Dzieci w Syrii nie mogą dłużej czekać. Podpisz apel UNICEF Polska i pomóż zakończyć wojnę!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Dzieci w Syrii nie mogą dłużej czekać. Podpisz apel UNICEF Polska i pomóż zakończyć wojnę!

© UNICEF/Suleiman

Syryjskie dzieci od ponad 10 lat są ofiarami jednego z najbardziej brutalnych konfliktów zbrojnych na świecie. Każdego dnia tracą zdrowie i życie. Wiele z nich nie zna innej rzeczywistości niż przemoc i strach. UNICEF Polska przygotował apel do społeczności międzynarodowej o pilne podjęcie wszelkich możliwych działań w celu ratowania syryjskich dzieci i zapewnienia im bezpieczeństwa. Każdy może się pod nim podpisać za pośrednictwem strony: unicef.pl/apel-syria.

W tym roku minęła dekada od wybuchu wojny w Syrii. Tylko według oficjalnych danych, niemal 12 tys. dzieci zostało zabitych lub rannych, a ponad 5,7 tys. zostało zmuszonych do walk. Dzieci często są okaleczane i tracą życie z powodu min i niewybuchów. Co najmniej 3 mln najmłodszych nie chodzi do szkoły, a ponad 500 tys. jest chronicznie niedożywionych.

Długotrwała wojna i pogłębiający się kryzys gospodarczy wyniszczają Syrię. Od początku konfliktu kraj ten cofnął się gospodarczo o ponad 40 lat. Rodzin nie stać na zakup nawet podstawowych produktów. W tym roku UNICEF w Syrii odnotował najwyższą liczbę osób potrzebujących pomocy humanitarnej od początku konfliktu.

Aleppo jak Warszawa

Wszystkie strony konfliktu naruszają międzynarodowe prawo humanitarne i prawa człowieka. Infrastruktura cywilna – wodociągi, szkoły, szpitale są zniszczone, a ograniczenie w dostępie do żywności jest stosowane jako niezgodna z prawem taktyka wojenna. Zniszczenia są ogromne.

Dzisiejsze sceny z Syrii przypominają te z II wojny światowej. Aleppo wygląda jak Warszawa po Powstaniu Warszawskim w 1944 r. W podobnych ruinach jak te sprzed 77 lat mieszkają dziś dorośli i dzieci – Syryjczycy. Ich sytuacja jest dramatyczna. Polki i Polacy wiedzą, czym jest wojna. Wiemy też, jak ważny jest pokój, wzajemna pomoc i solidarność. Teraz naszej solidarności potrzebują Syryjczycy.

Apel UNICEF Polska

Pracownicy UNICEF i organizacji partnerskich pomimo wielu utrudnień, niejednokrotnie z narażeniem zdrowia i życia, niosą pomoc dzieciom w Syrii. Zapewniają dostęp do czystej wody, pomoc żywnościową, opiekę medyczną i edukację, również tę ratującą życie – na temat ryzyka związanego z minami i niewybuchami. Jednak ta pomoc to za mało. 

Jedynym sposobem na przerwanie przemocy i odbudowę kraju jest trwały pokój. Dopiero wtedy syryjskie rodziny będą mogły bezpiecznie żyć, a dzieci dorastać i budować swoją przyszłość.
Solidarność i presja społeczna mają ogromną moc. Dlatego UNICEF apeluje do stron konfliktu oraz do wszystkich, którzy mogą przyczynić się do ratowania syryjskich dzieci i zapewnienia im bezpiecznej przyszłości.

UNICEF Polska apeluje o:

  • doprowadzenie do zawieszenia broni i podjęcie wszelkich możliwych działań mogących zakończyć wojnę i dać szansę na normalne życie syryjskim dzieciom;
  • umożliwienie organizacjom takim jak UNICEF bezpiecznego dotarcia z pomocą do poszkodowanych dzieci i ich rodzin;
  • zaprzestanie ataków na ludność cywilną i infrastrukturę tak, aby domy, szkoły, szpitale i wodociągi były bezpieczne i dostępne dla dzieci.

Dołącz do nas i powiedz „stop” dla koszmaru dzieci w Syrii! Podpisz apel na stronie: unicef.pl/apel-syria

STOP dla koszmaru dzieci w Syrii!

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej