Dla Każdego Dziecka – zdrowa i szczęśliwa przyszłość

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN0327674

UNICEF opublikował globalny raport podsumowujący działania organizacji w ubiegłym roku. W 2019 r. organizacja dostarczyła pomoc humanitarną dzieciom i ich rodzinom w 281 kryzysach humanitarnych w 96 krajach.

Ten rok był szczególnie trudny dla dzieci na całym świecie. Oprócz ubóstwa, konfliktów, głodu i przesiedleń, a także wyzwań spowodowanych utrudnionym dostępem do podstawowych usług czy brakiem przestrzegania praw dzieci, najmłodszych dotykają obecnie konsekwencje pandemii COVID-19. Kryzys społeczny, ekonomiczny, zdrowotny i żywnościowy dotknął miliony dzieci i ich rodzin na całym świecie.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, dzieci potrzebują skutecznego, konsekwentnego i długoterminowego wsparcia. UNICEF niesie pomoc dzieciom od ponad 70 lat dzięki jego pomysłodawcy, którym był Polak – dr Ludwik Rajchman. Organizacja dostarcza nie tylko pomoc ratującą życie, ale wspiera całe społeczności w rozwoju systemów, które pozwolą im radzić sobie z kryzysem w przyszłości.

W 2019 r. UNICEF wraz z partnerami dotarł do 307 mln dzieci poniżej 5. roku życia, aby uchronić je przed niedożywieniem. Organizacja zapewniła edukację 17 mln dzieci, które nie chodziły do szkoły, a 4 mln młodych ludzi pomogła w rozwoju umiejętności. Dzięki działaniom UNICEF, 18,3 mln ludzi otrzymało dostęp do wody pitnej, a 5,5 mln – do sanitariatów.

Dzięki wsparciu Darczyńców i organizacji partnerskich, UNICEF w 2019 r.:

  • wspierał programy żywnościowe w ponad 120 krajach;
  • umożliwił przyjście na świat 27,4 mln dzieci w ośrodkach medycznych wspieranych przez organizację w krajach z wysokim wskaźnikiem umieralności matek i noworodków;
  • pomagał dzieciom w przetrwaniu i rozwoju w 152 krajach;
  • umożliwił dostęp do edukacji dla 17 mln dzieci, które nie chodziły do szkoły;
  • w porównaniu do 2018 r., o 35% zwiększył liczbę dzieci zarejestrowanych po narodzeniu.

 

Dzięki zaangażowaniu Darczyńców, partnerów biznesowych, mediów, Ambasadorów Dobrej Woli i wielu innych osób wspierających każdego dnia działania UNICEF, możemy nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom na całym świecie. W tym roku oraz w kolejnych latach, wsparcie będzie niezbędne, aby nieść ratującą życie pomoc, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Każdy może wesprzeć działania UNICEF, przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/pomoc. Nawet najmniejsze wsparcie pozwoli zmienić życie dzieci i dać im nadzieję na lepszą przyszłość.

Pełną treść globalnego raportu rocznego UNICEF można pobrać (w języku angielskim) ze strony: https://www.unicef.org/reports/annual-report-2019

 

###

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od ponad 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej informacji na stronie unicef.pl

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej