Innowacje mogą pomóc najbardziej potrzebującym – raport UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Raport UNICEF The State of the World’s Children

Innowacje mogą pomóc najbardziej potrzebującym – raport UNICEF 

W 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka raport UNICEF pt.
The State of the World’s Children przedstawia program na rzecz zmian. 

Nowy Jork, 20 listopada 2014 r. – W najnowszym raporcie opublikowanym w 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka UNICEF apeluje o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz innowacji. Bez nich, korzyści płynące nowoczesnych rozwiązań mogą ominąć miliony dzieci. 

Raport The State of the World’s Children Report – Przemyśleć przyszłość na nowo: Innowacje dla każdego dziecka jest zbiorem najnowocześniejszych rozwiązań, które pojawiły się we wszystkich państwach świata. Wprowadzanie innowacyjnych pomysłów może zaradzić największym problemom dzieci na świecie. Dlatego raport wzywa rządy państw, specjalistów do spraw rozwoju, przedsiębiorstwa, działaczy i przedstawicieli lokalnych społeczności do wspólnej pracy na rzecz promowania najbardziej obiecujących, nowoczesnych projektów. 

Problem braku równości istnieje od zarania dziejów, podobnie jest z innowacjami, które zawsze napędzały postęp ludzkości

powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. W naszym świecie – skomunikowanym teraz jak nigdy – lokalne rozwiązania mogą mieć globalne zastosowanie. Dzieci, które nadal na co dzień doświadczają braku równości i niesprawiedliwości mogłyby skorzystać z takich nowoczesnych rozwiązań

Aby nowe pomysły rozwiązały nasze najstarsze problemy, musimy być bardziej innowacyjni powiedział Lake. Najlepsze rozwiązania dla naszych największych wyzwań będą pochodziły od osób młodych, nastolatków i samych dzieci

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o prawach dziecka w 1989 roku. Od tego czasu nastąpił ogromny postęp w ochronie praw dziecka. Przede wszystkim znacząco zredukowano liczbę zgonów dzieci do 5. roku życia oraz zwiększono dostęp do edukacji i czystej wody. 

Jednakże prawa milionów dzieci są łamane każdego dnia. W państwach słabo rozwiniętych jedno na czworo dzieci jest zmuszane do pracy, a miliony są zaniedbywane, doświadczają dyskryminacji, przemocy fizycznej oraz psychicznej. 

W raporcie UNICEF podkreśla, że innowacyjne rozwiązania stosowane przez ostatnie 25 lat pomogły zmienić sytuację milionów dzieci na świecie. Takimi rozwiązaniami były np. doustne sole nawadniające i żywność terapeutyczna gotowa do spożycia (ready-to-use therapeutic food, RUTF). Sporządzony w formie cyfrowej raport zawiera treści interaktywne, dzięki którym czytelnicy mogą podzielić się swoimi własnymi pomysłami i innowacjami. Raport wymienia także wybitne nowoczesne rozwiązania stosowane na całym świecie, które przyczyniają się do poprawy jakości życia, m.in.:

  • Solar Ear – pierwszy na świecie ładowalny akumulator baterii do aparatów słuchowych; dedykowany społecznościom, które cierpią na brak regularnego dostępu do elektryczności; może być ładowany zwykłym prądem, energią słoneczną, a nawet wtyczką od telefonu komórkowego (Tendekayi Katsiga, Deaftronics, Botswana / Zimbabwe)
  • Vibrasor – urządzenie zbudowane przez dwie nastolatki z Kolumbii; pomaga osobom z wadami słuchu w bezpiecznym poruszaniu się po zatłoczonych miastach (Isamar Cartagena, Katherine Fernandez)
  • Pływające szkoły, które zapewniają całoroczny dostęp do edukacji dla dzieci mieszkających na terenach zalewowych w Bangladeszu (Mohammed Rezwan, Dyrektor Generalny organizacji pozarządowej Shidhulai Swanirvar Sangstha)
  • Generator zasilany moczem stworzony przez cztery nastolatki z Nigerii, który pomaga społecznościom pozbawionym dostępu do elektryczności (Nigeria)
  • Nowe metody zaangażowania młodzieży w Liberii poprzez U-report – system oparty na telefonii komórkowej, który pomaga zbadać, jakie kwestie są najważniejsze dla młodych ludzi (UNICEF, Liberia)

Na świecie jest bardzo wielu młodych wynalazców, nawet w najodleglejszych rejonach. Są oni mocno zaangażowani w zmienianie świata dla dzieci powiedział Bisman Deu, 16-latek z Chandigarh w Indiach. Jego wynalazek jest również wymieniony w raporcie UNICEF. Chłopiec stworzył materiał budowlany pochodzący z odpadów ryżowych.

Każdy naród ma inne problemy i każda osoba znajduje inne rozwiązanie powiedział Deu. Musimy uczyć się jedni od drugich, połączyć siły jako społeczność globalna i tworzyć koncepcje, które mogą mieć realne znaczenie.

UNICEF, który działa w ponad 190 krajach, nadał priorytet innowacyjnym projektom tworząc ośrodki na całym świecie m.in. w Afganistanie, Chile, Kosowie, Ugandzie i Zambii. Ośrodki te mają za zadanie opracowywać nowe sposoby współpracy z partnerami, a także wspierać lokalne talenty.

Podziel się swoimi pomysłami na www.unicef.org/innovation

###

Informacje dla dziennikarzy: 

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. 

O UNICEF Innovation

UNICEF Innovation jest to interdyscyplinarny zespół osób z całego świata, którego zadaniem jest identyfikacja i ocena technologii oraz praktyk, które wspomagają pracę UNICEF na rzecz poprawy życia dzieci na świecie. 

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej