Raport ONZ: Głód wciąż zagraża milionom ludzi na świecie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
RaportONZ_1

Raport ONZ: Głód wciąż zagraża milionom ludzi na świecie

Nowy Jork, lipiec 2019 r. - W 2018 r. około 820 mln ludzi (czyli co 9 człowiek na świecie) nie miało wystarczającej ilości pożywienia. W porównaniu do 2017 r. to wzrost o 9 mln. Liczba głodujących osób rośnie już trzeci rok z rzędu. To sprawia, że wyeliminowanie głodu do 2030 r. będzie bardzo trudne do osiągnięcia. 

Zmniejszanie o połowę liczby dzieci dotkniętych zahamowaniem wzrostu jest zbyt wolne. Wolno zmniejsza się też liczba dzieci z niską masą urodzeniową. Jednocześnie wzrasta na całym świecie liczba osób z nadwagą i otyłością. Problem ten dotyczy zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym oraz dorosłych.

Na każdym kontynencie kobiety bardziej niż mężczyźni są narażone na brak bezpieczeństwa żywnościowego. Największa dysproporcja jest w Ameryce Łacińskiej.

Skala naszych działań na rzecz zwalczania głodu musi być jeszcze większa, a współpraca wielosektorowa, napisali we wstępie do raportu dyrektorzy pięciu organizacji-autorów dokumentu: FAO, IFAD, UNICEF, WFP i WHO.

Liczba głodujących osób rośnie zwłaszcza w krajach dotkniętych spowolnieniem gospodarczym. Najbardziej cierpią osoby ubogie.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Afryce, gdzie głód to powszechny problem. We Wschodniej Afryce nawet 30% populacji jest dotknięta niedożywieniem. Sytuację pogarszają zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne i spowolnienie gospodarcze.

Największa liczba osób głodujących żyje w Azji (ponad 500 milionów), a zwłaszcza w południowej części kontynentu. Łącznie w Afryce i Azji mieszka 9 na 10 dzieci dotkniętych zahamowaniem wzrostu i przyrostu masy ciała. Ponadto, w Afryce i Azji mieszka 3 na 4 wszystkich dzieci z nadwagą. Jest to głównie spowodowane niezdrową dietą.

Autorzy raportu szacują, że ponad 2 miliardy ludzi na świecie, głównie w krajach o niskich i średnich dochodach, nie ma regularnego dostępu do zdrowej, pożywnej i wystarczającej ilości pożywienia. Nieregularny dostęp do żywności jest także wyzwaniem dla 8% mieszkańców Ameryki Północnej i Europy.

Najważniejsze fakty z raportu:

  • Liczba głodujących ludzi na świecie w 2018 r.: 821,6 mln (co 9 człowiek na świecie)
    • Azja: 513,9 mln
    • Afryka: 256,1 mln
    • Ameryka Łacińska i Karaiby: 42,5 mln
  • Liczba osób nie posiadających bezpieczeństwa żywnościowego: 2 mld (26,4%)
  • Dzieci z niską masą urodzeniową: 20,5 mln (1 na 7 noworodków)
  • Dzieci poniżej 5. roku życia dotknięte zahamowaniem wzrostu: 148,9 mln (21,9%)
  • Dzieci poniżej 5 roku życia dotknięte zahamowaniem przyrostu masy ciała: 49,5 mln (7,3%)
  • Dzieci poniżej 5. roku życia z nadwagą: 40 mln (5,9%)
  • Dzieci w wieku szkolnym i młodzież z nadwagą: 338 mln
  • Dorośli z otyłością: 672 mln (13%, czyli 1 na 8 osób dorosłych)

***

UNICEF Polska zbiera środki na pomoc żywnościową dla dzieci w Jemenie oraz w Sudanie Południowym. Pomóc można przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/jemen i unicef.pl/sudan.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej