Konflikt w Syrii trwa już 10 lat. 90% dzieci potrzebuje wsparcia

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
UNICEF: Konflikt w Syrii trwa już 10 lat. 90% dzieci potrzebuje wsparcia

© UNICEF/Sanadiki

Według najnowszych danych, w ciągu ostatniej dekady w Syrii zostało zabitych lub rannych prawie 12 000 dzieci. To średnio ponad troje dzieci dziennie. Przemoc, kryzys gospodarczy i pandemia COVID-19 doprowadzają rodziny na skraj wytrzymałości, alarmuje UNICEF.

Wojna w Syrii sprawiła, że życie i przyszłość pokolenia dzieci wisi na włosku, ostrzega UNICEF. Sytuacja wielu rodzin jest niepewna, a prawie 90% dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej. To wzrost aż o 20% tylko w ciągu ostatniego roku. 

To nie może być jedynie kolejna ponura statystyka, niezauważona przez świat, podczas gdy dzieci i rodziny w Syrii wciąż cierpią, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Ich podstawowe potrzeby muszą zostać zaspokojone. Społeczność międzynarodowa powinna włożyć pełen wysiłek w przywrócenie pokoju w Syrii i zjednoczenie się w pomocy dla dzieci.

Dekada toczącego się konfliktu wpłynęła destruktywnie na dzieci i rodziny w Syrii: 

 • W ciągu ostatniego roku cena za przeciętne zakupy żywnościowe wzrosła o ponad 230%
 • Ponad 0,5 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na zahamowanie wzrostu w wyniku przewlekłego niedożywienia;
 • Prawie 2,45 mln dzieci w samej Syrii i dodatkowo 750 000 syryjskich dzieci w krajach ościennych nie uczęszcza do szkoły. 40% z nich to dziewczęta; 
 • Według zweryfikowanych danych, w latach 2011-2020: 
  • Prawie 12 000 dzieci zostało zabitych lub rannych;
  • Ponad 5700 dzieci zostało zmuszonych do walk. Niektóre z nich miały zaledwie siedem lat;
  • Ponad 1300 placówek edukacyjnych i medycznych zostało zaatakowanych;
 • Liczba dzieci wykazujących objawy stresu psychologicznego podwoiła się w 2020 r. Ciągłe narażenie na przemoc, szok i traumę ma znaczący wpływ na ich zdrowie psychiczne, co powoduje zarówno krótko- jak i długotrwałe konsekwencje.
UNICEF: Konflikt w Syrii trwa już 10 lat. 90% dzieci potrzebuje wsparcia

© UNICEF/Akacha

Sytuacja w północnej Syrii jest szczególnie niepokojąca. Na północnym zachodzie kraju miliony dzieci zostało przesiedlonych. Wiele rodzin, w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, uciekało wielokrotnie, niektóre nawet siedem razy. Przeżyły one kolejną, długą zimę, zmagając się z trudnymi warunkami pogodowymi, w tym z ulewnymi deszczami i śniegiem. Całe rodziny mieszkały w namiotach, szałasach oraz zniszczonych lub niewykończonych budynkach. Ponad 75% poważnych naruszeń praw dziecka odnotowanych w 2020 r. miało miejsce właśnie na północnym zachodzie kraju.

W obozie dla uchodźców Al-Hol i w innych obozach w całej północno-wschodniej Syrii mieszka 27 500 dzieci sześćdziesięciu różnych narodowości i tysiące - narodowości syryjskiej. W ostatnim czasie w Al-Hol doszło do nasilenia aktów przemocy, co zagraża życiu dzieci i podkreśla potrzebę długoterminowych rozwiązań, w tym reintegracji z lokalnymi społecznościami lub bezpiecznej repatriacji dzieci do ich krajów pochodzenia.

Ponadto liczba dzieci-uchodźców w krajach ościennych od 2012 roku wzrosła ponad dziesięciokrotnie i wynosi obecnie 2,5 mln. Kraje sąsiednie goszczą 83% całkowitej liczby syryjskich uchodźców na świecie. To dodatkowo obciąża już i tak przeciążone lokalne społeczności.

W odpowiedzi na sytuację w Syrii, w ciągu ostatniej dekady UNICEF rozszerzył swoje działania, aby zaspokoić zarówno najpilniejsze, jak i długoterminowe potrzeby ludności. W samym 2020 roku, stając przed istotnymi wyzwaniami, w tym szybko rozwijającą się pandemią COVID-19, UNICEF kontynuował dostarczanie ratującej życie pomocy humanitarnej dzieciom i ich rodzinom, w Syrii i krajach sąsiednich:

 • Prawie 900 000 dzieci otrzymało rutynowe szczepienia lub zostało zaszczepionych przeciwko odrze;
 • Ponad 400 000 dzieci otrzymało wsparcie psychologiczne;
 • Ponad 3,7 mln dzieci uzyskało dostęp do edukacji formalnej i nieformalnej;
 • Ponad 5,4 mln osób uzyskało dostęp do wody pitnej dzięki ulepszeniu systemów zaopatrzenia w wodę; 
 • Ponad 55 mln ludzi otrzymało informacje o środkach bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia, w odpowiedzi na pandemię COVID-19. 
UNICEF: Konflikt w Syrii trwa już 10 lat. 90% dzieci potrzebuje wsparcia

© UNICEF/Akacha

Mija 10 lat od wybuchu wojny w Syrii. UNICEF przypomina walczącym stronom, oraz tym, którzy mają na nie wpływ i całej społeczności międzynarodowej, że:

 • Organizacje humanitarne, takie jak UNICEF, pilnie potrzebują wsparcia i funduszy, aby dostarczyć pomoc syryjskim dzieciom. W tym roku UNICEF apeluje o 1,4 mld dolarów na działania pomocowe w Syrii i krajach sąsiednich; 
 • Dzieci, które były powiązane z grupami zbrojnymi, szczególnie tymi w północno-wschodniej Syrii, muszą zostać zintegrowane z lokalnymi społecznościami. Dzieci obcokrajowców muszą bezpiecznie wrócić do krajów pochodzenia;
 • Strony konfliktu muszą powstrzymać się od ataków na dzieci i infrastrukturę cywilną, w tym szkoły, szpitale, kliniki i punkty poboru wody; 
 • Apelujemy o wznowienie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie pomocy transgranicznej, co pozwoli na kontynuację dostarczania ratującej życie pomocy przez granice Syrii; 
 • W tej wojnie nie ma zwycięzców, a największe straty ponoszą syryjskie dzieci. Nadszedł czas, aby walczące strony odłożyły broń i zasiadły do stołu negocjacyjnego. Pokój i dyplomacja to jedyna droga do zakończenia konfliktu.

Pomimo ogromnych wyzwań, z którymi się mierzą, dzieci i młodzież z Syrii pokazują nam kwintesencję wytrwałości i determinacji, powiedział Ted Chaiban, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Ich determinacja, aby się uczyć, pokonywać przeciwności losu i budować lepszą przyszłość, jest godna podziwu. W ciągu ostatniej dekady UNICEF wspierał naród syryjski i kraje przyjmujące uchodźców dotkniętych przez jedną z najbardziej wyniszczających wojen w najnowszej historii. Kontynuujemy swoją działalność w tym regionie dla syryjskich dzieci i społeczności przyjmujących oraz liczymy na hojne wsparcie społeczności międzynarodowej.

Zobacz również

5 porad jak radzić sobie ze stresem

5 porad jak radzić sobie ze stresem

Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej