Konflikt w Syrii trwa już 10 lat. 90% dzieci potrzebuje wsparcia

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
UNICEF: Konflikt w Syrii trwa już 10 lat. 90% dzieci potrzebuje wsparcia

© UNICEF/Sanadiki

Według najnowszych danych, w ciągu ostatniej dekady w Syrii zostało zabitych lub rannych prawie 12 000 dzieci. To średnio ponad troje dzieci dziennie. Przemoc, kryzys gospodarczy i pandemia COVID-19 doprowadzają rodziny na skraj wytrzymałości, alarmuje UNICEF.

Wojna w Syrii sprawiła, że życie i przyszłość pokolenia dzieci wisi na włosku, ostrzega UNICEF. Sytuacja wielu rodzin jest niepewna, a prawie 90% dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej. To wzrost aż o 20% tylko w ciągu ostatniego roku. 

To nie może być jedynie kolejna ponura statystyka, niezauważona przez świat, podczas gdy dzieci i rodziny w Syrii wciąż cierpią, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Ich podstawowe potrzeby muszą zostać zaspokojone. Społeczność międzynarodowa powinna włożyć pełen wysiłek w przywrócenie pokoju w Syrii i zjednoczenie się w pomocy dla dzieci.

Dekada toczącego się konfliktu wpłynęła destruktywnie na dzieci i rodziny w Syrii: 

 • W ciągu ostatniego roku cena za przeciętne zakupy żywnościowe wzrosła o ponad 230%
 • Ponad 0,5 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na zahamowanie wzrostu w wyniku przewlekłego niedożywienia;
 • Prawie 2,45 mln dzieci w samej Syrii i dodatkowo 750 000 syryjskich dzieci w krajach ościennych nie uczęszcza do szkoły. 40% z nich to dziewczęta; 
 • Według zweryfikowanych danych, w latach 2011-2020: 
  • Prawie 12 000 dzieci zostało zabitych lub rannych;
  • Ponad 5700 dzieci zostało zmuszonych do walk. Niektóre z nich miały zaledwie siedem lat;
  • Ponad 1300 placówek edukacyjnych i medycznych zostało zaatakowanych;
 • Liczba dzieci wykazujących objawy stresu psychologicznego podwoiła się w 2020 r. Ciągłe narażenie na przemoc, szok i traumę ma znaczący wpływ na ich zdrowie psychiczne, co powoduje zarówno krótko- jak i długotrwałe konsekwencje.
UNICEF: Konflikt w Syrii trwa już 10 lat. 90% dzieci potrzebuje wsparcia

© UNICEF/Akacha

Sytuacja w północnej Syrii jest szczególnie niepokojąca. Na północnym zachodzie kraju miliony dzieci zostało przesiedlonych. Wiele rodzin, w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, uciekało wielokrotnie, niektóre nawet siedem razy. Przeżyły one kolejną, długą zimę, zmagając się z trudnymi warunkami pogodowymi, w tym z ulewnymi deszczami i śniegiem. Całe rodziny mieszkały w namiotach, szałasach oraz zniszczonych lub niewykończonych budynkach. Ponad 75% poważnych naruszeń praw dziecka odnotowanych w 2020 r. miało miejsce właśnie na północnym zachodzie kraju.

W obozie dla uchodźców Al-Hol i w innych obozach w całej północno-wschodniej Syrii mieszka 27 500 dzieci sześćdziesięciu różnych narodowości i tysiące - narodowości syryjskiej. W ostatnim czasie w Al-Hol doszło do nasilenia aktów przemocy, co zagraża życiu dzieci i podkreśla potrzebę długoterminowych rozwiązań, w tym reintegracji z lokalnymi społecznościami lub bezpiecznej repatriacji dzieci do ich krajów pochodzenia.

Ponadto liczba dzieci-uchodźców w krajach ościennych od 2012 roku wzrosła ponad dziesięciokrotnie i wynosi obecnie 2,5 mln. Kraje sąsiednie goszczą 83% całkowitej liczby syryjskich uchodźców na świecie. To dodatkowo obciąża już i tak przeciążone lokalne społeczności.

W odpowiedzi na sytuację w Syrii, w ciągu ostatniej dekady UNICEF rozszerzył swoje działania, aby zaspokoić zarówno najpilniejsze, jak i długoterminowe potrzeby ludności. W samym 2020 roku, stając przed istotnymi wyzwaniami, w tym szybko rozwijającą się pandemią COVID-19, UNICEF kontynuował dostarczanie ratującej życie pomocy humanitarnej dzieciom i ich rodzinom, w Syrii i krajach sąsiednich:

 • Prawie 900 000 dzieci otrzymało rutynowe szczepienia lub zostało zaszczepionych przeciwko odrze;
 • Ponad 400 000 dzieci otrzymało wsparcie psychologiczne;
 • Ponad 3,7 mln dzieci uzyskało dostęp do edukacji formalnej i nieformalnej;
 • Ponad 5,4 mln osób uzyskało dostęp do wody pitnej dzięki ulepszeniu systemów zaopatrzenia w wodę; 
 • Ponad 55 mln ludzi otrzymało informacje o środkach bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia, w odpowiedzi na pandemię COVID-19. 
UNICEF: Konflikt w Syrii trwa już 10 lat. 90% dzieci potrzebuje wsparcia

© UNICEF/Akacha

Mija 10 lat od wybuchu wojny w Syrii. UNICEF przypomina walczącym stronom, oraz tym, którzy mają na nie wpływ i całej społeczności międzynarodowej, że:

 • Organizacje humanitarne, takie jak UNICEF, pilnie potrzebują wsparcia i funduszy, aby dostarczyć pomoc syryjskim dzieciom. W tym roku UNICEF apeluje o 1,4 mld dolarów na działania pomocowe w Syrii i krajach sąsiednich; 
 • Dzieci, które były powiązane z grupami zbrojnymi, szczególnie tymi w północno-wschodniej Syrii, muszą zostać zintegrowane z lokalnymi społecznościami. Dzieci obcokrajowców muszą bezpiecznie wrócić do krajów pochodzenia;
 • Strony konfliktu muszą powstrzymać się od ataków na dzieci i infrastrukturę cywilną, w tym szkoły, szpitale, kliniki i punkty poboru wody; 
 • Apelujemy o wznowienie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie pomocy transgranicznej, co pozwoli na kontynuację dostarczania ratującej życie pomocy przez granice Syrii; 
 • W tej wojnie nie ma zwycięzców, a największe straty ponoszą syryjskie dzieci. Nadszedł czas, aby walczące strony odłożyły broń i zasiadły do stołu negocjacyjnego. Pokój i dyplomacja to jedyna droga do zakończenia konfliktu.

Pomimo ogromnych wyzwań, z którymi się mierzą, dzieci i młodzież z Syrii pokazują nam kwintesencję wytrwałości i determinacji, powiedział Ted Chaiban, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Ich determinacja, aby się uczyć, pokonywać przeciwności losu i budować lepszą przyszłość, jest godna podziwu. W ciągu ostatniej dekady UNICEF wspierał naród syryjski i kraje przyjmujące uchodźców dotkniętych przez jedną z najbardziej wyniszczających wojen w najnowszej historii. Kontynuujemy swoją działalność w tym regionie dla syryjskich dzieci i społeczności przyjmujących oraz liczymy na hojne wsparcie społeczności międzynarodowej.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej