Pierwsza wizyta nowo powołanej Minister ds. Pomocy Humanitarnej. Beata Kempa odwiedza projekty UNICEF w obozach dla uchodźców syryjskich w Jordanii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
DSC03760_min

Warszawa/Amman, 12 stycznia 2018 r. - W dniach 13-16 stycznia 2018 r. delegacja rządowa na czele z Beatą Kempą, nowo powołanym Ministrem ds. Pomocy Humanitarnej przebywa z wizytą w Jordanii, gdzie odwiedza obozy dla uchodźców syryjskich. UNICEF Polska we współpracy z biurem UNICEF w Jordanii zapoznaje polską delegację z programami pomocowymi prowadzonymi przez organizację na rzecz dzieci - uchodźców w obozach Za’atari i Azraq. To kontynuacja współpracy rozpoczętej jeszcze w ubiegłym roku, kiedy polski oddział UNICEF otrzymał 2 miliony złotych z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na zakup odzieży zimowej dla dzieci w Syrii.

W Jordanii mieszka ponad 1,2 mln Syryjczyków. 654 373 z nich jest zarejestrowanych jako uchodźcy, z czego połowa to dzieci. 21,3% uchodźców mieszka w obozach.

UNICEF niesie pomoc dzieciom-uchodźcom i ich rodzinom od początku powstania obozów w Jordanii.

W Za’atari liczba mieszkańców obozu jest względnie stabilna i wynosi około 80 000 osób, w tym 40 000 dzieci. W obozie Za’atari UNICEF jest organizacją wiodącą w zakresie pomocy wodno-sanitarnej i edukacyjnej, a także współtworzącą programy ochrony dzieci. Z kolei w obozie dla uchodźców Azraq mieszka około 34 463 uchodźców z Syrii, w tym 19 644 dzieci. Pomoc UNICEF realizowana jest na coraz większą skalę, tak aby zaspokoić potrzeby żywnościowe, edukacyjne, ochronne i wodnosanitarne wszystkich mieszkańców obozu.

UNICEF jest również obecny w Syrii, gdzie po ponad 6 latach wojny poszkodowanych jest 6 mln dzieci. Wiele z nich jest rannych i chorych, na skutek konfliktu straciły domy i mieszkają w obozach lub tymczasowych schronieniach. Obecnie dodatkowym zagrożeniem są ujemne temperatury, które zagrażają zdrowiu i życiu dzieci. Dlatego UNICEF Polska prowadzi obecnie kampanię pomocy dzieciom z Syrii w czasie zimy. 30 listopada ub. roku z UNICEF Polska została podpisana umowa, którą z ramienia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów sygnowała Minister Beata Kempa. Na mocy umowy, KPRM wsparła kampanię UNICEF Polska kwotą 2 mln zł.

Cieszymy się, że polski rząd wsparł działania UNICEF w Syrii. Mamy nadzieję, że pomoc ta będzie kontynuowana. W Jordanii chcemy pokazać jak UNICEF, czyli największa organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci na świecie, niesie pomoc dla uchodźców z Syrii i jakie działania mogą być w przyszłości wspierane przez Polskę, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

W związku z przedłużającym się kryzysem syryjskim w ubiegłym roku polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również przekazało na działania UNICEF w ramach Regionalnego Planu na rzecz Uchodźców i Odporności (Regional Refugee and Resilience Plan 2016-2017, 3RP) środki w wysokości 1 850 411 zł. Dodatkowo, w 2017 r. polskie MSZ przekazało 2 mln zł na działania UNICEF we wschodniej Ukrainie oraz 646 600 zł na działania UNICEF w Gruzji w ramach edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od ponad 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

UNICEF Polska – polski oddział Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci jest organizacją pozarządową (stowarzyszeniem) i posiada status organizacji pożytku publicznego. Od 2002 roku, od kiedy Polska została uznana przez ONZ za kraj rozwinięty, skupia swoje działania na niesieniu pomocy dzieciom w najuboższych krajach świata. Oprócz tego realizuje programy edukacyjne angażujące tysiące szkół w Polsce, współpracuje ze światem biznesu i kultury, zawsze na pierwszym miejscu stawiając potrzeby dzieci.

Dodatkowe informacje o sytuacji dzieci i programach pomocowych UNICEF w obozach dla uchodźców syryjskich w Jordanii:

(PDF)

(PDF)

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej