Konflikt w Sudanie zagrożeniem dla milionów dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Konflikt w Sudanie zagrożeniem dla milionów dzieci

© UNICEF/Mojtba Moawia Mahmoud

Narastający od 15 kwietnia konflikt zbrojny w Sudanie z każdym dniem pogłębia skalę zniszczeń i przynosi rosnącą liczbę ofiar. W kraju już wcześniej doświadczającym jednego z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych na świecie tysiące ludzi zostało rannych, a dziesiątki tysięcy w obawie o swoje bezpieczeństwo i życie musiało opuścić domy. 

Jeszcze przed rozpoczęciem obecnego konfliktu skala potrzeb w Sudanie była ogromna i stale rosła, a najbardziej na kryzysową sytuację narażone były dzieci. 

Konflikt w Sudanie zagrożeniem dla milionów dzieci

© UNICEF/Le Du

Jedna trzecia ludności, ok. 15,8 mln osób wymagało pomocy humanitarnej, a w tej liczbie mieści się ponad 8,5 mln dzieci. 

Mimo szeroko zakrojonego wsparcia, Sudan ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników niedożywienia dzieci. Trwający kryzys zakłócił ratujące życie leczenie ok. 50 tys. dzieci cierpiących na ciężkie ostre niedożywienie (SAM), które są zarejestrowane w programach zdrowotnych. 

Zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego doświadcza w Sudanie ponad 3 mln dzieci, z czego ponad 600 tys. cierpi na ciężkie ostre niedożywienie.

Konflikt w Sudanie zagrożeniem dla milionów dzieci

© UNICEF/Abdalrasol

Częste akty przemocy poważnie wpłynęły na usługi zdrowotne – jedna trzecia sudańskich placówek medycznych już nie funkcjonuje. Z powodu ciągłych przerw w dostawie prądu i paliwa ucierpiały łańcuchy chłodnicze, utrzymujące w odpowiednim stanie zapasy szczepionek i insuliny o wartości ponad 40 mln dol. Zagraża to życiu milionów dzieci w kraju, w którym już wcześniej wskaźniki szczepień wyraźnie spadały. Miliony niedostatecznie zaszczepionych lub w ogóle nieszczepionych dzieci narażonych jest na śmiertelne choroby, takie jak odra i polio.

Jednocześnie, prawie 12 mln ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych i pewnych źródeł wody, a także usług sanitarnych i higienicznych. W Sudanie żyje też ok. miliona uchodźców, a liczba wewnętrznie przesiedlonych, zmuszonych do opuszczenia swoich domów zbliża się do 4 mln. 

Konflikt w Sudanie zagrożeniem dla milionów dzieci

© UNICEF/Le Du

Trwające starcia pchnęły do takiego kroku kolejne dziesiątki tysięcy, szczególnie dotykając dzieci. Grozi im werbunek do zbrojnych grup i wymuszony udział w walkach, mogą także doświadczać przemocy seksualnej.

W obliczu gwałtownej eskalacji przemocy poważnie zagrażającej życiu dzieci w Sudanie UNICEF Polska apeluje o pomoc Darczyńców. Wpłaty Darczyńców, a szczególnie regularne wsparcie, przyczynią się do zapewnienia nieprzerwanego łańcucha dostaw produktów humanitarnych i działań pomocowych na miejscu. Pozwolą zapewnić dzieciom opiekę medyczną, lekarstwa, szczepienia, czystą wodę, ochronę i wsparcie psychologiczne. 

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej