Rośnie skala niedożywienia wśród dzieci w Jemenie

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNICEF Polska - Rośnie skala niedożywienia wśród dzieci w Jemenie

© UNICEF/Almahbashi

Sytuacja dzieci w Jemenie jest dramatyczna. W niektórych regionach kraju nawet co piąte dziecko jest niedożywione i wymaga pilnej pomocy.

W Jemenie wskaźniki ciężkiego ostrego niedożywienia wśród dzieci poniżej 5. roku życia są najwyższe w historii tego kraju. W południowych regionach Jemenu odnotowano nawet ponad pół miliona przypadków niedożywienia. Najnowszą analizę sytuacji przygotował UNICEF, FAO oraz WFP.

Raport dotyczy sytuacji w 133 dystryktach na południu Jemenu. Mieszka tam 1,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia. Autorzy raportu alarmują, że w 2020 roku poziom niedożywienia zwiększył się tam średnio o niemal 10%. Największy wzrost przypadków niedożywienia odnotowano wśród dzieci przed piątymi urodzinami. W tej grupie wiekowej odsetek najmłodszych cierpiących na ciężkie ostre niedożywienie wzrósł w tym roku o 15,5%. To znaczy, że 98 tysięcy dzieci jest na granicy życia i śmierci. 

Sytuację najmłodszych w Jemenie znacznie pogorszyła wojna i upadek gospodarczy. W najbardziej dotkniętych obszarach objętych analizą, jedno na pięcioro dzieci jest poważnie niedożywionych. W Abjan jest to 23% dzieci, w Lahidż 21%, a w Ta’izz - 22%. W okolicach Al-Hudajdy co czwarte dziecko jest poważnie niedożywione (27%). 

Co najmniej ćwierć miliona kobiet ciężarnych i karmiących piersią również potrzebuje natychmiastowej pomocy żywnościowej. Eksperci ONZ ostrzegają, że rzeczywista liczba niedożywionych kobiet i dzieci może być znacznie wyższa.

Jemen od wielu lat jest jednym z najgorszych miejsc do życia dla kobiet i dzieci. Uboga dieta, choroby zakaźne, brak bezpieczeństwa żywnościowego, ograniczony dostęp do opieki medycznej, złe warunki higieniczno-sanitarne oraz wyzwania w dostępie do podstawowych szczepień przeciwko odrze czy polio, to tylko niektóre z czynników kształtujących życie dzieci w tym kraju. Jemen od dawna walczy też z jednym z najwyższych wskaźników niedożywienia na świecie. 

Do tej pory pomoc humanitarna, której celem było leczenie i zapobieganie niedożywieniu, a także zapewnienie pomocy żywnościowej, zapobiegała pogorszeniu sytuacji. Niestety, w 2020 roku te osiągnięcia zostały zaprzepaszczone. Eskalacja konfliktu i upadek gospodarczy, a także przytłaczający wpływ pandemii COVID-19 spowodowały, że Jemeńczycy są na skraju wytrzymałości. Ponadto, wiele projektów humanitarnych, w tym pomoc żywnościowa i wodno-sanitarna zostało przerwanych z powodu braku funduszy. Bez dodatkowych środków finansowych, kontynuacja programów leczenia niedożywienia jest również zagrożona.

Autorzy raportu nadal analizują sytuację w pozostałych regionach Jemenu. Niestety sytuacja może być tam równie alarmująca jak na południu kraju. 

Już w lipcu ostrzegaliśmy, że Jemen jest na krawędzi katastrofalnego w skutkach kryzysu żywnościowego. Jeśli wojna wkrótce się nie zakończy, możemy być świadkami utraty całego pokolenia najmłodszych Jemeńczyków, powiedziała Lisa Grande, Koordynator pomocy humanitarnej dla Jemenu. W ciągu ostatnich dwóch lat robiliśmy wszystko, aby walczyć z głodem w Jemenie. Pomoc humanitarna, której udzieliliśmy, była ogromna. Współpracowaliśmy z władzami, aby załagodzić kryzys ekonomiczny. To straszne, że kiedy ludzie potrzebują nas najbardziej, mamy związane ręce przez brak funduszy na pomoc, dodaje Lisa Grande.

Życie tysięcy kobiet i dzieci jest zagrożone. Potrafimy zapobiegać ostremu niedożywieniu i leczyć je poprzez dostęp do podstawowych usług. Do tego jednak potrzebne są natychmiastowe działania i środki finansowe. Pomoc kobietom i dzieciom powinna być priorytetem, powiedział Philippe Duamelle, Przedstawiciel UNICEF w Jemenie.

Pogarszająca się sytuacja w Jemenie sprawia, że musimy podjąć natychmiastowe działania. Budowanie, przywracanie i podtrzymanie systemu żywności w tym kraju jest kluczowe. Należy również wesprzeć utrzymanie miejsc pracy i umożliwić ludziom produkcję, sprzedaż i konsumpcję różnorodnej oraz wartościowej żywności nawet w czasie kryzysu, powiedział dr Hussein Gadain, Przedstawiciel FAO w Jemenie.

Błędne koło konfliktu i głodu w Jemenie zbiera straszne żniwo wśród najbardziej potrzebujących. Rosnące wskaźniki niedożywienia będą odczuwane przez następne pokolenia Jemeńczyków. Musimy działać teraz, powiedział Laurent Bukera, Dyrektor WFP w Jemenie. 

ONZ apeluje o ponad 50 mln dolarów na pomoc dla Jemenu. Środki pozwolą na wsparcie programów żywnościowych, w tym leczenie niedożywienia u dzieci. Jednocześnie fundusze są niezbędne, aby kontynuować programy wodno-sanitarne, medyczne oraz akcje szczepień.

Sytuacja w Jemenie to największy kryzys humanitarny na świecie. Niemal 80% mieszkańców (24 mln ludzi) potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony, aby przeżyć. 

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej