40 000 dzieci w Iraku potrzebuje pilnej pomocy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN021459_Med-Res

24 czerwca 2016 r. – 85 000 rodzin uciekło z irackiego miasta Al-Falludża i okolicznych miejscowości w regionie Al-Anbar.

UNICEF szacuje, że wśród nich jest niemal 40 000 dzieci.

Większość osób szuka schronienia u krewnych oraz w obozach dla uchodźców. Największy z nich znajduje się 40 km od Bagdadu. UNICEF jest zaniepokojony doniesieniami o przetrzymywaniu około 8200 mężczyzn, z czego ponad 1200 to młodzi chłopcy. Niektórzy z nich mogą mieć nawet 14 lat. Wiele kobiet musi teraz samodzielnie zatroszczyć się o swoje rodziny. Nie mają pewności, czy jeszcze kiedyś ujrzą swoich mężów i synów.

Według UNICEF, obozy, do których dotarły osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów są bardzo przepełnione. Brakuje w nich wody, żywności i schronienia. Dzieci często muszą przebywać długie godziny na otwartej przestrzeni, w wysokich temperaturach. Istniejąca w obozach infrastruktura jest przeciążona, a pomoc niewystarczająca.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby zapewnić ratującą życie pomoc. Od 1 czerwca dostarczyliśmy pomoc żywnościową i wodno-sanitarną do niemal 80 000 osób, które musiały opuścić swoje domy. UNICEF prowadzi również kampanie szczepień przeciwko polio i odrze.

UNICEF szacuje, że tylko w jednym obozie dla uchodźców znajduje się 18 000 dzieci w wieku szkolnym, które od września powinny rozpocząć nowy rok szkolny. Obecnie korzystają z tymczasowych miejsc do nauki, które dają im namiastkę normalności. Dzieci otrzymują tam również pomoc psychologiczną. Wiele z nich doświadczyło ogromnego stresu i traumy. UNICEF robi wszystko, aby dotrzeć z pomocą do każdego potrzebującego dziecka.

Pomóc można wchodząc na stronę www.unicef.pl/pomoc

Pomagam_UNICEF

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej