Ponad 700 mln kobiet na świecie zostało wydanych za mąż jako dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI171632

Warszawa, 16 czerwca 2015 r. - Wczesne małżeństwa odbierają dzieciństwo ogromnej liczbie dziewcząt na świecie. Szacuje się, że ponad 700 mln kobiet na świecie zostało wydanych przedwcześnie za mąż. W Międzynarodowym Dniu Dziecka Afrykańskiego UNICEF przypomina, że małżeństwa dzieci stanowią pogwałcenie praw człowieka, hamują prawidłowy rozwój dziewcząt, skutkują przedwczesną ciążą i społecznym wykluczeniem. Niektóre społeczności niesłusznie wierzą, że małżeństwo ochroni młode dziewczęta przed przemocą na tle seksualnym.

Dziewczęta, które nie wychodzą za mąż jako dzieci mają większą szansę na ukończenie szkoły, a w przyszłości są mniej narażone na choroby przenoszone drogą płciową, na przemoc w rodzinie oraz komplikacje w czasie ciąży i porodu. W państwach afrykańskich  komplikacje podczas ciąży i porodu są główną przyczyną zgonów matek w wieku 15-19 lat. Dzieci urodzone przez nastoletnie matki częściej cierpią z powodu niedożywienia i są o 60% bardziej narażone na śmierć w pierwszym roku życia.

Główną przyczyną zawierania wczesnych małżeństw jest ubóstwo. Ubodzy rodzice wydają za mąż swoje młode córki, aby zmniejszyć liczbę dzieci pozostających na ich utrzymaniu. Państwa z niskim poziomem PKB odznaczają się zwykle wysokim wskaźnikiem małżeństw dzieci. To zjawisko jest najpowszechniejsze w krajach Azji Południowej oraz w państwach afrykańskich.

W Afryce co trzecia dziewczynka jest wydawana za mąż przed ukończeniem 18. roku życia, a 1 na 9 przed ukończeniem 15. roku życia.

Małżeństwa dzieci utrwalają błędne koło ubóstwa, ponieważ dziewczęta  przestają chodzić do szkoły, nie otrzymują szkolenia zawodowego i nie mają własnego źródła dochodu. Dlatego należy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im możliwość kształcenia. Każdy rok nauki zmniejsza prawdopodobieństwo wczesnego małżeństwa. W Mozambiku 60% dziewcząt bez jakiegokolwiek wykształcenia wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Wśród tych, które ukończyły szkołę średnią ten wskaźnik wynosi zaledwie 10%.

Jeśli utrzymamy tempo zmian na tym samym poziomie, jak przez ostatnie 30 lat, to do 2050 r. uchronimy 470 mln dziewcząt przed wczesnym małżeństwem. Ale ze względu na wzrost liczby ludności, rzeczywista liczba skrzywdzonych w ten sposób dziewcząt pozostanie co najmniej tak wysoka, jak dziś.

Bez intensywnych i wspólnych działań wszystkich grup społecznych nadal setki milionów dziewcząt będzie doświadczać głębokiej, trwałej i zupełnie niepotrzebnej krzywdy. 

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej