Planujesz urlop? UNICEF apeluje – podróżujmy z głową!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Etyczne Podróże

„Etyczne Podróże” to autorski program UNICEF Polska, który rusza u progu sezonu  wakacyjnego. Organizacja namawia polskich turystów, aby podczas swoich zagranicznych podróży pamiętali o poszanowaniu praw, godności i kultury lokalnych mieszkańców, a zwłaszcza dzieci.

Coraz więcej osób decyduje się na zagraniczne wyjazdy. W ubiegłym roku ponad 48 mln polskich obywateli wyjechało z kraju. Ponad 40% tych wyjazdów miało cel turystyczny*. Bycie podróżnikiem niesie ze sobą wiele wyzwań. Poznawanie nowych kultur i respektowanie zwyczajów panujących w danym miejscu może okazać się dużo bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. W konfrontacji z mieszkańcami odwiedzanych krajów, łatwo jest o nieporozumienia i błędy w ocenie sytuacji wynikające z nieznajomości obyczajów.

Szczególną dbałość o odpowiednią postawę powinniśmy wykazywać względem dzieci, które spotykamy podczas wyjazdów w odległe zakątki świata. One najbardziej odczuwają skutki beztroskiego zachowania turystów.

Z myślą o potrzebach i wyzwaniach przed którymi stoją polscy turyści podczas wakacji, UNICEF Polska opracował program „Etyczne Podróże”. Organizacja stworzyła specjalny kodeks etycznego podróżowania i daje cenne wskazówki, jak być odpowiedzialnym turystą. Apeluje do Polaków, aby przy zetknięciu się z obcymi dla nich obyczajami i ludźmi, pamiętali zwłaszcza o dzieciach, które mogą najbardziej ucierpieć z powodu naszej nieznajomości lokalnych zwyczajów. 

Podróże pozwalają odkrywać nowe regiony i poznawać nowych ludzi. Podczas wyjazdu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasze zachowanie wobec dzieci. Pamiętajmy, że dzieci nie są atrakcją turystyczną. Zastanówmy się choć chwilę, zanim damy pieniądze żebrzącemu dziecku. Etyczne podróże, do których namawiamy Polaków, to propozycja odpowiedzialnej turystyki, która gwarantuje udane i niezapomniane wakacje - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Partnerem programu „Etyczne Podróże” jest biuro podróży ITAKA, które od ponad 3 lat wspiera finansowo realizowane przez UNICEF programy pomocy dzieciom w krajach rozwijających się. Partnerami medialnymi są magazyn NG Traveler oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

Wywiad  inaugurujący program „Etyczne Podróże” dostępny jest na stronie internetowej: http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/875690,Etyczna-turystyka

Zapraszamy również na kolejne rozmowy w relacjach red. Michała Żakowskiego w audycji „Więcej Świata” na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia. Więcej informacji na: www.etycznepodroze.pl

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl

*) Krajowe i zagraniczne wyjazdy Polaków w 2012 roku, Instytut Turystyki Sp. z o.o., Jerzy Łaciak, marzec 2013 r.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej