego dziecka.

Pomóc można wchodząc na stronę www.unicef.pl/pomoc

Pomagam_UNICEF

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej