Milion dzieci - uchodźców z Syrii – przerażające skutki przedłużającego się kryzysu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Milion dzieci - uchodzcow z Syrii

Konflikt zbrojny w Syrii trwa już ponad dwa lata. Sytuacja pogarsza się. 
Ponad milion syryjskich dzieci zmuszonych zostało do opuszczenia ojczyzny.

Milion dzieci-uchodźców to nie tylko liczba. To dzieci wygnane z domów, rozdzielone z rodzinami, dzieci, których dramat zaczynamy rozumieć dopiero teraz - powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Wszyscy powinniśmy się wstydzić, ponieważ podczas, gdy my pracujemy, aby ulżyć ich cierpieniu, świat unika odpowiedzialności za te dzieci. Powinniśmy zadać sobie pytanie, jak długo jeszcze możemy sprawiać zawód dzieciom w Syrii – dodał A. Lake.

Walczymy o przeżycie i dobrobyt całej generacji niewinnych dzieci - powiedział António Guterres, Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców. Młodzi ludzie w Syrii tracą domy, członków rodziny, przyszłość. Nawet po bezpiecznym przekroczeniu granicy są wstrząśnięci, załamani i pozbawieni nadziei.

Według tych dwóch organizacji połowę uchodźców z Syrii stanowią dzieci. Większość z nich znajduje się w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. Coraz więcej Syryjczyków ucieka do Afryki Północnej i Europy. Według ostatnich szacunków ponad 740 tys. to dzieci-uchodźcy poniżej 11. roku życia. W Syrii, według doniesień biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, ok. 7 tys. dzieci poniosło śmierć w wyniku konfliktu. UNHCR i UNICEF szacują, że ponad 2 mln dzieci zostało przesiedlonych wewnątrz kraju. 

Obrażenia, strach, stres i traumatyczne przeżycia u tak wielu dzieci to tylko część skutków kryzysu. Obydwie organizacje podkreślają liczne zagrożenia dla dzieci-uchodźców, takie jak zmuszanie dzieci do pracy, przedwczesne małżeństwa, wykorzystanie seksualne i przemyt dzieci.

UNHCR i UNICEF przeprowadzają największą operację humanitarną w historii, organizując pomoc dla milionów potrzebujących rodzin i dzieci.

Przykładem takiej pomocy są akcje szczepień przeprowadzone w tym roku przez UNICEF i jego partnerów w państwach sąsiadujących z Syrią, w których przebywają uchodźcy. Dzięki nim 1,3 mln dzieci- uchodźców oraz mieszkańców krajów pomagających Syryjczykom zostało zaszczepionych przeciw odrze; 167 tys. dzieci otrzymało pomoc psychologiczną oraz socjalną; ponad 118 tys. dzieci zyskało możliwość kontynuowania edukacji, a ponad 222 tys. ludzi otrzymało dostęp do wody.

UNHCR zarejestrował milion dzieci, dzięki czemu potwierdzona została ich tożsamość. UNHCR dba o zapewnienie wszystkim uchodźcom , w tym dzieciom, bezpiecznego schronienia. Jednak, jak zgodnie potwierdzają obydwie agendy, wciąż wiele pozostaje do zrobienia. Na zrealizowanie Regionalnego Planu Pomocy Uchodźcom, który zakłada zaspokojenie najpilniejszych potrzeb uchodźców do grudnia tego roku, potrzeba aż 3 mld USD. Dotychczas udało się zebrać zaledwie 38% tej kwoty.

W związku z kryzysem Syria potrzebuje co najmniej 5 mld USD, aby móc przeznaczyć je na najistotniejsze potrzeby związane z edukacją, opieką zdrowotną oraz ochroną dzieci, także tych mieszkających w społecznościach udzielających schronienia uchodźcom. Wciąż potrzeba środków na usprawnienie systemu rozpoznawania najbardziej narażonych dzieci–uchodźców i zapewnienia im odpowiedniej pomocy. Zbiórka funduszy tylko częściowo rozwiązuje problemy, z jakimi zmagają się dzieci.

Do czasu znalezienia sposobu na zażegnanie kryzysu, strony konfliktu powinny przestać angażować w niego ludność cywilną, a także rekrutować dzieci. Dzieci oraz ich rodziny muszą mieć możliwość bezpiecznego opuszczenia Syrii, a granice muszą pozostać otwarte, aby mogli je przekroczyć bez narażania życia.

Ci, którzy nie stosują się do tych warunków, w świetle międzynarodowego prawa powinni ponieść odpowiedzialność za swoje czyny, zgodnie twierdzą obie organizacje.

Pomagam teraz!

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej