Konflikt w Sudanie zagrożeniem dla milionów dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Konflikt w Sudanie zagrożeniem dla milionów dzieci

© UNICEF/Mojtba Moawia Mahmoud

Narastający od 15 kwietnia konflikt zbrojny w Sudanie z każdym dniem pogłębia skalę zniszczeń i przynosi rosnącą liczbę ofiar. W kraju już wcześniej doświadczającym jednego z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych na świecie tysiące ludzi zostało rannych, a dziesiątki tysięcy w obawie o swoje bezpieczeństwo i życie musiało opuścić domy. 

Jeszcze przed rozpoczęciem obecnego konfliktu skala potrzeb w Sudanie była ogromna i stale rosła, a najbardziej na kryzysową sytuację narażone były dzieci. 

Konflikt w Sudanie zagrożeniem dla milionów dzieci

© UNICEF/Le Du

Jedna trzecia ludności, ok. 15,8 mln osób wymagało pomocy humanitarnej, a w tej liczbie mieści się ponad 8,5 mln dzieci. 

Mimo szeroko zakrojonego wsparcia, Sudan ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników niedożywienia dzieci. Trwający kryzys zakłócił ratujące życie leczenie ok. 50 tys. dzieci cierpiących na ciężkie ostre niedożywienie (SAM), które są zarejestrowane w programach zdrowotnych. 

Zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego doświadcza w Sudanie ponad 3 mln dzieci, z czego ponad 600 tys. cierpi na ciężkie ostre niedożywienie.

Konflikt w Sudanie zagrożeniem dla milionów dzieci

© UNICEF/Abdalrasol

Częste akty przemocy poważnie wpłynęły na usługi zdrowotne – jedna trzecia sudańskich placówek medycznych już nie funkcjonuje. Z powodu ciągłych przerw w dostawie prądu i paliwa ucierpiały łańcuchy chłodnicze, utrzymujące w odpowiednim stanie zapasy szczepionek i insuliny o wartości ponad 40 mln dol. Zagraża to życiu milionów dzieci w kraju, w którym już wcześniej wskaźniki szczepień wyraźnie spadały. Miliony niedostatecznie zaszczepionych lub w ogóle nieszczepionych dzieci narażonych jest na śmiertelne choroby, takie jak odra i polio.

Jednocześnie, prawie 12 mln ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych i pewnych źródeł wody, a także usług sanitarnych i higienicznych. W Sudanie żyje też ok. miliona uchodźców, a liczba wewnętrznie przesiedlonych, zmuszonych do opuszczenia swoich domów zbliża się do 4 mln. 

Konflikt w Sudanie zagrożeniem dla milionów dzieci

© UNICEF/Le Du

Trwające starcia pchnęły do takiego kroku kolejne dziesiątki tysięcy, szczególnie dotykając dzieci. Grozi im werbunek do zbrojnych grup i wymuszony udział w walkach, mogą także doświadczać przemocy seksualnej.

W obliczu gwałtownej eskalacji przemocy poważnie zagrażającej życiu dzieci w Sudanie UNICEF Polska apeluje o pomoc Darczyńców. Wpłaty Darczyńców, a szczególnie regularne wsparcie, przyczynią się do zapewnienia nieprzerwanego łańcucha dostaw produktów humanitarnych i działań pomocowych na miejscu. Pozwolą zapewnić dzieciom opiekę medyczną, lekarstwa, szczepienia, czystą wodę, ochronę i wsparcie psychologiczne. 

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej