40 000 dzieci w Iraku potrzebuje pilnej pomocy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN021459_Med-Res

24 czerwca 2016 r. – 85 000 rodzin uciekło z irackiego miasta Al-Falludża i okolicznych miejscowości w regionie Al-Anbar.

UNICEF szacuje, że wśród nich jest niemal 40 000 dzieci.

Większość osób szuka schronienia u krewnych oraz w obozach dla uchodźców. Największy z nich znajduje się 40 km od Bagdadu. UNICEF jest zaniepokojony doniesieniami o przetrzymywaniu około 8200 mężczyzn, z czego ponad 1200 to młodzi chłopcy. Niektórzy z nich mogą mieć nawet 14 lat. Wiele kobiet musi teraz samodzielnie zatroszczyć się o swoje rodziny. Nie mają pewności, czy jeszcze kiedyś ujrzą swoich mężów i synów.

Według UNICEF, obozy, do których dotarły osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów są bardzo przepełnione. Brakuje w nich wody, żywności i schronienia. Dzieci często muszą przebywać długie godziny na otwartej przestrzeni, w wysokich temperaturach. Istniejąca w obozach infrastruktura jest przeciążona, a pomoc niewystarczająca.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby zapewnić ratującą życie pomoc. Od 1 czerwca dostarczyliśmy pomoc żywnościową i wodno-sanitarną do niemal 80 000 osób, które musiały opuścić swoje domy. UNICEF prowadzi również kampanie szczepień przeciwko polio i odrze.

UNICEF szacuje, że tylko w jednym obozie dla uchodźców znajduje się 18 000 dzieci w wieku szkolnym, które od września powinny rozpocząć nowy rok szkolny. Obecnie korzystają z tymczasowych miejsc do nauki, które dają im namiastkę normalności. Dzieci otrzymują tam również pomoc psychologiczną. Wiele z nich doświadczyło ogromnego stresu i traumy. UNICEF robi wszystko, aby dotrzeć z pomocą do każdego potrzebującego dziecka.

Pomóc można wchodząc na stronę www.unicef.pl/pomoc

Pomagam_UNICEF

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej